Jak kosztowna jest chwila nieuwagi w przypadku flagowców?

Artur Patnaik
Artur Patnaik
15.04.2016
Flagowce to zawsze kosztowna sprawa. Obecnie telefon z najwyższej półki to zwykle wydatek ok. 3000zł, a jeśli chcemy dodatkową ilość pamięci to może się wiązać ze stratą kolejnych kilkuset złotych.
Podobnie jak z laptopami wraz z wyższą ceną w smartfonach oczekujemy szybkiego, niezawodnego działania, a także wysokiej jakości wykonania. Mimo wszystko przełomowy nietłukący się ekran od Motoroli jeszcze nie jest stosowany u reszty producentów, więc na tak drogie zabawki musimy przy okazji bardzo uważać. Uszkodzenie ekranu wiążę się nie tylko z kwestiami wizualnymi i wrażeniami z użytkowania, ale także z utratą gwarancji. Jeśli jednak podobnie jak ja nie lubicie się bawić w dodatkowe ubezpieczenia, czy grube etui, bo w końcu telefon jest narzędziem do wygodnej pracy w ruchu, to warto zorientować się ile kosztować będzie wymiana wyświetlacza w przypadku chwili nieuwagi.
Oficjalne ceny wymiany ekranu prezentują się jak poniżej:
Telefon Cena naprawy Czas realizacji
Samsung Galaxy S7 edge $269 10 dni roboczych (do 2 dni na wysyłkę, 5-7 dni naprawa i 2 dni na zwrot)
Samsung Galaxy S7 $162 10 dni roboczych (do 2 dni na wysyłkę, 5-7 dni naprawa i 2 dni na zwrot)
LG G5 $70-$100 5-7 dni roboczych bez czasu dostawy
HTC 10 up to $140 7-10 dni roboczych wraz z dostawą
Apple iPhone 6s $129 3-5 dni roboczych bez czasu dostawy lub tego samego dnia jeśli umówimy wcześniej się w Apple Store
Apple iPhone 6s Plus $149 3-5 dni roboczych bez czasu dostawy lub tego samego dnia jeśli umówimy wcześniej się w Apple Store
Apple iPhone SE $129 3-5 dni roboczych bez czasu dostawy lub tego samego dnia jeśli umówimy wcześniej się w Apple Store

Jak widać ewidentnie odstaje najnowszy model z serii Galaxy z zakrzywionym wyświetlaczem Amoled o rozdzielczości QHD, gdyż jego cena naprawy to ponad 1000zł. Nawet cena ekranu Galaxy S7 kosztuje już w przeliczeniu nieco ponad 600zł. Najtańszy w zestawieniu jest ekran w LG G5, którego IPS o tej samej rozdzielczości, co w Samsungach kosztuje jedynie 100$, a to w przypadku wymiany całościowej ekranu. Warto także zwrócić uwagę na Apple, które w odpowiedzi na zapytanie potwierdziło, że umożliwia zaplanowanie spotkania w Apple Store i wymianę LCD z obsługą 3D Touch, nawet tego samego dnia.

Dla posiadaczy serii Galaxy pozostaje spore pocieszenie- przy autoryzowanej naprawie serwis przywraca certyfikat IP68, więc telefony znów stają się wodoodporne.

Choć BlackBerry nie odpowiedziało jeszcze na moje zapytanie, to sam ekran do PRIV w sklepie online to 250-274$ w zależności czy potrzebujemy także metalową ramkę, więc o ile sklep nie ma wyjątkowo wysokiej marży, BlackBerry dużo taniej go nie wymieni.

Jak oceniacie powyższe koszty? Czy 1000zł za ekran do flagowca to sporo, czy jednak warto tyle wydać na nowy AMOLED?