[Artykuły Czytelników] Niezapomniany rok z BlackBerry Passport

Artur Patnaik
Artur Patnaik
27.02.2016

Witam wszystkich BB fanów w tak trudnym dla nas okresie. Choć oferta przejścia na inne systemy operacyjne bardzo kusi to póki co dla osób zainteresowanych chciałbym podzielić się wrażeniami z używania systemu Blackberry 10, a w szczególności modelu Passport.

W 2014 roku po niemiłym zachowaniu BlackBerry z brakiem aktualizacji dla PlayBooka czułem zniechęcenie i nadal korzystałem z nieśmiertelnego Bolda 9900 znając jego zalety i wady.

Nadarzyła jednak się okazja dzięki przyjacielowi z grupy BBM zakupić okazyjnie BlackBerry Q10, z którego do dziś jestem bardzo zadowolony. Generalnie sam system BlackBerry 10 zaskoczył mnie pozytywnie. Choć kilka funkcji jest mniej intuicyjnych , a kilka aplikacji z BlackBerry 7.1 do dziś się nie pojawiło i do dziś mi ich brakuje na BB10. Jest to jakiś problem firmy BlackBerry która znając statystyki użycia aplikacji na BB OS 5.x to 7.1 nie potrafiła nakłonić producentów aplikacji na swoje systemy do napisania ich na BlackBerry 10.

Po krótkim czasie zadebiutował Passport zdobywając pozytywne recenzje i zachwyt wielu użytkowników. Wtedy odczuwalna była powolna rezygnacja z rynku polskiego przez kanadyjską korporacje. Dostępność Passportów nie była wielka, ale urządzenie mnie zaciekawiło do tego stopnia, że mimo korzystania z Q10 zdecydowałem się na zakup, jak go wiele osób określa, „telewizorka”.

Pierwsze dni były dość ciężkie bo rozmiar i proporcje „kwadaracika” są dość nietypowe ale po ok 2 tygodniach zauważyłem więcej zalet niż wad Passporta. Przede wszytkim największy plus to długi czas pracy na baterii

Po 3 tygodniach już znakomicie radziłem sobie z nowymi cechami BB10 na Passportcie jak podpowiedzi słownikowe, wysuwana klawiatura numeryczna i przewijanie za pomocą klawiatury. Ubolewam jedynie że dopiero po blisko roku dowiedziałem się, że na klawiaturze można za pomocą gestu wykonać zoom tak jak na ekranie- w tym celu należy zrobić pinch od środka do zewnątrz, a nie pod kątem tak jak byśmy się tego na pierwszy rzut oka spodziewali. Dodatkowo zainstalowane aplikacje pracują dużo lepiej i płynnej niż na Q10, ekran jest bardzo wyraźny, a klawiatura wyjątkowo ergonomiczna, choć nieco trwarda. Passport posiadał też kilka wad samego wyświetlacza oraz grzał się w okolicy przełączników głośności. Intensywne użycie spowodowało wypalenie się ekranu co doprowadziło w konsekwencji do zwrotu pieniędzy za zakup urządzenia.

Przyzwyczaiłem się jednak tak mocno do Passporta, który często zastępował mi nawet tablet i służył jako podstawowy telefon, że nie wahając się długo kupiłem Blackberry Passport Silver Edition przy którym miałem okazję podzielić się pierwszym wrażeniem z użytkowania w tym artykule: http://www.bbnews.pl/2015/09/gdy-ulepsza-sie-swietne-pierwsze- wrazenia-z-blackberry-passport-silver-edition/

Passport SE jest pozbawiony praktycznie wszystkich wad swojego poprzednika, a jednocześnie obsługuje wszystkie aplikacje Passporta z małą uwagą odnośnie braku możliwości importu danych (muzyka filmy dokumenty zdjęcia) przez Blackberry Link- zdarzyło mi się że po pełnym backupie zdjęcia się zwyczajnie nie otworzyły.

Nowy model wykorzystuje jeszcze bardziej intensywnie nawet jako edytora tekstów, czytnika e-booków, odtwarzacza muzycznego i do streamingu audio-video.

Bateria Passporta wytrzymuje 24h przy intensywnym użytkowaniu, a w przypadku przyciemniania ekranu nawet 36 godzin. Na moim urządzeniu obecnie mam 150 aplikacji w tym 127 natywnych 6 WebWorks oraz 14 androidowych- zainstalowanych z BlackBerry World lub Amazon App Store.

Aby skutecznie i efektywnie korzystać z systemu BlackBerry 10 należy zapoznać się i nauczyć logiki gestów.

https://www.youtube.com/watch?v=lzbItQle6EQ

Z dużym zdziwieniem przyjąłem decyzję o zlikwidowaniu przez BlackBerry wsparcia dla programu Build for Blackberry co było dla mnie wyróżnikiem jakości oferowanych aplikacji. Mam jednak nadzieję, że jeszcze długo będę w stanie instalować aplikacje nie tylko natywne, ale także te z Androida.

Na szczególne słowa uznania zasługuje oczywiście BlackBerry Hub, rewelacyjna obsługa kont ActiveSync (Exchange/IBM Lotus), praca z załącznikami oraz edytor dokumentów. Nie mogę pominąć BlackBerry Blend oraz aplikacji BlackBerry Travel która wspomaga podróże i przypomina o zmianach lotów a nawet numerów bramek i opóźnieniach.

Bardzo jestem zadowolony z aplikacji do nawigacji offline opartych na OpenStreetMaps najbardziej Navfree opisywanej przez Artura

http://www.bbnews.pl/2014/06/navfree-nawigacja-gps-dostepna-dla-blackberry/

Urządzenie niesamowicie obsługuje aplikację Casca Run Sports Tracker, która potrafi nawet rejestrować trasę przelotu samolotu na podstawie GPS oraz moja ulubiona aplikacje Rad.io do stremingu.

Oczywiście intensywnie korzystam aplikacji społecznościowych Twitter, LinkedIn, a także z komunikatorów BBM oraz Whats App. Obecne subskrybuję ponad 100 kanałów BBM i BBM do rozmów audio i wideo- szczególnie za granicą. Wiele radości sprawia natywny odtwarzacz audio oraz jakość dźwięku z głośników Passporta.

Mimo decyzji BlackBerry o powolnym skazaniu swojego systemu na zapomnienie to z zaciekawieniem czekam na update do 10.3.3 i jestem pewien, że będę używał Passporta jeszcze kilka lat gdyż trzeba przyznać- drugiego takiego modelu nie było i jeszcze pewnie długo nie będzie.

Pozdrawiam,
@damibbpl