Kolejna batalia patentowa przeciwko LG, Sony, BlackBerry i innym

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
13.05.2016

Producenci smartfonów z Androidem mogą zostać potężnie obciążeni za nielegalne korzystanie z sortowania utworów. Grozi im nawet wycofanie produktów ze sprzedaży.

Firma Creative Technology oskarżyła 7 producentów smartfonów z systemem Android o naruszenie ich własności intelektualnej. Twierdzi ona, że bez zgody użyto ich rozwiązania, a dokładniej sortowania utworów w odtwarzaczu muzycznym na gatunek muzyki, wykonawcy, według albumu i tytułu. Ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek odtwarzacz muzyczny bez tych funkcji, więc sprawa jest o tyle bardziej kontrowersyjna. Zażalenie zostało już złożone do amerykańskiej ITC (International Trade Commission), więc sprawa jest aktualnie przez nich rozpatrywana i może doprowadzić do blokady sprzedażowej smartfonów.

Dziwne jest to, że Creative podejrzewa na razie tylko LG, Sony, HTC, Motorola/Lenovo, BlackBerry i ZTE o wykorzystywanie rozwiązania z odtwarzacza Creative Zen. Międzynarodowa Komisja Handlu rozważa nawet pozew zbiorowy w tej sprawie i na celu ma wszystkich producentów urządzeń z systemem Android. Prawdopodobnie zakończy się to wygraną firmy z Singapuru, a sąd nałoży karę pieniężną. Blisko dekadę temu podobny pozew Creative złożyło przeciwko Apple i wtedy po podpisaniu ugody producent iPhone’a wypłacił 100 milionów dolarów odszkodowania.

Niedawno sytuacja podobnie wyglądała w sporze Samsunga i Apple, gdzie Apple wywalczyło wybranie smartfonów, które miały zostać wycofane z amerykańskiego rynku.

 

 • Zibski

  Apple przegrało wiele spraw sądowych, ostatnio w Chinach o wyłączność do nazwy iPhone.

  • ha. on demand

   Trolling patentowy, to super dochodowa działalność.

   • Zibski

    Napisałem prawdę. Nie zgadzasz się? Trudno. Zaakceptuj ją. Nie najlepiej o tobie świadczy fakt, że wszystko sprowadzasz do pieniędzy.

    • ha. on demand

     Sorry, ale nie za bardzo rozumiem, o co ci chodzi. 😉

 • Jakub Płuska

  To dobry znak aby wrócić do BB10 i licencjonować system 😀

  • Bartosz

   szkoda ,że nie zostało sprecyzowane czy na 100% chodzi tylko o produkty BB z androidem czy o wszystkie BB

   • ha. on demand

    Chodzi o androida.

  • ha. on demand

   Creative pozywa wszystkich, ale BB jest za małe, szkoda czasu. 😉

 • ha. on demand

  Czekam na komentarz Mong. Zawsze mocno się radowała, kiedy podobne kłopoty miało Apple. 😉