Raport TrendForce – malejąca sprzedaż Apple w ostatnim kwartale

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
22.04.2016

Dla firmy z Cupertino ostatni kwartał nie jest udany względem sprzedaży. Jak informuje globalna firma badawcza TrendForce, ogólną liczbę sprzedanych smartfonów na całym świecie szacuje się na około 292 milionów sztuk, jednocześnie oznaczając spadek o 18,6% względem ostatniego kwartału w 2015 roku.

Tempo sprzedaży niewątpliwie spada, a przyczyną jest zbyt duże nasycenie rynku, w tym Ameryki Północnej i Eurazji, a jedyną nadzieją na poprawę wyników jest rosnący popyt na rynkach wschodzących  takie jak: Indie, Brazylia, Indonezja. Co ciekawe, prawie połowa wysyłek (125 mln sztuk) pochodzi od chińskich marek i przekracza sprzedaż Apple i Samsunga, nawet gdy ich liczby są zsumowane.

Mało prawdopodobne jest, że Apple w tym roku spróbuje poprawić swoją sprzedaż, by malejąca liczba przesyłek nie wpływała na wyniki kwartalne.

Q1 2016 to największy spadek jaki odnotowała firma z Cupertino. Z 75 mln sprzedanych urządzeń w czwartym kwartale ubiegłego roku ich obrót spadł do 42 mln sztuk. Analityk Avril Wu stwierdził, że „iPhone SE będzie wspierać ogólną sprzedaż w drugim kwartale przed pojawieniem się następnej wersji iPhone’a, ale jednak nowy model musi stawić czoła urządzeniom od wschodzących chińskich producentów w przedziale cenowym mid-range. Przewiduje się, że iPhone SE zostanie sprzedany w ok. 15 mln egzemplarzy, a to na pewno nie przyniesie wzrostu wyniku wysłanych urządzeń w skali roku.” Z drugiej strony seria 6S to odświeżenie poprzedników, która nie wniosła sporych nowości, więc sporo użytkowników nie odczuło potrzeby przejścia na nowszy model, a to może się znacząco zmienić przy premierze 7-ki.

Co z innymi producentami smartfonów?

Samsung przekroczył swoje oczekiwania i zaliczył wzrost o 2,5% w stosunku do minionego kwartału dzięki sprzedaży modeli Galaxy S7 i S7 Edge, a w dodatku seria J odnosi sukcesy przeważnie w Chinach, choć jej współczynnik ceny do wydajności powoduje, że pozostałe regiony również są zadowolone.

Trzeci pod względem popularności producent smartfonów jakim jest Huawei również nie ma co narzekać. Chińska firma co prawda zalicza spadek o 20% względem ostatniego kwartału, lecz ich pozycja w Chinach została zachowana, a użytkownicy coraz częściej decydują się na zakup ich urządzeń. Trzeba zaznaczyć, że Huawei wyprzedza konkurencję pod względem skali, technologii i częstotliwości dostaw do dystrybutorów na całym świecie, a ich hardware, w którym wyróżnia się autorski procesor Kirin śmiało porównywany jest do innych high-endowych chipsetów od Qualcomma i MediaTeka. Huawei sugeruje, że będzie w stanie wyprzedzić Apple w kwestii sprzedaży w ciągu najbliższych 2 lat, przez co producent iPhone’ów spadłby na 3 miejsce w tabeli.

 

Źródło: TrendForce