Mały, wygodny, prosty i polski! Unitra SmartBand U1 i weekendowy test.

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
22.05.2016

Ostatnio w pracy zauważyliśmy, że niegdyś firma tworząca sprzęty dla audiofilów, znów zaczyna swa działalność i ku naszemu zaskoczeniu, Polska Unitra w swoim portfolio posiada również urządzenia z kategorii wereables i tak oto chciałbym Wam przedstawić SmartBand U1 (Unibo 1).

IMG_6415

 

Specyfikacja, otwarcie i pierwsza konfiguracja

Zacznijmy od specyfikacji tego małego urządzenia. Fit – opaska wyposażona jest w kilka funkcji, które zbierają nasze dane, między innymi licznik kroków, licznik spalonych kalorii i przebyty dystans, które wyświetlają się na małym wyświetlaczu OLED o przekątnej 0.88 cala a całość działa na systemie firmy OORT, która integruje urządzenia wyposażone w technologię bluetooth w jeden system, sterowany z poziomu aplikacji.

Przedstawione powyżej trzy podstawowe funkcje to jednak nie wszystko. SmartBand od Unitry pozwala na wyświetlanie powiadomień, identyfikację rozmówcy, a w aplikacji alert o pozostawionym telefonie, planowanie aktywności fizycznej, monitoring codziennej aktywności, monitoring snu, dyskretny alarm wibracyjny oraz wielofunkcyjny zegar, które można dostosować po pobraniu i zarejestrowaniu się w aplikacji.

Teoria już była – czas na praktykę. Otwieramy pudełko!

Co znajduje się w pudełku – takie myśli krążyły cały czas po mojej głowie, dopóki nie otworzyłem małej kartonowej pokrywy. W środku z zasady powinna być opaska, kabel do ładowania i instrukcja. Ku mojemu zdziwieniu było wszystko 🙂 

Sama budowa opaski jest jednoczęściowa, co przekłada się na rzekomą wodoodporność. Według producenta faktycznie jest kurzo i wodoodporna, lecz nie zaleca się brania w nim kąpieli – ciekawe dlaczego 😀 W każdym razie SmartBand wygląda jak zwykła opaska z silikonu z zapięciem. Całość według mnie jest bardzo schludna, żadnych wymysłów inżynierów – tylko prostota.

Czas włączyć opaskę i przejść konfigurację.

Konfiguracja i parowanie urządzenia jest bardzo prosta. Wpierw musimy pobrać aplikację ze sklepu Google Play i można zaczynać zabawę.

Pierwszy ekran jaki napotkamy podczas kreatora profilu to standardowo utworzenie swojego konta. Do tego nie potrzebujemy nic więcej niż adresu e-mail, hasła i wymyślenia nazwy użytkownika…

1

… a później ustawiamy kolejne dane potrzebne do w miarę dokładnych pomiarów. W tym celu z trzech list wybieramy swój wzrost, wagę i wiek no i oczywiście płeć.

Teraz już możemy się zabrać do dalszej części konfiguracji fit-opaski.

7

Tak wygląda menu główne aplikacji, lecz by skończyć konfigurowanie trzeba wejść w opcję ustawień. Ustawienie dotyczą stricte samego Smart Banda, czyli alarmu wibracyjnego, ustawienia snu, trybu cichego i innych ustawień, w których można dostosować powiadomienia, co najbardziej mi się w nim podoba. Możemy wybrać te aplikacje, które chcemy by w jakimś stopniu powiadamiał nas zegarek. Może to być wiadomość SMS, powiadomienie o połączeniu, czy nawet wiadomość na Messengerze.


Dalsze funkcje personalizuje się pod względem wyświetlania, obrotu ekranu zegarka (na jakiej ręce się znajduje), tryb tymczasowy (nie wiem na razie co daje jego włączenie), status postępu, tryb wyświetlania (jaka czcionka ma być wyświetlana) oraz tryb Anti lost, który poinformuje nas, gdy zostawimy gdzieś telefon.

W zasadzie to by było wszystko na temat konfiguracji. Przejdźmy do użytkowania.

Opaska wedle mojego uznania jest dość wygodna i co najważniejsze, nie trzeba się obawiać jej zamoczenia w wodzie, Już zdarzyło mi się ją zmoczyć, lecz wystarczyło ją przetrzeć suchą ściereczką. Co do jej czasu działania – U1  ma bardzo wydajny akumulator, który według producenta może wytrzymać do tygodnia i w prawdzie mówiąc raczej się to sprawdza. W czwartek rano naładowałem Smart Banda, a na chwilę obecną posiadam około 65% baterii, także jak dla mnie wypas.

Przez kilka dni począwszy od czwartku, kiedy to zapowiedziałem recenzję, udało mi się więcej niż połowicznie zapoznać z tym urządzeniem i wszystkie liczniki opierają się na żyroskopie – każdy ruch ręką generuje kroki, przebyty dystans, co wpływa na uzyskany wynik. No właśnie, wynik, cóż to takiego. Wynik to osiągnięcie swojego codziennego celu i jak mniemam, chodzi o kroki – bynajmniej tyle zdążyłem zaobserwować.

Zapomniałem wspomnieć o jednym dotykowym przycisku, dzięki któremu możemy sprawdzić jaka jest godzina, ile przebyliśmy metrów czy kilometrów. Niezależnie w którą stronę chcemy przewinąć ekran, wskazania wyświetlacza przeskakują tylko w prawo. Ciekawą jego funkcję odkryłem, gdy leżałem w łóżku. Przez przypadek przytrzymałem głowę na tym przycisku, po czym zegarek zawibrował i włączył się stoper. To chyba taka dodatkowa funkcjonalność. Pewnie przyda się podczas biegania, gdyż wskazania kroków, przebytych metrów i spalonych kalorii liczą się od początku.

Podsumowanie

Z ręką na sercu mogę przyznać, że w stosunku do ceny, Smart Band od Unitry jest godny polecenia. Za niecałe 200 zł, gdzie w tej cenie można napotkać wiele zegarków opartych na Androidzie i wyglądających jak wielki panel na ręce, naprawdę zdaje egzamin. Jedyny minus, jaki bym dał to brak czujnika i funkcji do wyświetlania pulsu.

Na koniec pokażę Wam swoją weekendową aktywność 🙂

Screenshot_2016-05-22-20-45-18
Piątek był dotychczasowym rekordem 🙂

Za kilka dni zegarek ten będzie dostępny w BBSklepie, lecz cena jeszcze nie jest do końca przemyślana, także zainteresowanych prosiłbym o cierpliwość lub kontakt mailowy.

Życzę wszystkim czytelnikom spokojnego niedzielnego wieczoru oraz zapraszam do komentowania.

 • Wooyekdobrarada

  Primo: UNITRA nigdy nie tworzyła sprzętu dla audiofilów – zrzeszenie produkowało to, co Komitet Centralny dopuścił do produkcji, czyli sprzęt na miarę naszych możliwości. Jedyny wyróżnik – nie było nacisku na niską cenę.
  Secundo: obecna UNITRA, to wyłącznie zastrzeżony znak towarowy, którego właściciele zlecają producentom OEM brandowanie swoich produktów ich znakiem.
  Sprzedaż tego sprzętu bazuje wyłącznie na sentymentach – nie ma nic wspólnego z Polską.
  P.S.: Sam kupiłem niedawno wiertarkę „CELMA” – okazała się zwykłą chińszczyzną, tylko kosztowała 450,-, zamiast 70.

  • Tyran1918

   Celma reklamuje się jako polski producent, ale słyszałem, że ich produkty to tylko znaczek a bazują na jakiejś innej marce z Azji.

   • Wooyekdobrarada

    Dwa razy w serwisie na cztery wzięcia do ręki. Potem dopłata 200.- do Makity i spokój 🙂

    • Tyran1918

     Jaki model? Ja myślałem ostatnio o wiertarce od DeWalt.

     • Staszekw

      Ja używam wiertarek Hitachi. Parę lat temu myślałem że mi się spaliła po 6 latach intensywnej pracy i kupiłem drugą, dla spokoju sumienia oddając uszkodzoną do serwisu, a po 2 tygodniach odebrałem naprawioną, wyczyszczoną i przesmarowaną za 120 zł.

   • AdamoS!

    Najlepsza jest Hilti. Nawet używana. Nie do zajeb*nia 😉 Niczym Nokia 3310 i stary diesel Mercedesa.

 • Paweł Dejko

  Jakie to Unitra produkowała sprzęty dla audiofilów?

  • AdamoS!

   Żadne. Te wszystkie Unitry, Diory, Radmory, Altusy, Mildtony i inne wynalazki PRL-u nie były nigdy audiofilskie. W latach 80-tych może robiły wrażenie, bo nie było nic w sklepach. Nie powiem, bo taki Radmor 5412 z Mildtonami grający w altance na działce robi wrażenie, ma swój styl i gra lepiej niż jakiekolwiek głośniki komputerowe, ale ze sprzętem audifilskim (high end) ma tyle wspólnego co silnik 1.4 z szybką jazdą.
   Sentyment pozostał, wiadomo. Ale jak to nawet już nie polska marka, a jeszcze chcą więcej jak konkurencja. Eh, co za czasy.
   Strona też już umiera, jak cała myśl techniczna z Polski już umarła…

 • Slawek

  „Cena nie jest do końca przemyślana?” – 199zł kosztuje http://www.sklepunitra.pl/smartband-unitra-u1,3,3303,17586 więc chyba drożej sprzedawać nie chcecie.

  Szkoda, że nie napisano, że nie tylko Android, również iOS 8.4+

 • MiloszI

  To macie tutaj tą samą opaskę za mniej niż połowę ceny: http://www.gearbest.com/smart-watches/pp_152603.html

  • Tyran1918

   Właśnie takie to „polskie” obecnie mamy marki. I jak tu kierować się patriotyzmem w trakcie zakupów jak produkty nie mają nic wspólnego z polską myślą technologiczną.

   • MiloszI

    Dokładnie. Zwykły Chinol. Nawet wyglądu nie próbowali zmienić.

    • Tyran1918

     Niestety dużo jest takiego „polskiego” sprzętu. Dla mnie to jest szukanie frajerów i golenie ich na większej cenie niż tego samego prosto z Chin. Często chcąc kupić coś z Polski nie ma żadnego wyboru. Ze sprzętem elektronicznym jest tragedia.

     Dobrze, że podesłałeś link, bo mi nie chciałoby się tego szukać 🙂

 • Marek Bobakowski

  Proszę rozwinąć (a właściwie napisać od początku) punkt dotyczący powiadomień. Jak np. mail się wyświetla? Tylko nadawca, czy także tytuł maila? Czy jak go skasuję na opasce, to mam nadal powiadomienie w telefonie? Czy da się skasować gestem „wstrząśnięcia” ręką czy tylko przyciskiem. Czy działają powiadomienia z endomondo, facebooka, twittera, itd.?

 • Mamy gratulowac megaaktywnosci w piatek o polnocy?

 • azd

  Zadziała z naszymi BB?

 • Marcin Tomczak

  No przecież nie ma jednego przykładu zegarka z podobnymi funkcjami za połowę ceny. Ja kupiłem Garetta. Dobrze, że wyczaiłem, że można te same funkcje mieć o wiele, wiele taniej.