Wsparcie dla użytkowników last.fm na BlackBerry

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
13.04.2015

Dzisiaj czytelnik naszego portalu – Travis, poinformował nas, że od 6 kwietnia w sklepie BlackBerry znajduje się aplikacja, która daje możliwości, na które użytkownicy last.fm czekali od bardzo dawna.

Muszę szczerze się przyznać, że nie jestem użytkownikiem last.fm, przez co nie odczułem braku bardzo ważnej dla użytkowników ww. portalu funkcji scrobblingu. Dla niewtajemniczonych, jest to proces wyłapywania przesłuchanych piosenek na naszym odtwarzaczu i przesłania informacji o tym na nasz profil.

Aplikacja, która ma nam w tym pomóc nazywa się ScroBBle i znajduje się w BBW dostępna do pobrania za darmo dla wszystkich modeli BlackBerry 10. Aplikacja działa również offline, a w nadchodzącej aktualizacji znajdzie się możliwość uruchomienia jej w tle.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 • Maciek

  Lepiej późno niż wcale. Ja używałem last.fm kilka lat temu. Przestałem, bo nie odtwarzałem już muzyki na komputerze. Na telefonie z kolei nie było aplikacji last.fm dla blackberry więc wiadomo… Może wrócę do scrobblowania 🙂

  • Travis

   Ja używam lasta od 2007 roku, od 2012 również poprzez smartfony. Na Nokii N900 i N9 nie było problemu ze scrobblerem, na BlackBerry musiałem korzystać z androidowego odtwarzacza Music (android 2.2?) z androidowym simple last.fm lub ze spotify, które muszę przyznać, bardzo mi się spodobało ostatnimi czasy.

 • AdamoS!

  Nie rozumiem jak to działa. Założyłem konto na last.fm, zarejestrowałem się, dodałem muzykę i i tak nie idzie jej słuchać…

  • Maciek

   Otwórz normalnie muzykę w odtwarzaczu w telefonie i aplikacje do lasta. Będzie scrobblowac i wyświetlać dane o zespole który słuchasz.

  • Travis

   To teraz pobierz scroBBle z BBW, zaloguj się w nim na swoje konto i po prostu zacznij słuchać muzyki na telefonie. Ten scrobbler wyłapuje słuchaną muzykę ze wszystkich odtwarzaczy, zarówno natywnych jak i androidowych, nawet z aplikacji spotify, która ma swój wbudowany scrobbler lastfm. Na tym portalu nie dodaje się muzyki „ręcznie”, do Twojego profilu dodają się (proces scrobblingu) te piosenki, albumy, wykonawcy, których wyłapał scrobbler gdy ich słuchałeś. Zazwyczaj po 50% czasu utworu, trafia on na nasz profil, również album z jakiego pochodzi i wykonawca tegoż. Dlatego też, jeżeli chcemy scrobblować to trzeba mieć odpowiednie tagi w plikach, żeby scrobbler miał informację co leci.

   • AdamoS!

    Ok, jak słucham muzyki z odtwarzacza to wyświetla mi się to w tej aplikacji. No ale co dalej? Wyłączę odtwarzacz i już scrabble przestaje grać. Nie rozumiem zasady działana tego programu, w czym on pomaga? Radio internetowe używam oddzielnie (rad.io – bardzo sobie chwalę), muzyki słucham z dysku, yt, albo w telefonie z plików. Co nam daje ta aplikacja? Wyłapuje „tagi” i dodaje do profilu, potem mogę je odtworzyć w dowolnym momencie przez wi-fi? Wiem, dziwne pytania ale w kwestii muzyki jestem traydcjonalistą, nie korzystam z Spotify, iTunes i innych… Chciabym wykorzystać potencjał takiej apki, skoro jest tak dobra i natywna…

    • Guest

     Poczytaj na necie do czego służy last.fm i na czym polega scrobbling. Ja niestety prościej wytłumaczyć nie potrafię. 🙂

    • Travis

     W aplikacji scroBBle wyświetla się wykonawca i jeżeli jesteś zalogowany na swoje konto, które wcześniej zalożyłaś, to informacje o przesłuchanych piosenkach trafiają na Twój profil. Last.fm to coś jakby muzyczny pamiętnik i ogólną platforma muzyczna, która generuje rankingi indywidualne i masowe, wedle ilości przesłuchań. Do tego system, na bazie naszych rankingów proponuje artystów, którzy powinni trafić w nasz gust oraz znajduje użytkowników z podobnym gustem. Jest też radio na bazie naszego gustu, albo jakiegoś konkretnego wykonawcy czy gatunku, ale to jest chyba płatne. Tłumaczę, chociaż z tego co piszesz last.fm Ci się raczej nie przyda.