Świat się zmienia – BES na wielu platformach

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
14.01.2016

Zarówno dla menadżera IT jak i użytkownika końcowego, ilość i jakość aplikacji, które mogą być bezpiecznie zarządzane z pojemnika roboczego jest kluczem i ewentualnie najważniejszym czynnikiem. Cóż, BlackBerry w swoim Secure Work Space, zarządzającym ponad 70 iOS’owymi i Androidowymi aplikacjam, jest liderem tego rozwiązania . To więcej niż u każdego innego dostawcy MDM (Mobile Device Management), oferującego konteneryzację. Aplikacje zarządzane przez SWS zawierają takie same zasady użytkowania jak Box, Oracle, Jabber, WebEx, Harmon.ie, iAnnotate i Accellion. Większość z tych popularnych aplikacji dla przedsiębiorstw są dostępne za pośrednictwem odpowiednich aplikacji ze sklepu.

Od niedawna BES12 wspiera usługę konteneryzacji Google Android for Work oraz Samsung Knox.  To daje przedsiębiorstwom inną drogę, aby zabezpieczyć dane biznesowe swoich pracowników działając na urządzeniach z systemem Android. Mniej znane, ale również przydatne – użytkownicy iPhone i iPad mogą uruchomić aplikację z partnerem MindLink, który daje im dostęp do popularnej aplikacji błyskawicznych wiadomości, Microsoft Lync. To podstawowe narzędzie współpracy dla wielu współczesnych przedsiębiorczych pracowników.

Analityk branży Maribel Lopez, założyciel badań Lopez stwierdza, że „jednym wielkim wyzwaniem dla przedsiębiorstw, które działają w środowisku BYOD, jest utrzymywanie informacji prywatnych, zapewniając jednocześnie, że dane korporacyjne pozostają zabezpieczone. Secure Work Container, który chroni aplikacje korporacyjne i pozostawia nietknięte aplikacje osobiste, pozwalając użytkownikom końcowym na dostęp do krytycznych aplikacji biznesowych, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo danych korporacyjnych. To ważne, że dostawcy MDM oferują szeroką gammę aplikacji dla iOS i androida do realizacji w obwodzie roboczym.” W takich właśnie założeniach żyje BlackBerry.

Nie ujęte w powyższych sumach, aplikacje Secure Work Space to podstawowe aplikacje, takie jak e-mail, kalendarze i kontakty, przeglądarki na poziomie bezpieczeństwa, Documents2Go (do edycji dokumentu) i Work Security ID (do podłączenia zabezpieczenia RSA Soft Token). Każda aplikacja jest zabezpieczona, a dane podróżują bezpiecznie pomiędzy urządzeniami zza zapory serwera za pomocą osławionej bezpiecznej sieci BlackBerry. Żaden separowany VPN nie jest potrzebny w przeciwieństwie do innych platform MDM.

BlackBerry oczywiście dalej poszerza swoje możliwości i portfolio. Dowodem może być niedawne przejęcie Good Technology i jego rozwiązań, które jeszcze bardziej stabilizują jego pozycję w bezpiecznym zarządzaniu urządzeniami mobilnymi. Ciekaw jestem, co w tym roku przygotują dla nas projektanci BES’a, jakie nowe funkcje zostaną dodane oraz czy będzie można korzystać z urządzeń noszonych, które będą kontrolowane przez konsolę MDM – myślę, że z pewnością się nie zawiedziemy, a przynajmniej w EMM (Enterprise Mobility Management), bo dział smartfonów z BB10 jest „tymczasowo” zamrożony.