BlackBerry Leap dla średnich i małych przedsiębiorstw? Czy tylko kolejny, zwykły, niskobudżetowy model?

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
04.03.2015

Od poniedziałku trwają targi MWC, które odbywają się w Barcelonie. To na nich mogliśmy zobaczyć prototyp urządzenia typu SliderBlackBerry Classic w nowej odsłonie czy nowy model o nazwie BlackBerry Leap. Nadchodzący telefon znany był wcześniej pod kodową nazwą Rio lub Z20, a nawet po prostu- BlackBerry Z3 LTE. 

Od momentu pojawienia się pierwszych informacji na temat tego modelu, między innymi komentowaliście, że wypuszczenie takiego modelu -z niskiej/średniej półki- mija się z celem i jest niezrozumiałe. Cena maksymalna, jaka była sugerowana za taki przestarzały hardware wynosiła 300$, w momencie przedstawienia go oficjalnie okazało się, że będzie to 275$. W przeliczeniu na złotówki, przy obecnym kursie dolara jest to niewiele ponad 1000zł. Skoro tyle ma kosztować nadchodzący model BlackBerry, spójrzmy jeszcze raz na parametry:

blackberry_leap_specs

 • 9,5mm grubości,
 • 5″ wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości HD 1280 x 720 294PPI,
 • przednia kamera 2MP oraz tylna 8MP,
 • bateria o pojemności 2800mAh, niewymienna,
 • procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro MSM 8960 Dual Core 1.5 Ghz,
 • 2GB pamięci RAM, 16GB pamięci wbudowanej + możliwość powiększenia jej dzięki karcie MicroSD,
 • Penta Band LTE + 4G Hotspot,
 • Wi-Fi 2.4GHz 802.11 b/g/n,
 • standard BT 4.0 / DLNA / Miracast,
 • podwójny mikrofon,
 • głośnik.

Bez względu na to, jak bardzo będziemy się gimnastykować i oszukiwać, to te podzespoły cały czas będą mało imponujące. Nie zapominajmy jednak, że podzespoły to nie wszystko -mogą tego nie wiedziecie osoby używające Androidowców- ponieważ wystarczy TYLKO dobrze zintegrowany system do tych podzespołów i można osiągnąć cuda. Każdy posiadacz BlackBerry wie co mam na myśli. Mimo ciągle wyśmiewanych parametrów, nie cierpimy z tego powodu podczas korzystania z urządzeń z logiem jeżyny i działających na BlackBerry 10 OS na codzień.

Pamiętajmy, że w cenie jest nie tylko sam hardware, ale również wszystkie przywileje związane z korzystania z urządzeń BlackBerry. Target został jasno określony przez BlackBerry, ten model jest kierowany głównie dla młodych przedsiębiorstw.

„Power Pros who want to be considered by others as being current with technology, yet cost is a major consideration in their purchase decision.”

„I’m just getting started, but I’m ambitious and out to win and need a phone that will give me the competitive edge,”

Dzięki względnie niskiej cenie i możliwościami jakie daje BlackBerry, ten telefon ma szanse podbić serca nowej grupy ludzi. Nowej, ponieważ  mniejsze firmy mogą zainteresować się zakupem większej ilości takich urządzeń, gdzie zapewne w ofertach operatorów komórkowych cena będzie jeszcze bardziej zachęcająca. Jeśli stosunek BlackBerry do Polski się nie zmieni, to nie mamy co liczyć na ciekawe oferty dla naszych przedsiębiorców.

Dlaczego więc BlackBerry wypuściło model niemal identyczny jak Z30 w nowej obudowie? Prawdopodobnie, ze względu na fakt, że Z30 był o wiele droższy w produkcji i dopiero nawiązanie współpracy z Foxconn pozwoliło na znaczące obniżenie kosztów. Tymczasem wygląd został już odświeżony i zaakceptowany, a porozumienie firm było zadowolone z efektu końcowego i odbioru modelu Z3 na rynkach wschodzących.

blackberryleap

Poza solidnym wykonaniem samego urządzenia, otrzymujemy system z niemalże nieograniczonymi możliwościami. Wszystko co najlepsze w BlackBerry znajdziemy na powyższym obrazku. Świetna przeglądarka Internetowa, która podczas aktualizacji systemu do wersji 10.3.1 została co prawda wyszczuplona z Flash Playera, ale cały czas jest niesamowita w porównaniu do konkurencji. Blend, który został uruchomiony dla wszystkich urządzeń z zaktualizowanym systemem. Klawiatura, która uczy się naszego pisania w celu zwiększenia przyjemności z pisania na ekranie naszego BlackBerry. Genialny Hub, czyli centrum wszystkich powiadomień w jednym miejscu. Asystent głosowy, który ma nam pomóc z korzystania z urządzenia podczas gdy mamy ręce zajęte podczas jazdy samochodem. Od niedawna multi-platformowy komunikator BBM, który cały czas posiada więcej możliwości w porównaniu do wersji, które otrzymały inne platformy. BlackBerry Balace o którym możecie przeczytać tutaj. Podczas wypoczynku zrobimy idealne zdjęcia dzięki funkcji time shift w aparacie.

To oczywiście nie wszystkie zalety korzystania z BlackBerry 10, ponieważ od aktualizacji nie ma już problemów z aplikacjami dzięki Amazon App Store, Snap czy Google Play. Dlatego uważam, że cena 275$ nie jest krzywdząca w takiej sytuacji, szczególnie dla osób mieszkających poza granicami naszego państwa. BlackBerry Leap ma trafić do sprzedaży w kwietniu bieżącego roku i będzie dostępny w kolorze ciemno szarym oraz białym.

Na koniec chciałbym was zaprosić do obejrzenia bogatej galerii zdjęć BlackBerry Leap pochodzących z serwisów CB oraz n4bb: