Androida da się lubić – drugie podejście do BlackBerry PRIV

Artur Patnaik
Artur Patnaik
29.05.2016

BlackBerry PRIV już ponad pół roku jest dostępny na naszym rynku i jego właściciele w końcu mogą cieszyć się najnowszą wersją Androida – 6.0 Marshmallow. Już trochę czasu minęło od recenzji i po drugim miesiącu spędzonym tylko z tym telefonem chciałbym się z Wami podzielić wrażeniami z przesiadki z BlackBerry 10 na BlackBerry z Androidem.

Zaczniemy od zadania sobie podstawowego pytania: „Co dla przeciętnego użytkownika – szczególnie posiadającego wcześniej telefon z systemem BlackBerry 10 będzie dobrą zmianą i pokaże wyższość mocno rozwijanego przez ostatnie lata Androida względem świetnego, choć stojącego już w miejscu systemu od BlackBerry?”. Szerzej na temat samego Androida przeczytacie w serii: „Jak nie BlackBerry, to co? Android” już wkrótce, ale dziś chciałbym skupić się na samym modelu PRIV.

1. Android słowem wstępu

Android większości z nas (lub przynajmniej mnie) do tej pory nie kojarzył się z czymś pozytywnym. Miałem z nim styczność od wersji Eclair, czyli 2.0, do KitKat i niestety nigdy nie byłem zadowolony z tabletów, czy telefonów, które działały pod kontrolą tego systemu. Irytowała mnie nawigacja, pochowane ustawienia, bardzo słabe aplikacje systemowe (przeglądarka, klient pocztowy, a nawet zbugowane kontakty i dialer), ale nic tak nie zraziło jak fragmentacja oraz sortowanie użytkowników na lepszych i gorszych w zależności od tego jaki sprzęt wybrali. Mniejsza o to kiedy produkt nie był w stanie wydajnościowo zostać zaktualizowany do nowej wersji systemu, ale często producenci po roku praktycznie całkowicie odcinali się od urządzeń, które wcale tanie czy słabe nie były. Myślę, że można nawet się pokusić o podsumowanie, że to co my przeżywaliśmy z PlayBookiem i BlackBerry 10 dla niego, użytkownicy Androida mieli często na co dzień.

Po tym wszystkim przez ponad rok nie interesowały mnie urządzenia od Google, a jak chwile korzystałem z Lollipopa na Nexusie znajomego to choć działał już płynnie to większego wrażenia na mnie nie zrobił.

Dopiero pod koniec ubiegłego roku korzystając dłużej z tabletu Lenovo Yoga 2 przekonałem się, że Android to w końcu normalny system. 

Mam jednak wrażenie, że moje odczucia zmieniły się głównie dzięki w końcu dopracowanym podstawowym aplikacjom – począwszy od bardzo dobrego Gmaila w telefonie, przez sprawne przełączanie między ostatnimi aplikacjami, po świetnego Chrome i prosty, czytelny układ systemu. W zasadzie tylko ten miesiąc z Lenovo Yoga 2 sprawił, że tuż przed premierą PRIVa nie byłem tak bardzo negatywnie nastawiony do nowego systemu (choć oczywiście milion razy bardziej wolałbym go BB10).

2. BlackBerry z Androidem

20160226_133732

Przechodzimy więc do rzeczy – jak wygląda kolejny miesiąc spędzony z PRIV? Bardzo dobrze. Telefon działa płynnie, bardzo rzadko mam spadki wydajności, a jeszcze rzadziej niespodziewane zamykanie aplikacji. Smartfon musiałem oddać dosłownie 3 dni przed oficjalną premierą Marshmallow, więc korzystałem z tego systemu tylko w wersji beta i cały czas odczuwalnym problemem była temperatura urządzenia i tak jak w Lollipop zdarzało się, że powodowało to „throttling” (zabezpieczenie procesora polegające na obniżeniu taktowania, które ma zapobiec przegrzaniu się samego procesora lub innych części), który obniża wydajność szczególnie przy odtwarzaniu wideo czy graniu w zaawansowane gry 3D. Mimo wszystko przez 2 tygodnie z betą Marshmallow throttlingu nie doświadczyłem, więc liczę, że teraz będzie w tej kwestii tylko lepiej.

„We need tools not toys”

20160226_135348

BlackBerry to dla większości symbol pracy mobilnej i pytanie czy PRIV spełni wysoko postawioną poprzeczkę jego poprzedników. Odpowiedź nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać, ale niestety choć wymaga to zmiany przyzwyczajeń to jednak dostęp do narzędzi, które ma Android jest niepodważalna. BlackBerry 10 wszystko co ma autorskie zrobiło świetnie, ale Google Play Store to kopalnia rozwiązań innych producentów, a przecież na co dzień korzystamy z dziesiątek różnych narzędzi i kont. Mamy tu świetnego Office’a, wszelkie aplikacje bankowe, oprogramowanie do organizacji pracy i łączenia usług firmowych – szczególnie jeśli w pracy nie mamy podłączonego BES to inne rozwiązania MDM i EMM będą tylko dostępne na Androida oraz iOS. Wiem, że większość z tych aplikacji bez problemu działa też na Passport, ale wrażenia na pewno nie są takie same i BB10 obsługuje tylko wersję JellyBean, która już jest mocno przestarzała. W związku z tym Android dzięki swojej bazie regularnie rozwijanych aplikacji ma sporą przewagę – szczególnie jeśli zajmujemy się kwestiami promocyjnymi naszej firmy i przykładowo przy okazji prowadzimy „głupi” fanpage na Facebooku, którego jeśli zaktualizowaliśmy na BB10 to w zasadzie w ogóle nie mamy.

BlackBerry 10 to także najwyższej klasy zabezpieczenia, ale w większości firm dopuszczalne jest wykorzystywanie iOS i Androida, więc jeśli posiadamy zainstalowany kontener, czy włączone szyfrowanie urządzenia, a PRIV ma szyfrowanie oprogramowania i hardware’u, to 99% użytkowników nie ma się co martwić.

Bardzo dużo osób mnie o to pyta, więc od razu chcę też podkreślić – jeśli nie ufacie Google i boicie się tego jak może wykorzystać Wasze dane to zdecydowanie nie sięgajcie po Androida (a nawet przeglądarkę w BB10). Google owszem ma dostęp do niewyobrażalnej bazy danych o użytkownikach, ale osobiście nie wyobrażam sobie życia bez ich wyszukiwarki, przeglądarki, map, czy poczty, więc na pewnym poziomie trzeba odpuścić, choć warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i przykładowo nie wysyłać prywatnych zdjęć do GDrive, czy przesyłać poufnych informacji standardowym Gmailem.

Podsumowując BlackBerry 10 świetnie nadaje się do pracy, ale jeśli tylko potrzebujemy dostępu do narzędzi od innych producentów to PRIV choć nie pod każdym względem lepszy na pewno zaoferuje nam bardzo szeroki dostęp do różnych rozwiązań.

Multitasking

IMG_5632-e1454416671439

Praca w terenie często wiąże się też z potrzebą skakania pomiędzy różnymi oknami i niestety, ale na ten moment ani BB10, ani PRIV nie zapewniają pracy na dwóch oknach jednocześnie. Przynajmniej na BlackBerry 10 możemy zainstalować WorkWide, ale na PRIV nie znalazłem żadnej solidnej aplikacji do takiej pracy. Jeśli więc chodzi o multitasking PRIV dzięki 3GB RAM zapewnia sprawne działanie i czasami od razu odpalał okna otwarte nawet 6-7 apek temu, ale jednak aplikacje na Androida są najczęściej „usypiane” i zwyczajnie szybko reaktywowane podczas gdy w BlackBerry 10 pracują cały czas i zostają wstrzymane dopiero kiedy nasz smartfon jest bardzo obciążony. W związku z tym przewaga, choć minimalna wciąż po stronie BlackBerry 10, szczególnie Passport – pozostałe telefony, które mają tylko 2GB pamięci RAM zapewnią praktycznie identyczne wrażenia z użytkowania.

Multimedia

Moje Z10 3 lata temu urzekło mnie przede wszystkim złączem HDMI, a także świetnym menedżerem plików, w którym brakowało tylko obsługi USB OTG, ale szybko przestało mi to przeszkadzać dzięki synchronizacji z Dropboxem/OneDrive i zdalnym dostępem do plików z PC. W kolejnych BlackBerry dodano wsparcie dla Miracast oraz obsługę USB OTG, ale niestety poza tym zbyt wiele się nie zmieniło, a gier i aplikacji do multimediów z małymi wyjątkami wciąż brakuje. Na szczęście na BB10 uruchomimy Spotify czy Tidal, ale niestety na wiele więcej liczyć nie możemy.

Teraz jednak mogę strumieniować swój cały pulpit z komputera, bo PRIV to telefon stworzony do multimediów.

20160107_154309-e1454413894997

Począwszy od genialnego ekranu po dostęp do ogromnej bazy gier i aplikacji, które gwarantują, że odtworzymy każdy format filmu z napisami, a nawet podłączymy pada do gier – w końcu PRIV napędza 6-rdzeniowy Snapdragon 808, który w mobilnej rozgrywce sprawdza się świetnie (3DMark (2013) – Ice Storm Extreme Physics 1920×1080: 9723 pkt vs. 10039 pkt u Exynos 7580 – przy max możliwych: 60738) . Dzięki Androidowi możemy nawet oglądać telewizję na żywo z nc+ go, czy weeb.tv, do których narzędzi brakuje na BlackBerry 10. Jeśli więc lubicie na swoim telefonie dużo czytać, oglądać filmy i grać w mobilne gry – PRIV będzie dla Was świetnym wyborem.

BlackBerry HUB

Jak wygląda kilka miesięcy później korzystanie z BlackBerry HUB? Osobiście uważam, że bardzo dobrze- mocno przyzwyczaiłem się do gestów w lewo i prawo na wiadomościach, które pozwalają od razu przykładowo usunąć lub oznaczyć powiadomienia jako przeczytane.

20160106_215641-e1454413795154

Poza tym szczególnie jako klient mailowy HUB sprawdza się świetnie i pozwala praktycznie na to samo co znamy z BlackBerry 10. Z drugiej strony wciąż irytuje otwieranie osobnej aplikacji SMS, Facebook, czy Instagram za każdym razem, ale da się do tego przyzwyczaić. Przyzwyczaić musimy się też do samego otwierania HUBa, bo niestety, ale nie ma go już jako nakładki z lewej strony ekranu głównego (a jest to możliwe, więc miejmy nadzieję, że przy następnej aktualizacji BlackBerry się tym zajmie). Mimo wszystko uważam, że z HUBa w Androidzie da się korzystać i chyba jedynie po przesiadce brakowało mi gestu „pinch”, który pozwala na schowanie odczytanych powiadomień (z kolei teraz tęsknię za możliwością odłożenia przypomnienia o nowym mailu na np. 30 minut). Jeśli więc BlackBerry jeszcze trochę dopieści swoją najważniejszą aplikację to nie zdziwi mnie jak możliwościami całkiem szybko przeskoczy oryginał.

Klawiatura

BlackBerry wciąż potrafi zachwycić klawiaturą. Fizyczna QWERTY jednych zachwyca, a innym jest całkiem nie potrzebna – w PRIV to użytkownik decyduje z którego rozwiązania chce skorzystać i jeśli nie potrzebuje to po prostu urządzenia nie rozsuwa. Niestety, ale PRIV nie będzie pod tym względem lepszy od Classica czy Passporta. Mimo wszystko wciąż jest to klawiatura na której pisanie jest znacznie szybsze (kwestia przyzwyczajeń), a sama nawigacja po najnowszym BlackBerry za pomocą gestów na klawiszach jest czystą przyjemnością. Teraz dodatkowo obie klawiatury obsługują tryb swift, więc dobrze wiedzieć, że tak teoretycznie proste narzędzie też za pomocą oprogramowania można uczynić jeszcze lepszym.

Bateria

Dla osób pracujących w terenie bateria to kluczowy element przy wyborze telefonu. Niestety, ale PRIV pod względem baterii nie dogoni Passporta, ale mam wrażenie, że to przede wszystkim za sprawą tego genialnego AMOLEDa. Niestety, ale ekran w najnowszym BlackBerry tak mnie uzależnił, że nigdy nie pomyślałem o obniżeniu jego jasności i zwykle pod koniec dnia na wykresach zużycia to właśnie ten element zżerał blisko 20-30% całej baterii. Ogólnie na wysokich obrotach PRIV wytrzymywał spokojnie 12-15 godzin, a jeśli ustawimy ekran na niższą jasność i włączymy tryb oszczędnościowy to PRIV podłączymy do ładowania dopiero po ok. 24 godzinach.

Screenshot_20160423-214439 Screenshot_20160418-161000 Screenshot_20160420-121724

3. Podsumowanie

Wiem, że BlackBerry PRIV jest jeszcze drogi, ale myślę, że osoby, które się na niego zdecydują nie będą zawiedzione. Być może nie jest to najlepszy telefon z Androidem, a tym bardziej najlepsze urządzenie na rynku, ale jeśli mieliście BlackBerry 10 to PRIV może być miłą przesiadką do świata aplikacji. Świata w którym użytkownicy posiadają odpowiednio zabezpieczone i szyfrowane urządzenie, bardzo dobre narzędzia do których przywykli, świetną klawiaturę fizyczną i ekranową, a dodatkowo mogą cieszyć się dedykowanym oprogramowaniem od najlepszych programistów na świecie. PRIV to wciąż BlackBerry, a skoro BlackBerry to też najwyższej klasy zabezpieczenia. Kanadyjczycy w końcu zdecydowali się na wydanie następnych telefonów z Androidem, który skierowany będzie dla instytucji finansowych, służb medycznych i oczywiście agencji rządowych – w związku z tym musieli być w stanie zapewnić adekwatny poziom bezpieczeństwa danych użytkowników. Dzięki przejściu na nowy system możemy liczyć na nieustanny rozwój, gdyż zajmuje się tym jedna z największych firm na świecie, a dodatkowo prawie wszystko możemy sobie w nim dopasować do swoich preferencji.

Krótko mówiąc: Android (przynajmniej ten od BlackBerry) da się lubić!

bb priv

 • aastelix

  Można sobie zainstalować to wszystko na innym telefonie z Androidem 5 i przetestować jak to działa.
  Niestety psedo HUB jest tylko pseudo. Tutaj wychodzi fragmentacja Androida. Niby jego otwartości można robić wszystko, a przynajmniej wiele. Niestety w praktyce wygląda to fatalnie. HUB sam w sobie jest nawet przejrzysty i ładny ale nie zapewnia takiego komfortu pracy jak ten z BB10.
  Oczywiście korzystam z niego jak i z wirtualnej klawiatury która akurat jest dość dobra i to ona a nie HUB pozwala mi poczuć nieco komfortu i dobrych wspomnień z BB10.
  Aplikacje od BlackBerry to wciąż tylko nakładka jak każda inna która udaje BB10 ale póki co nie jest ona w stanie wejść głębiej w androida i zintegrować się z telefonem.
  Korzystając z Androida zauważyłem, że wszystkie nakładki z różnych sklepów, czy te firmowe od producentów telefonów to tylko iluzja i zmienia tylko to co powierzchowne i widoczne na pierwszy rzut oka.

  A pod tym wszystkim kryje się czystych Android co można poznać w niektórych aplikacjach takich jak dialer, SMS i jeszcze paru innych.

  Póki co uważam, że nawet taki priv nie stanie się BB10 czyli tym co znamy, jest nam wygodne i przyjazne, funkcjonalne i spójne.

  Android ma na razie tylko jedną przewagę – aplikacje.
  No może jeszcze więcej telefonów do wyboru. Priv jest tylko jeden i nie jest to telefon typu must heve bo to co proponuje w nim BlackBerry mnie nie przekonuje. Daje za mało w za bardzo wygórowanej cenie.

  • Krótkie pytanie- czy jest coś lepszego od HUBa na Androida o podobnej funkcjonalności? Na Androidzie można praktycznie zrobić wszystko tylko pewne kwestie wymagają większego wysiłku, jednak liczę, że dość szybko zobaczymy widget Huba… Teraz korzystam z S6 i nie byłem w stanie wytrzymać z normalną aplikacją email 2 dni i od razu pobralem huba- niby protezę, ale i tak najlepszą

   • aastelix

    Uwierz, że ten cały HUB dla ludzi którzy od zawsze używają Androida ten HUB jest bezużyteczny i zainteresowanie nim jest na poziomie 0.
    Interesują się nim tylko ludzie którzy wiedzą coś o BB i korzystali z BB10.
    Może jak BB zrobi swój dialer, swoją aplikację SMS i głębiej zintegruje swoje aplikacje z pierwotnym androidem to może.
    Aplikacja e-mail np. ta od Samsunga jest bardzo dobra.
    Liczę, że Samsung albo samo Google zrobi centrum powiadomień z prawdziwego zdarzenia ale takie które będzie działać od środka a nie będzie tylko łatką.
    BB przetarło szlaki i powyżsi może podchwycą ten pomysł.
    Oczywiście HUBa nie skreślam bo sam z niego korzystam. Piszę tylko, że przyrównanie go do tego z BB10 jest trochę naciągane i budzi we mnie rozczarowanie.
    Czyli to nie ten HUB który „uzależnia” i jest elementem przewagi. Ta przewaga jest nadal po stronie BB10.

    • Tak, tylko moje zdanie jest, że lepszy ten HUB jak żaden i wciąż się rozwija, więc powinno być tylko lepiej 🙂 Apka SMS dedykowana by się przydała, ale np. Dialer Googlowski imo jest świetny włącznie z wyszukiwaniem kontaktu na numerycznej (wpisując numery wpisujemy nazwe kontaktu od razu) i na to Google ma patent, więc ciężko takie smaczki przebić jak się człowiek przyzwyczai.

 • marek marecki

  Miałem huawei mate 8 teraz priva według mie wykonanie priv-a niczym nie ustępuje Chińskim wyrobom a różnica w cenie to ponad tysiąc zł. Zaokrąglony wyświetlacz priv-a wcale nie jest lepszy zarozowina poswiata na białym tle na zagieciach wrażenie wypuklosci. Bateria w mate lepsza 4000mA szybkie ładowanie, dual sim, dobra nakladka, dobry czytnik lini papilarnych do dyspozycji 6 cali.

  • 1000zł płacisz tylko i wyłącznie za PRIVatność i o to chodziło 🙂 A wyświetlacz nie ma sobie równych – mamy w biurze Mate 8 i jest gorzej- na szybko porównanie (nie patrz na rozmazane krawędzie tylko na kolory 🙂 Oczywiście nikt nie potrzebuje aż takiego kontrastu, ale jednak żywe kolory od Samsunga są magiczne + znaczna oszczędność baterii przy ciemnych barwach.
   Poza tym Huawei trochę odstaje od „chińskich” wyrobów, bo jest to 3 największy producent na świecie teraz. I nie korzystałem z Mate, ale myślę, że 5.4″ i 3400mah vs. 6cali i 4000mah to pierwsze połączenie wygrywa, tylko mate 8 oszczędza baterię przez FullHD rozdziałkę, a nie QHD. Z drugiej strony PRIV nie wyświetla czerni i na tym też można zaszczędzić baterię, ale to wiadomo- wszystko kwestia optymalizacji kodu 😉 I szybkie ładowanie ma…tylko nie u nas 😉 A to tylko kolejny przykład,ze PRIV dla Polaków nie jest dedykowany…

   • marek marecki

    Dzięki za rozwinięcie tematu ale dlam mnie mate zrobił lepsze wrażenie. Nie wiem być może mam jakieś wadę wzroku o której nie wiem.

    • Każdy ma swoje preferencje – ja wiem, że niektóre wyświetlacze są wręcz zbyt przejaskrawione, ale dla mnie im żywszy obraz tym lepiej 😉

   • Linek

    Co to za Sammy, GS6? Bo biel to koło białego nigdy chyba u nich nie stała..

    • SGS6 🙂 Po pierwsze kolor powyżej to niby szary, a po drugie amoledy mają idealną czerń, ale nie biel- mimo wszystko i tak wymiatają

     • Linek

      Pięknie się potrafią wypalić, jak u moich rodziców 3 letnia plazma, to idzie im świetnie! ;D
      Ja tam wolę naturalne barwy, ale dla każdego coś miłego.

     • LCD to na pewno naturalna barwa 😀 Super amoledy są dość zaawansowane i wypalanie się nie powinno mieć miejsca

   • Faithless 993

    Pisząc, że odstaje od „chinskich” wyrobów miałeś na myśli, ze jakoś jest lepsza?

    • Tak, a nawiązywało to do poprzedniej wypowiedzi Marka „Miałem huawei mate 8 teraz priva według mie wykonanie priv-a niczym nie ustępuje Chińskim wyrobom”

   • Faithless 993

    Zdjęcie kiepskiej jakości 🙂

  • AdamoS!

   Mam Passporta, obserwuję rynek i nie wiem, czy kupować Mate 8, czy Priv. Mate 8 ma dual SIM co mi sie przyda, ma dobra baterię, ogólnie fajnie działa (4GB i 64MB ROM), ma czytnik itp. Z drugiej strony mocno dopracowywany Priv, BlackBerry, fizyczna klawiatura, którą uwialbiam, czysty Android. Nie wiem jak będzie z aktualizacjami u Huawei, z BlackBerry też nie wiadomo. Zastanawiam się jeszcze nad Motorolą X Force, też czysty andek, nietłuczący się ekran i dobra bateria. Ale grube ramki. I brzydszy dlatego. Hmm…

   • ihugun

    Jak możesz w ogóle brać pod uwagę Huawei. Przereklamoway.

    • AdamoS!

     Ano mogę. Bateria 4000mAh + ekran „tylko FullHD”. Czas pracy na baterii jest dla mnie jednym z najważniejszych kryteriów. Sam wygląd telefonu jest bardzo elegancki: małe ramki, aluminium, czytnik linii papilarnych, który działa rewelacyjnie.
     Do tego dual SIM, slot na karty pamięci. Wersja 4GB RAM/64MB ROM kosztuje około 2500zł nowa.
     Telefon chodzi jak burza, bebechy ma najwyższych lotów.
     Ponoć aparat ma niedoskonałości, ale… dla mnie aparat to dodatek i jaki by nie był, to mi z pewnością wystarczy.
     Bardzo dobre opinie, niektórzy się przesiedli na niego z Passporta i sobie chwalą.
     Jednak zawsze ten „czysty” Android jest lepszy. Do tego moja ulubiona marka, zabezpieczenia od BB, klawiatura. Nie wiem jak jest ze sliderem. Czy może poprawiono mechanizm, bo kiedyś oglądałem i miał delikatny luz.
     Spory dylemat, a jeszcze rozsądna Motorola z pojemna baterią, aktualizacjami i nietłuczącym się ekranem.
     Fakt, że każdy telefon ma w sobie coś fajnego i każdy ma swoje wady. Chyba kwestia odpowiedzenia sobie na pytanie, na czym mi bardziej zależy…
     Jednak nie wiadomo jaka przyszłość będzie dla Priva. Czy będą go rozwijać?…

     • marek marecki

      Kup mate chętnie się zamienię na priv-a no i parę stów zaoszczędzisz :-)) według mnie to priv jest przereklamowany. Nakladka w mate wymiata jakby inny system.

     • AdamoS!

      Nakładka jest spoko, ale czysty Android na pewno nie jest gorszy. Przynajmniej jest „lżejszy”. Kumpel ma P8 i aktualizacji prawie nie ma. Mate 8 będzie miał tak samo. Priv się rozwija. Podaj jakieś konkretne argumenty, bo „nakładka wymiata a Priv przereklamowany” brzmi, jakby powiedziął to jakiś pryszczaty szesnastolatek z gimnazjum, któremu nie podoba się Priv, bo nie jest Samsungiem ;P Z całym szacunkiem.

     • marek marecki

      Mate miałem kilka dni zanim utopii się w wannie. Przykład proszę pierwszy lepszy zobacz sobie interfejs probnozy pogody na priv i mate jest czarna lista, biała lista ochrona przed nekaniem ( połączenia i SMS-y) mi to obojętnie co sobie kupisz chciałem Ci cokolwiek doradzić bo miałem w łapach oba. Ale co tam będziesz słuchał nie pryszcatego z gimnazjum kup sobie priv-a z Samsungowskim typowym zakrzywionym ekranem i będzie Pan zadowolony. A najlepiej zostań przy passporcie to solidny telefon i os z całej szacunkiem. Zresztą na temat gustów trudno dyskutować czy ważniejsze jest Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

     • AdamoS!

      Z całym szacunkiem, ale nie wiele zrozumiałem z tego wpisu. Interfejs pogody to ostatnia rzecz, na jaką patrzłąbym, kupując telefon. Aplikacji pogodowych są dziesiątki. Oba telefony sa na androidzie, więc na obu można instalować te same apki.

     • Tyran1918

      Jak lubisz ryzyko to bierz Priv’a 😀

     • marek marecki

      Jaki rodzaj ryzyka masz na myśli? Trzeba mieć kasę bo priv nie jest tani. A ten super zabezpieczony android nie jest namacalny przez przeciętnego Kowalskiego.

     • Tyran1918

      Trzeba myśleć jak używamy smartfonów, a żaden wirus nas nie dopadnie 🙂

     • Faithless 993

      Przecież to nie jest wirus…

     • marek marecki

      Dzięki za informację. W takim razie co to za komunikaty?

     • Faithless 993

      To chamska reklama, wprowadzająca ludzi w błąd.

     • marek marecki

      Myślę że nie miałeś telefonów w ręce o których mowa. Nakladka sprawia że interfejs jest bardziej funkcjonalny lub nie. Idź pomacaj i wtedy pogadamy.

     • AdamoS!

      Miałem. Bawiłem się. Ty mnie nie rozumiesz. Jakie by nie były dobre funkcjonalności w nakladce, skróty do latarki i inne szmery bajery, to jednak kupując telefon znaczenia ma dla mnie: bateria, stabilność systemu, jakość wykonania, jakość rozmów, wsparcie. Do każdej funkcjonalności idzie się przyzwyczaic i nigdy nakladka nie jest dla mnie żadnym wyznacznikiem.

     • Faithless 993

      Mate 8 miał już dwie aktualizacje a dostępny jest chyba od grudnia…czemu wypowiadasz skoro nawet nie raczyles sprawdzic…?

     • AdamoS!

      Wypowiadam się, bo tak mi się podoba. Zejdź ze mnie. Nie wiadomo jak będzie wyglądać wsparcie dla Mate 8. Kumpel ma P8 i narzekał na nakładkę, a aktualizacji praktycznie nie dostał.

     • Faithless 993

      Oczywiście, ze możesz pisać co chcesz ale po co wprowadzać ludzi w błąd? Sprostowalem informacje na temat mate 8 bo sytuacja wyglada inaczej niż Ty napisałeś… Były dwie aktualizacje i nie czepiam się tylko mówię jak jest.

     • QSA5

      Chętnie zamienię samsunga S7 edge na nawet używanego Priv’a

     • marek marecki

      Zakrzywiny ekran jest bee

     • ihugun

      Wiesz… to moje subiektywne odczucia, ale jakoś nie miałbym zaufania do sprzętu od Huawei i innych tego typu wynalazków, jakkolwiek popularne by nie były.
      Design też nie zachwyca, przynajmniej mnie.
      A z aktualizacjami jest też tak sobie, Raz są raz ich nie ma. Poza tym całokształt to nic szczególnego. Może znajdziesz jakieś lepsze alternatywy.
      Z drugiej strony, jeżeli fundusze Ci na to pozwalają i faktycznie bierzesz Priva pod uwagę to ja osobiście nie zastanawiałbym się ani chwili.
      Zawsze znajdziesz jakieś małe niedociągnięcia, jak u wszystkich producentów, ale jako całość jest to kawał fajnego, unikalnego sprzętu.
      Do plusów na pewno można zaliczyć unikalny i bardzo elegancki design, na tle konkurencji „wymiata” i ogromne wrażenie robi jesgo smukłość, biorąc pod uwagę, że jest sliderem. Poza tym grzebie przy tym Blackberry, więc sporo fajnych rzeczy i dodatków, unikalnych, dostajesz. Bardzo dużym plusem jest sama klawiatura,
      Aparat nie jest zły, jest wręcz bardzo dobry. Wyjście audio też jest świetne. No i ekran… Nie lubię AMOLEDów, ale nie zaprzeczę, że jest wyśmienity.
      Słyszałem różne opinie na temat baterii, ale ja jej nie mam nic do zarzucenia.
      Zresztą…
      Wydaje mi się, że bardziej będziesz zadowolony z Priva na dłuższą metę i nie widzę na ten moment żadnej alternatywy, która byłaby tak oryginalna i przyjemna w użytkowaniu, jak Priv.

     • Tyran1918

      Właśnie teraz kupowanie sprzętu od BB to ryzyko, że producent nagle go porzuci. Ich przygoda z Androidem jest bardzo niepewna, a jak ktoś chce sprzęt na dłuższy czas niż rok to w przypadku BB może mieć obawy. W przypadku, gdy producent porzuci dany model, to cena na rynku wtórnym znacząco spadnie, wiec przy ewentualnej sprzedaży sporo stracimy.

     • ihugun

      To samo można powiedzieć o większości smartfonów z Androidem…

     • Tyran1918

      Ja tam wolę jakieś sprawdzone marki, po których wiem czego można się spodziewać. Samo BB nie wie czy będzie nadal produkować smartfony, więc dla mnie nie są marką godną zaufania. Oczywiście nikomu nie bronię podejmować ryzyko 🙂
      No i według mnie lepiej brać coś popularnego, bo jeśli się zepsuje, to nie będzie problemu z naprawą.

     • ihugun

      Co do kupna Priva, ma dalsza produkcja smartfonów przez Blackberry(przynajmniej jeden na pewno powstanie), jeżeli ten jest tu i teraz, z ciągłymi aktualizacjami?
      Które dla Ciebie to sprawdzone marki? Większości różnie się powodzi i się miota, więc wyglądałoby na to, że opcje są dwie… iPhone albo Samsung, tylko gorzej jak komuś te telefony nie będą pasować to będzie zawsze ryzykował 😛

     • Tyran1918

      Ma to, że może brakować części do naprawy jeśli zepsuje się nam sprzęt, który jednak tani nie jest. Aktualizacje również nagle mogą się skończyć i będzie lipa. Właśnie najlepiej teraz kupować coś od Apple lub Samsunga jeśli celujemy w drogi sprzęt. Z tańszych wybrałbym Huawei, LG lub jakiegoś innego chińskiego producenta.
      AdamoS! pytał jaki model ma wybrać, więc napisałem co ja o tym sądzę. Nikt Mu nie broni Brać Priv’a. Ja bym wolał sprzęt Huawei lub Lenovo z tych trzech podanych.

     • Linek

      Lenovo, bo prawie czysty. Ja tak bym wybrał.

     • marek marecki

      Już tracimy na olx priv-a można kupić za 2tys z hakiem co ciekawe jest duży wybór w porównaniu z innymi modelami że stajni BlackBerry.

     • Faithless 993

      Przetestuj gdzieś choćby w media Markt bo powiem Ci szczerze, ze rozważałem czystego androida jednak nakładka od Huawei jest świetna i ma kilka przyjemnych dodatkow względem czystego android ale zrobisz jak uważasz.

    • Faithless 993

     Masz Huawei, że komentujesz???? Ja kupiłem mate 8 i jestem w szoku… Pozytywnym oczywiście bo działa rewelacyjnie szybko, nie zawiesza się i bateria też bardzo dobra…Jak mam być szczery to z mojego Blackberry z30, którego nadal używam brakuje mi tylko głośników stereo i klawiatury BlackBerry, oczywiście ta od Huawei jest też bardzo dobra bo podpowiada bardzo sprawnie i pisze się bardzo szybko (Swype też działa jak nalezy).

     • aastelix

      Jak Ci brakuje klawiatury BlackBerry to ją sobie zainstaluj.

     • Faithless 993

      Ale z tego co czytałem to trzeba kombinować żeby ja zainstalować bo nie ma jej w sklepie.

     • aastelix

      Nie trzeba.
      https://cobalt232.github.io/blackberrymanager/

      Instalujesz BlackBerry Manager i stamtąd dobierasz co chcesz. Interesuje Cię klawiatura, proszę bardzo jest i ona.

     • Faithless 993

      Ooo dzięki! Zajmę się tym wieczorem. Pozdrawiam

     • marek marecki

      Potwierdzam mate to dobry sprzęt. Priv też ujdzie ale nie za tą cenę.

   • Faithless 993

    Nie miałem passporta tylko z30 ale przesiadka na mate 8 odbyła się bezboleśnie. Jestem bardzo zadowolony i myślę, ze tez byś był skoro lubisz duże, bardzo dobrze działające smartfony z mocną bateria, ja szczerze polecam.pozdrawiam

 • Zibski

  Sortowanie użytkowników na lepszych i gorszych występuje szczególnie u użytkowników sprzętu Apple. Początkowe wersje iOS również miały błędy. MIUI 7 pozwala na zablokowanie aplikacji w tle aby system ich nie zamykał.

  • Nie ma fragmentacji sprzętu, a nikt tak długo nie wydaje aktualizacji do sprzętu jak Apple (tak, mają wpadki, ale są). Użytkownik Apple prawie zawsze dostaje produkt premium i kompletny (może z wyjątkiem iP 5c), a przynajmniej zgodny z wizją producenta, ale ma to też swoją cenę. I niestety xiaiomi jeszcze nie testowałem, ale jak uda się zdobyć to brzmi ciekawie ta opcja.

   • Zibski

    Produkt premium czyli strategia naciągania budżetu klienta.

    • Jeśli chodzi o wykonanie to ciężko się przyczepić szczególnie, że inni cały czas od nich odgapiają (patrz obudowy unibody, niewymienialne baterie, czy HTC A9) 😛

     • qba

      Akurat HTC ONE A9 to dobry „odpowiednik” srajfona.. używałem.. i czasami używam.. kiedy mam przebłyski aby pobawić się zielonym ludkiem.. telefon wykonany PERFEKCYJNIE i co z tego, że przypomina „jabłko”.. ale to nadal HTC z najlepsza według mnie nakładką.. i wyświetlacz jest równie piękny jak w PRIV..

    • ha. on demand

     Czy jest na sali lekarz? 😉

     • Zibski

      Jest i prosi żebyś się do niego zgłosił.

 • ihugun

  Tak, jak wspomniałeś, przydałoby się lepiej zaimplementować HUBa. Ciekawe, czy możliwe jest, żeby w przyszłości HUB był głównym centrum powiadomień.
  Fajnie też, jakby wprowadzili pełnoprawne gesty, jak z BB10, pozbywając się przy tym z androidowych przycisków funkcyjnych, co przy okazji byłoby sporym wyróżnikiem na rzecz Blackberry.
  Ogólnie Blackberry powinno mocniej zaingerować w całą swoją nakładkę, jak tylko jest to możliwe.

  Minusem Blackberry jest kompletny brak kontynuacji jakichkolwiek serii, a przyjemnie byłoby zobaczyć następce Passporta z Androidem, czy też poprawionego Priva, który pewnie nigdy światła dziennego nie ujrzy, a obudowa mogłaby być lepiej wykonana, klawiatura ciut większa, głośnik stereo, jak w Passporcie.
  Ewentualnie nadchodzące modele można podciągnąć jako następców Classica, Q10 (Roma), czy Z30, Leap, Z10 (Hamburg).
  Ogólnie tak niewiele brakuje do ideału 🙂

 • BBfanfan
 • marek marecki

  Pytanko do osób które mają priv-a mam taki problem że w czasie połączenia nie mogę zalogować słuchawki przez bluetooth muszę się rozliczyć zalogować słuchawkę i wtedy działa. Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją na innych telefona bezproblemowo można się połączyć podczas rozmowy. Czy to normalne czy mam jakiś feler w tel.