Aplikacja Facebook dla BlackBerry 10 (i BBOS7) przestanie wkrótce działać!!

Artur Patnaik
Artur Patnaik
15.03.2016

Informacja, która właśnie trafiła do mnie od jednego z czytelników jest nie tyle przykra, co wręcz żałosna- BlackBerry postanowiło bowiem, że już dłużej nie będzie wspierać swojej aplikacji klienckiej portalu Facebook, więc z dniem 31 marca 2016 roku wszyscy posiadacze telefonów z systemem BlackBerry 10 (oraz BB OS 7) będą zmuszeni do korzystania z innych rozwiązań, sprowadzonych w zasadzie do wersji przeglądarkowej. 

Jak przeczytamy w artykule z Bazy Wiedzy BlackBerry firma wierzy, że korzystanie z przeglądarki zapewni „bogatsze wrażenia”, a aby tego dokonać wystarczy jedynie wejść do sklepu i zaktualizować swoją obecną aplikację do nowszej wersji… Jak wiadomo aplikacji było daleko do ideału, ale mimo wszystko takie zagranie według mnie klasyfikuje się na cios poniżej pasa, a korzystam z ich urządzeń (8 telefonów) już ponad 6 lat. Z Facebooka obecnie miesięcznie korzysta ponad 1,5 miliarda użytkowników, więc zdecydowanie ta aplikacja społecznościowa znajduje się na pierwszym miejscu obowiązków każdego systemu mobilnego.

Jedyne tłumaczenie jakie zostało podane to fakt, że wersje dla Androida oraz iOS wykorzystują prywatne API, które nie jest dostępne dla ogółu, w tym BlackBerry.

I choć to zapewne może być to wystarczający powód- brak szerszego wyjaśnienia (przynajmniej na ten moment) nie usprawiedliwi takich działań- szczególnie, że nie wyjaśniono dlaczego nie można było po prostu porzucić rozwoju klienta, tylko zdecydowano na jego zlikwidowanie. Poza tym Microsoft nie zdecydował się na taki krok, a przecież Windows Phone nie został wymieniony wśród powyższych systemów operacyjnych…Teraz jedyną sytuacją, która nie pozostawiłaby fanów po raz kolejny na lodzie byłoby zaktualizowanie Android Runtime w naszych telefonach lub wydanie nowych modeli na Androidzie, ale ani jednego, ani drugiego na horyzoncie nie widać.

Co stracimy wraz z zaktualizowaną wersją? Przede wszystkim integrację z BlackBerry HUB, wszelki dostęp do powiadomień oraz synchronizacji kontaktów. Poza tym teoretycznie nie będzie tak źle, ale jak wiadomo przeglądarka nigdy nie jest tak wygodna jak aplikacja mobilna. Dobrze, że pojawiło się Face10, ale jak kanadyjska firma czegoś szybko nie wymyśli to obawiam się, że jest to jeden z ich najgorszych ruchów ostatnich lat.

Informacje od BlackBerry:

„Overview

As of March 31st, 2016 BlackBerry smartphone users will have to perform an update for the BlackBerry Facebook application in order to continue using Facebook. The current BlackBerry Facebook application will cease to work on BlackBerry smartphones running BlackBerry 10 and BlackBerry OS versions 7.1 and earlier.

Those wishing to continue using Facebook are encouraged to move to the web-based experience which will provide the most feature rich alternative. To transition to the web based experience, users should visit BlackBerry World on their device and apply the available update for the Facebook application.

Frequently Asked Questions

Why has my Facebook app stopped working?

  • As of March 31st, 2016 an update to the Facebook application will be required for BlackBerry smartphones running BlackBerry 10 and BlackBerry OS versions 7.1 and earlier. If you wish to continue using Facebook, you are encouraged to move to the web-based experience which will provide the most feature rich alternative.

What capabilities will be gained using the updated version of the application on both platforms?

  • Ability to reply to comments and see replies to comments.
  • All posts should be loaded, no more „News feed could not be retrieved” or „Post could not be loaded” messages (unless the post was actually removed).
  • Any features available to Facebook website users will be available to you in the updated application.

What functionality will be lost with the updated version of the application?

  • BlackBerry 10 Facebook contact synchronization: Upon upgrading to the latest version of the application, Facebook contacts will no longer synchronize with the on-device Contacts application.
  • BlackBerry Hub integration: Messages/Chat, posts, friend requests, games, invites and other notifications will no longer show as entries in BlackBerry Hub. BlackBerry 10 smartphones will no longer have the ability to share items like pictures and videos directly to Facebook using the Share icon.
  • Looking to setup „near” real time notifications? – For near real time notifications, you can set up SMS or E-mail notifications on the FaceBook website:https://www.facebook.com/settings?tab=notifications

Why does Android and iOS continue to have a native application, but not BlackBerry?

  • The native Facebook application on other platforms use a private API not available for general use, and has not been made available to BlackBerry.

Why is the application prompting to logout of FaceBook?

  • Due to the changes with the FaceBook application, it is required to logout and login to the new version.”