Facebook dodaje wsparcie dla usług anonimowości aplikacji androidowej w sieci Tor

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
20.01.2016

Użytkownicy korzystający z urządzeń z systemem Android, mogą teraz prywatnie przeglądać największą sieć społecznościową Facebook, a to wszystko za pośrednictwem sieci Tor – wirtualnej sieci komputerowej implementującej trasowanie cebulowe trzeciej generacji. Funkcja ta pozwala na bezpośredni dostęp do Fb za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji, która łączy się z własnym adresem strony w sieci Tor.

Do korzystania z takiego trybu wymaga się pobrania programu Orbot, który łączy się z siecią Tor oraz umożliwia ustawienie aplikacji i aktualizacji Facebooka.

Tor jest używany, aby ukryć adresy IP komputerów, zazwyczaj poprzez ukrywanie tożsamości użytkownika Internetu. Jego popularność wzrosła po ujawnieniu szpiegostwa USA w Internecie przez byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena w 2013 roku. Tor był finansowany przez rząd USA jako narzędzie komunikacji do wykorzystania przez dysydentów w krajach opresyjnych, ale w coraz większym stopniu korzystają z niego hakerzy, których bardzo trudno jest monitorować.

Widocznie sieć, w której na ogół działa grupa przestępcza, może być dobrym rozwiązaniem, choć z drugiej strony osoby, które będą chciały udostępniać wpisy o treściach zabronionych, będą nie uchwytne przez długi okres czasu, lecz Facebook w dalszym ciągu będzie zbierał informacje o swoich użytkownikach. Nie wiem czy podczas surfowania w sieci Tor zapisują się pliki cookies, lecz rozwiązanie jakie oferuje Facebook nie jest do końca przemyślane.