Jak wypada BlackBerry na tle konkurencji w sklepie Amazon?

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
14.01.2016

Mamy połowę stycznia i można uznać, że jest to dobry czas na małe podsumowanie zakupowych szaleństw, związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Nowym Rokiem. Ile w tym czasie zrobiliśmy przemyślanych zakupów, a ile pod wpływem emocji, pozostawiam każdemu z was do własnej analizy.

Końcówka oraz początek roku są najlepszym czasem na zakupy ze względu na wiele obniżonych cen. Sklepy czyszczą magazyny, nadchodzą premiery nowych urządzeń, więc stare tracą na wartości i można trafić okazję, szczególnie jeśli ktoś kupuje np. telefon co dwie generacje. Na przykład iPhone 5S w ciągu kilku miesięcy stracił na wartości aż 700zł. Wiele osób w tym czasie zmieniło swoje telefony i w związku z tym postanowiłem tak samo jak rok temu, wybrać 10 urządzeń, ale tym razem z 2015 roku i przedstawić w tabeli ich oceny, z trzech internetowych sklepów: Amazon.com, Amazon.co.uk oraz Amazon.de. Proszę potraktować to wyłączenie jako ciekawostkę oraz zachęcam do własnej interpretacji wyników.

tabela_amazon2015

Jak widzimy na załączonym obrazku, BlackBerry na tle konkurencji (przynajmniej z Amazonu) nie wypada najgorzej. Można śmiało założyć, że osoby kupujące BlackBerry są świadomymi klientami, wiedzą czego chcą i czego mogą się spodziewać po urządzeniu, stąd przyzwoita ocena. BlackBerry Leap przez wielu krytykowany, że odgrzewany kotlet, przestarzałe podzespoły i ogólnie niepotrzebny nikomu model, znalazł swoich fanów i przy tak mocnej konkurencji uplasował się na 3 pozycji.

BlackBerry Priv w tym zestawieniu wylądował na 6 pozycji, tuż przed Samsungiem Galaxy S6, który znalazł się niżej przez dość wymagających klientów z Niemiec.  Przy okazji znalazłem jeszcze tabelkę oraz szkic wpisu z poprzedniego roku, które jednak nie trafiły na stronę.

tabela_amazon2014

Passport króluje a BlackBerry Classic zdecydowanie na piątkę!

Ten brzydki, nieergonomiczny z kwadratowym ekranem i fizyczną klawiaturą -przecież mamy XXI wiek, nikt już nie potrzebuje fizycznej klawiatury- telefon, cieszy się największym zadowoleniem z zakupu. Jak to możliwe? Ludzie kupują urządzenie z fizyczną klawiaturą i są z niego zadowoleni? Dlaczego mieliby nie być, skoro kupują telefon, który na prawdę potrzebują i znajdują w nim to, czego szukają. Ich wybór nie jest kierowany modą i prestiżem wśród znajomych, gdzie później przychodzi rozczarowanie, że reklama i władowane w nią miliony zrobiły swoje, a towar nie jest tak fajny jak przedstawiają.

Z kolei BlackBerry Classic zdaje egzamin konsumentów na… piątkę. Piąte miejsce przy flagowcach innych dużych firm, nie jest złym wynikiem. Mówi się, że nie wnosi nic nowego -patrz hardware- a wnosi jednak bardzo dużo jak na modele BlackBerry 10. System, który został napisany z myślą o dotykowych ekranach otrzymał aktualizację, dzięki której podporządkował się również klawiszom funkcyjnym. Tak samo jak w przypadku BlackBerry Passport, znalazł on grono swoich zwolenników. Nawet fani grania na telefonie powinni być zadowoleni, w końcu można podpiąć do niego pada i połączyć się z telewizorem.

Jak kupujecie towar w sklepie internetowym, to wystawiacie później ocenę? Gdyby każdy tak robił, to na pewno te oceny byłyby bardziej wiarygodne, a tak możemy potraktować je jako ciekawostkę, o czym wspomniałem już wcześniej.