Wyciekły hasła setek użytkowników Spotify Premium

Artur Patnaik
Artur Patnaik
22.02.2016

W zeszłym tygodniu na stronie Pastebin pojawiły się po raz kolejny nazwy i hasła użytkowników serwisu Spotify.

Jak potwierdził portal Forbes dane dostępu do kont użytkowników Spotify Premium były w wielu przypadkach unikalnymi hasłami dedykowanymi dla serwisu streamingowego. 

Przedstawiciele Spotify twierdzą, że ich zabezpieczenia nie zostały złamane, a pracownicy na bieżąco monitorują strony typu Pastebin i jeśli pojawiają się tam wrażliwe dane niezwłocznie informują o tym użytkowników. Dziennikarze z Forbes skontaktowali się jednak z blisko 80 osobami z listy nie otrzymały one ostrzeżenia od szwedzkiej firmy. Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób hakerzy weszli w posiadanie danych użytkowników, ale podobna sprawa miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Możliwe jednak, że hasła zostały złamane przez specjalny program, a w takim wypadku serwery Spotify nie zostały naruszone.

Na szczęście opublikowane dane nie zawierały żadnych informacji płatniczych, ale nie wiadomo czy tych hakerzy nie zatrzymali dla siebie. Warto więc co jakiś czas sprawdzać czy nasze dane nie zostały nigdzie opublikowane w prosty sposób na stronie haveibeenpwned.com.

Spotify jest obecnie drugą najpopularniejszą usługą do streamingu muzyki, po amerykańskiej Pandorze. Szwedzki serwis w czerwcu ubiegłego roku chwalił się 20 milionami subskrybentów i 75 milionami aktywnych użytkowników.