Qualcomm wraca z nowym Snapdragonem 820

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
02.03.2016

Po trudnym okresie w 2015 roku, w którym Qualcomm borykał się z problemami dotyczącymi nadmiernego zużycia energii i nagrzewaniu się chipów z serii Snapdragon 810, amerykański chipmaker wraca teraz z nową generacją procesorów Snapdragon 820, a praktycznie każde urządzenie pokazane na targach Mobile World Congress 2016, posiada właśnie ten procesor, od nowego Galaxy S7 i S7 Edge* po LG G5.

Tegoroczny procesor Qualcomm’a będzie montowany w większości flagowych urządzeń mobilnych w tym roku. Dla niszowych modeli również przygotowano lekko zmodernizowaną wersję Lite. Specyfikacja przedstawia się następująco:

qualcomm1qualcomm

Największymi zaletami w porównaniu do Snapdrogona 810 to nowa mikro-architektura procesora Kryo, zużywający mniej energii czterordzeniowy 64-bitowy układ z technologią Qualcomm® Adreno 530 zapewniający o 40% lepszą grafikę, Quick Charge™ 3.0 pozwalający na zmniejszenie czasu ładowania nawet o 30%, wsparcie dla nowej generacji sieci 4G LTE i LTE-U, HDMI 2.0 oraz odtwarzanie 4K przy 60fps i 120 Hertz’ach.

Przewiduje się, że nowy Snapdragon będzie posiadał ponad 60% udziałów we flagowych smartfonach w tym roku, a w połączeniu z Android 6.0 Marshmallow, uwolni swój potencjał tym bardziej, że urządzenia ze Snapdragonem 820 są szybkie, animacje są płynne, grafika jest wysokiej jakości i w dodatku zwiększona została wydajność energetyczna niż w dotychczasowych mikroprocesorach.

*Szkoda, że nie będziemy mogli zobaczyć Samsunga Galaxy S7 działającego właśnie na Snapdragonie – wersja ta jest produkowana tylko na rynek amerykański, lecz patrząc na benchmark dwóch modeli Samsunga, Qualcomm nie wypada za dobrze, a koreański Exynos 8890 nie dość, że bije na głowę Snapdragona to jeszcze klasyfikuje się na drugim miejscu tuż po Kirinie 950 od firmy Huawei.

galaxy-s7-score_0

Może i Snapdragon 820 jest trochę bardziej otwarty na przyszłościową technologię, aczkolwiek można było spodziewać się więcej po inżynierach z ARM i Qualcomma. Szczególnie, że wygląda na to, że chipset od Apple wciąż przebija konkurencję:

Snapdragon-820-Exynos-8890-Apple-A9-Kirin-950-Helio-X20-benchmark-chart

Źródło: wikipedia, the verge, PhoneArena