Facebook dodaje wsparcie dla usług anonimowości aplikacji androidowej w sieci Tor

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
20.01.2016

Użytkownicy korzystający z urządzeń z systemem Android, mogą teraz prywatnie przeglądać największą sieć społecznościową Facebook, a to wszystko za pośrednictwem sieci Tor – wirtualnej sieci komputerowej implementującej trasowanie cebulowe trzeciej generacji. Funkcja ta pozwala na bezpośredni dostęp do Fb za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji, która łączy się z własnym adresem strony w sieci Tor.

Do korzystania z takiego trybu wymaga się pobrania programu Orbot, który łączy się z siecią Tor oraz umożliwia ustawienie aplikacji i aktualizacji Facebooka.

Tor jest używany, aby ukryć adresy IP komputerów, zazwyczaj poprzez ukrywanie tożsamości użytkownika Internetu. Jego popularność wzrosła po ujawnieniu szpiegostwa USA w Internecie przez byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena w 2013 roku. Tor był finansowany przez rząd USA jako narzędzie komunikacji do wykorzystania przez dysydentów w krajach opresyjnych, ale w coraz większym stopniu korzystają z niego hakerzy, których bardzo trudno jest monitorować.

Widocznie sieć, w której na ogół działa grupa przestępcza, może być dobrym rozwiązaniem, choć z drugiej strony osoby, które będą chciały udostępniać wpisy o treściach zabronionych, będą nie uchwytne przez długi okres czasu, lecz Facebook w dalszym ciągu będzie zbierał informacje o swoich użytkownikach. Nie wiem czy podczas surfowania w sieci Tor zapisują się pliki cookies, lecz rozwiązanie jakie oferuje Facebook nie jest do końca przemyślane.

 

 • OWC

  Ciekawe czy przez BB10 zadziała 😛
  …nie mam FB ale o Orbot pierwszy raz slysze.

  • RDF4

   cena PRIV w Play. 😉

   • siekier

    skąd masz to info?

    • Tyran1918

     Blog Play.
     Zresztą piszą o tym nasze portale gdzieś od okolic południa.

     • siekier

      ok widzę już, nie miałem czasu wcześniej obczaić żadnego portalu 🙂

     • siekier

      swoją drogą to BBNEWS.pl ŚPI!!!! czemu mam się dowiadywać od RDFA że wprowadzili priv do oferty, a od południa jakoś bbnews milczy. Wystarczyło dać jakąkolwiek wzmiankę. Sorry, ale w ciągu dnia nie sprawdzam wielu portali, tylko bbnews z technologicznych… mam Wam to za złe ;(

     • RDF4

      „czemu mam się dowiadywać od RDFA” – do czego to doszło, prawda? 😉
      tutaj żródło

      https://blogplay.pl/2016/01/blackberry-priv-trafia-na-nasze-polki/

     • siekier

      już wszystko obejrzałem 😉 podobno jedna sztuka została… swoją drogą naprawdę niezła cena w taryfie na kartę. Abonamentu bym już takiego nie wziął. za classica płacę 100 brutto ze wszystkim i miałem za 19 zł

     • Mong

      bb-chłechłe-news 😀

     • Linek

      Pisałem to do AP na BBMa…
      i nic.
      🙁
      Spokojnie, zaraz będzie o Hujawej, czy Ejpl albo Szajsungu, w końcu tytuł bbnews do tego zobowiązuje, nie? 🙂

   • OWC

    Pewnie maja trzy demo. Nawet za 2k też nie kupie andruta do pracy 😀 wolałabym nosić dwa rożne(ios lub win10 + BB1O!) w kieszeni niż andrutowego priva.

    • RDF4

     pewnie więcej. może pięć? 😉
     a na poważnie, to jest telefon tylko na specjalne zmówienie. ciekawe dlaczego? w końcu to już upragniony android wybawiciel.

     • OWC

      Myślę źe ludzie/firmy maja dosc samej firmy BBY przez różne powody…ale jak ktos sie chociaz troszeczke interesuje samymi smartphonami to pewnie slyszal o wywiadach Chena gdzie polecał konkurencje, gadał głupoty…pozatym sa kojarzeni z firma, ktora nie trzyma sie wlasnych projektów..wszystko na pół gwizdka, olewaja klientów. Czy to z wlasnym systemem, czy androidem…ludzie w koncu to widza. Wcale mi BB nie jest szkoda. Android moze im jeszcze bardziej zaszkodzic niz malo znany BB10 lub PB, jak nie wprowadza w koncu Androida 6 😀
      Pewnie juz wtedy bedzie 7 aktualny, ale BB od zawsze przeciez mowil: ‚soon’, ‚later this year’…. W sumie to nie zdziwiłbym sie jakby nie wprowadzili 6 jakos szybko(lub nawet wcale), albo moze najpierw wydadza 6 w nowym sprzecie a Priv po kilku miesiacach dostanie, zeby wydoic naiwniakow.

     • RDF4

      Tom Cook codziennie wstając powinien myśleć o tym co się stało z BB i kombinować, jak nie zrobić tego ze swoją firmą. 😉

 • MicroMacro

  „będą nie uchwytne przez długi okres czasu”…można się załamać… czy aby pisać teksty na stronie „bbnews” nie trzeba mieć elementarnej wiedzy gramatycznej? Najpierw to ” nie uchwytne” a następnie ” okres czasu”. Co do Sieci TOR z założenia nie zapisuje „cookies” ale to korzystający decyduje o zakresie prywatności. Działa również na BB10.