Wywiad z twórcą aplikacji na BlackBerry 10 – aplikacji, które zostały pobrane 18 milionów razy

Artur Patnaik
Artur Patnaik
14.04.2016

Choć z platformą BlackBerry 10 ostatnio nie jest najlepiej, firma stara się jeszcze uspokoić na kilka miesięcy użytkowników zanim nie dopracuje kolejnych modeli z Androidem na pokładzie, żeby stanowiły jakąś alternatywę dla obecnych klientów.

Nie ma co się oszukiwać- platforma BlackBerry 10 była dość uboga jeśli chodzi o aplikacje, ale nie oznacza to, że programiści, którzy zdecydowali się na nią stworzyć programy mogą narzekać na popularność. W wywiadzie z założycielem Nemory Studios oraz twórcą 14 aplikacji dla BlackBerry 10, które zostały pobrane już 18 milionów razy, dowiemy się czy warto było tworzyć na tak mało popularną platformę.oliver_martinez

Jak długo tworzysz aplikacje na BlackBerry 10?

Aplikacje na BlackBerry tworzę od 4 lat.

Co przyciągnęło Cię do tej platformy?

W 2012 zobaczyłem, że BlackBerrry tworzy swój własny OS. Interfejs użytkownika i nawigacja za pomocą gestów wydały mi się bardzo ładne i atrakcyjne, więc byłem bardzo podekscytowany na myśl o tworzeniu dla tej platformy. Potem doszły do mnie świetne korzyści, które BlackBerry oferuje programistom, więc pobrałem SDK, po czym zacząłem się uczyć i tworzyć aplikacji, co od razu pokochałem. Programy zachęcające deweloperów bardzo pomogły zainteresować się BlackBerry 10 twórcom takim jak ja. Od tej pory byłem skupiony wyłącznie na tworzeniu aplikacji dla BB10, gdyż na co dzień także korzystam wyłącznie z takich telefonów.

Jakie funkcje wyróżniają się przy tworzeniu na BlackBerry 10? 

Naprawdę takich nie brakuje- w szczególności na wyróżnienie zasługuje BlackBerry Hub, ikoniczna klawiatura, aktywne ramki, gesty i oczywiście świetne zabezpieczenia. Ponad to możemy na niej odpalać aplikacje natywne, z Androida oraz webowe.

Jakiego rodzaju wsparcie otrzymałeś od BlackBerry?

Otrzymałem sporo wsparcia- przez lata darmowe urządzenia, darmowe SDK, mnóstwo promocji w BlackBerry World, które mocno podbijały popularność moich aplikacji, a także cenne wsparcie na forum deweloperów.

Dlaczego zacząłeś tworzyć aplikacje? 

Zauważyłem, że sektor ten rozwija się niesamowicie szybko, więc nie chciałem się spóźnić na imprezę!

Opowiedz o swojej aplikacji Face10- co zainspirowało Cię do jej stworzenia i jakie funkcje chciałbyś podkreślić?

Chciałem stworzyć klienta Facebooka, który da użytkownikom sprawny dostęp do zasobów portalu społecznościowego. Od uruchomienia w lutym 2016 Face10 szybko zdobył popularność z ponad 744 000 pobrań, a liczby te wciąż rosną z 10 000 – 30 000 pobrań dziennie. Niektóre z funkcjonalności to:

  • Naklejki- wysyłanie i odbieranie
  • Wyświetlanie odpowiedzi na komentarze
  • Możliwość odpowiedzi na komentarze
  • Pobieranie filmów i zdjęć
  • Wsparcie dla kilku kont
  • Wybranie motywów kolorystycznych
  • Ciemny/czarny/jasny motyw
  • Blokowanie aplikacji na hasło
  • Powiadomienia zintegrowane z BlackBerry HUB

Nemory Studios odpowiada również za takie produkty jak Messenger for Facebook z milionem pobrań, Inst10 for Instagram z 2 milionami pobrań, czy Dater for Tinder, który został pobrany 250 000 razy.

Co było najlepszym wydarzeniem, które wspominasz z BlackBerry?

Jest ich kilka- przede wszystkim moment w którym zostałem BlackBerry Developer Elite. Następnie było zaproszenie na BlackBerry Jam w Hong Kongu. Potem wygrana wielu konkursów i darmowych urządzeń- wtedy rzeczywiście stałem się w pełni oddanym deweloperem na BlackBerry 10.

Face10feed
Jak widać choć BlackBerry 10 nie zdobyło oszałamiającej popularności to wciąż miliony klientów mało wielką potrzebę dobrych aplikacji, więc przy tym łatwo można było się wybić i sporo zarobić.