Lumia 950 gratis od Microsoftu zwiastunem końca kariery mobilnego Windowsa?

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
27.04.2016

Amerykański internetowy sklep Microsoftu od kilku dni oferuje darmową Lumię 950 dla wszystkich, którzy zdecydują się na zakup jej większego brata. Co prawda Lumia jako telefon stoi na bardzo wysokim poziomie, ale przez niszowy system, podobnie jak w BlackBerry 10, wybierając ją decydujemy się na spory kompromis.

Kupując wersję 950 XL za 649 dolarów, dostajemy gratisowo kolejny smartfon, czyli Lumię 950. Jedynym problemem tej promocji jest jej dostępność – tylko amerykańscy kupujący mogą uzyskać dodatkowy egzemplarz telefonu.

lamai

Ciekawe tylko dlaczego Microsoft posunął się do takiego korku. Obie Lumie to flagowe telefony, ze świetnymi podzespołami, które zadebiutowały w tym samym czasie co PRIV, czy iPhone 6S. Przypuszczam, że jest to spowodowane dość słabą kwartalną sprzedażą, gdyż ostatni wynik w Q1 2016 to 2,3 mln sprzedanych urządzeń. Do tego dochodzi jeszcze jedna znacząca cecha – brak aplikacji. Brak Instagrama, Youtube, Snapchat, Dokumentów, czy Map Google… Tego w ogóle nie ma a inne najbardziej popularne aplikacje jak Facebook działają w wersji webowej.

Choć Lumie dość dobrze nadają się do pracy to nigdy nie będą uznawane jako telefon dla ogólnego użytkownika, który codziennie przegląda masę informacji, gra, czy przegląda portale społecznościowe.

Może Microsoft powoli chce wycofać się z dalszej produkcji smartfonów wyprzedając zalegające w magazynach urządzenia? Zbyt późna decyzja może okazać się finansową studnią bez dna, a zapewne lepiej wyjść z sytuacji z twarzą, niż stworzenie złej atmosfery wokół firmy, odrzucając klientów od pozostałych swoich produktów tak jak robi to obecnie BlackBerry.

W każdym razie taki rodzaj rozwiązania problemu jest jak najbardziej prawdopodobny. Gigant z Mountain View większość swoich zarobków uzyskuje i tak ze sprzedaży systemu Windows oraz pozostałego oprogramowania biurowego. Co więcej Microsoft na licencjach i patentach zarabia więcej na urządzeniach z iOS, czy Androidem niż na własnych telefonach, Xboxie i Skype razem.

Ostatnie doniesienia mówią też o przygotowaniu nas na Surface Phone i to może tylko i wyłącznie na nim skupi się gigant z Redmond. Bez Windows Mobile dla duopolu systemów mobilnych nie ma już żadnej konkurencji, więc szkoda byłoby pożegnać ten całkiem dopracowany i płynnie działający system.