Telefony przewyższające możliwości XOne i PS4?

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
26.02.2016

Firma ARM specjalizująca się w projektowaniu i produkowaniu procesorów do urządzeń mobilnych zapowiada wielki skok technologii m.in. wydajności swoich produktów.

Współpraca z jego partnerami takimi jak NVIDIA, Texas Instruments czy Samsung przewiduje powstanie układu, który nie tylko dorówna obecnym konsolom Xbox i Playstation, lecz będzie od nich o wiele mocniejszy i wydajniejszy. Ten moment miałby zostać osiągnięty do końca 2017 roku i nie wydaje się być plotką. Urządzenia mobilne już konkurują ze zwykłymi komputerami czy laptopami i niektóre z nich są o raz lepsze, co pozwala na szereg zaawansowanych procesów tym bardziej, że urządzenia mobilne powoli wypierają pozostałe sprzęty.

ARM

Wielu młodych posiadaczy smartfonów coraz częściej używa ich w celach rozrywkowych, z czego najwięcej to oczywiście mobilne gry. Deweloperzy aplikacji tworzący zaawansowane algorytmy skupiają się na dotychczasowych możliwościach smartfonów oraz tabletów.

Możliwość zastosowania zaawansowanych funkcji jest równie ważna co sam hardware, gdyż nawet jeśli jego moc obliczeniowa będzie ogromna to bez odpowiedniej optymalizacji i wspomagania układ będzie niewydajny. Dlatego Samsung przykładowo poinformował, że jego nowe flagowce są pierwszymi smartfonami zgodnymi z API Vulcan – następcą standardu OpenGL, odpowiedzialnego za zaawansowane renderowanie obrazu 3D. Dzięki obsłudze Vulcana modele Galaxy S7 oraz S7 Edge będą mogły oferować niesamowitą grafikę w grach oraz aplikacjach VR

ARM stoi teraz przed trudnym zadaniem, technologia, którą firma ta tworzy nie należy do tanich i bardzo dobrze o tym wie. Do tego dochodzi również wirtualna rzeczywistość, która z pewnością zostanie powiązana z telefonami i innymi urządzeniami dostarczającymi rozrywkę.

Niemniej jednak największy zysk popłynie do producentów, którzy zdecydują się na wdrożenie tej mikrotechnologii do swoich produktów, pod warunkiem, że założenia nie miną się z rzeczywistością.

Źródło: VentureBeat