Tajwański Foxconn przejmuje Sharp za 4,4 miliardy dolarów!

Artur Patnaik
Artur Patnaik
25.02.2016

Zarząd japońskiego giganta zaakceptował ofertę przejęcia złożoną przez tajwański koncern Foxconn. Transakcja ma opiewać na kwotę 4,3 miliarda dolarów.

Sharp to jedna z najstarszych firm technologicznych w Japonii- założona w 1912 spółka kiedyś była wzorem do naśladowania- szczególny wpływ miała na produkcję i rozwój telewizorów, ale mimo ogromnych inwestycji w rozwój technologii ciekłokrystalicznych Sharp nie sprostał rywalizacji ze znacznie tańszymi chińskimi i tajwańskimi produktami. Spore długi spowodowały, że w 2015 roku akcje Sharpa straciły ponad 50 proc. na wartości, a rok wcześniej 20 proc- wydaje się więc, że moment na przejęcie był idealny zanim marka całkowicie straci na znaczeniu.

Foxconn znany jest głównie z montażu większości iPhone’ów na świecie. Tajwańskie przedsiębiorstwo od lat stara się rozwinąć, a starając się pozyskać źródła dochodu niezależne od Apple w przeszłości między innymi podpisało współpracę na produkcję telefonów BlackBerry. Inwestycja w Sharpa może się opłacić szczególnie ze względu na spore zasoby gotówki, które tajwański producent elektroniki może zainwestować w rozwój technologi opracowanych i opatentowanych przez japońską markę.

Źródło: JapanTimes