To jak z tym systemem BlackBerry 10?

Artur Patnaik
Artur Patnaik
27.10.2015

Jeszcze kilka tygodni temu wszyscy wierzyliśmy, że PRIV wyjdzie z dwoma systemami na pokładzie- BlackBerry 10 OS, dla dotychczasowych użytkowników sprzętu od Kanadyjczyków oraz Androidem, czyli idealnym systemem dla fanów mobilnych aplikacji. Kilka niefortunnie ujętych wypowiedzi CEO BlackBerry szybko przekazało nam niestety najgorszy możliwy scenariusz- PRIV tylko z systemem od Google, a BlackBerry 10 w zasadzie uśmiercone…

Oczywiście John Chen tego tak wprost nie przekazał, ale właśnie tak to zostało, być może przedwcześnie zinterpretowane, co oczywiście bardzo zasmuciło wszystkich użytkowników marki. Okazuje się jednak, że pierwszy ich smartfon z systemem nie od BlackBerry został zabezpieczony w najlepszy możliwy sposób i przeniesiono na niego wszystkie nasze ulubione aplikacje, a teraz po raz kolejny BlackBerry potwierdza wydanie nowej wersji swojego systemu- 10.3.3 na początku przyszłego roku.

BlackBerry 10.3.3

„Będziemy wciąż rozwijać i usprawniać system BlackBerry 10. Potwierdzamy plany wydania aktualizacji skupiającej się na zabezpieczeniach i ustawieniach prywatności wraz z wersją 10.3.3 na początku przyszłego roku”
Zawsze lepsze to niż nic, ale jednak nie zaszkodziłoby gdyby ekipa programistów w BlackBerry wspomniała o choć jednej nowej funkcji niezwiązanej z zabezpieczeniami.
Z powyższych słów można bowiem wywnioskować to o czym mówiono od dawna- system BlackBerry 10 będzie otrzymywał już tylko łatki w zabezpieczeniach, a na rozwijanie funkcjonalności nie ma co liczyć. Oczywiście nie oznacza to, że nagle OS stanie się bezużyteczny, jak wielu użytkowników twierdzi. Po prostu pozostanie w takiej formie jak teraz, co z pewnością dla wielu klientów pozostanie w pełni wystarczające.
Rozwój aplikacji
Ekipa deweloperska w BlackBerry także wspomniała o wsparciu dla środowisk programistycznych Native, Cascades i aplikacji webowych. Nie mniej otwarcie przyznali, że nie mają planów rozwijać SDK oraz API. BlackBerry World pozostanie dalej w takiej formie jakiej było z przeznaczeniem dla aplikacji biznesowych i produktywnych, a po pozostałe możemy wciąż sięgać do Amazon Appstore.
To samo dotyczy Android Runtime, który pozwala na odtwarzanie aplikacji z Androida na BlackBerry 10. Potwierdzono jedynie, że nie planują usunięcia tej funkcji z telefonów z BB10 OS.
android-4.4
„We still love our Devs!”

10.3.3 nadchodzi, BlackBerry 10 wciąż będzie miało wsparcie, ale nie będzie już raczej rozwijane, bez problemu wciąż będziemy mogli uruchamiać aplikacje .apk w telefonach z BB10, BlackBerry World i Amazon App Store także zostają i Kanadyjczycy nie planują ich usuwać (jak się niektórzy obawiali), więc koniec końców wygląda na to, że BlackBerry 10 zostaje na swoim miejscu i choć to wciąż świetny system ze sporymi możliwościami- jeśli oczekujecie czegoś więcej powoli trzeba się zacząć przekonywać do alternatywnych rozwiązań.

Oczywiście BlackBerry włożyło sporo pracy w przygotowanie PRIV pod Androida wraz z przeniesieniem kluczowych aplikacji z poprzedniego OS. Być może to właśnie on się okaże godnym następcą, a jak nie to cóż- zawsze można kupić 3 Passporty na zapas jeśli nie mamy potrzeby gonić za każdą nowością 🙂