Microsoft dalej walczy – Surface Phone w 2017 roku?

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
24.05.2016

Perfekcyjne urządzenie do mobilnej pracy – z takim podejściem Microsoft szykuje swojego przyszłorocznego flagowca.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że firma z Redmond robi porządki w swoim smartfonowym portfolio – chce całkowicie zrezygnować z feature-phone’ów i przekazać ich produkcję Foxconnowi, natomiast z linią Lumii jeszcze nie zdecydowali, czy zaprzestać produkcji, czy jeszcze trochę utrzymać je na rynku, a fakt że ich popularność ciągle spada, zdecydowanie nie przemawia na korzyść tej marki.

Kolejne plotki dotyczą prac nad „przełomowym” smartfonem z logo Microsoftu znanym w internecie pod nazwą „Surface Phone” – urządzeniu, które ma służyć jako narzędzie pracy. Oprócz topowej specyfikacji technicznej, ma być wyposażony w podstawkę znaną z tabletu Surface,  ekran 6-cio calowy wraz z rysikiem i procesor z serii Intel Atom.

multi-pos

Intel Atom najprawdopodobniej oznacza, że flagowiec będzie napędzany „pełnym” Windowsem, a nie jego wykastrowaną wersją mobilną opartą na architekturze ARM. W takiej sytuacji w końcu mielibyśmy do dyspozycji telefon z ogromnymi możliwościami desktopa. Zgodnie z ostatnimi badaniami Gartnera udział rynkowy Windows Phone w ciągu roku spadł z 2,5 do 0,7%! Można więc śmiało powiedzieć, że giganta z Redmond, który wydał zdecydowanie zbyt dużo na wkupienie się w rynek mobilny spotkał podobny los co BlackBerry. Najwyższa więc pora aby Microsoft wykorzystał swoje najpotężniejsze narzędzie od którego uzależnił setki milionów użytkowników, czyli Windows 10.

Choć pogłoski mówią o cenie Surface Phone na poziomie 700-1200$ jest spora szansa, że zostanie bardzo dobrze przyjęty przez użytkowników, wnioskując po dość wysoko ocenianym Surface Pro 4. Urządzenia z półki premium Microsoftu jednak nigdy nie zrewolucjonizowały rynku, więc o ile Satya Nadella nie szykuje jakiegoś asa w rękawie to po raz kolejny może mieć problemy z przekonaniem odbiorców, że Surface Phone to sprzęt, którego potrzebują.

 • Rado

  I bardzo dobrze żeby weszli na rynek, niech coś się wreszcie ruszy w tym skostniałym świecie zielonego robota i iOS:)

 • ha. on demand

  Nigdy nie zrozumiem sensu wsadzania desktopowego systemu do smartfona. Absurd.

  • Ja myślę, że ta granica od dawna się zaciera- w końcu tablety/hybrydy z pełnym windowsem to często bardzo dobry sprzęt. Kwestia tylko dopracowanego softu i aplikacji, a te przecież Windows 10 ma uniwersalne, więc użytkownicy nie stracą zbyt wiele, a dodatkowo zyskują pełne wersje programów z których korzystają od lat. MS i tak musi wszystko co ma inwestować w rozwój Win10, więc tym lepiej jak będzie jeden system na wszystkim, tylko w innych trybach. Największą przeszkodą jest procesor, ale te w tabletach 7-8 calowych są coraz lepsze, więc w 6-calowym telefonie też powinien dawać radę 🙂

  • Itam

   Może nie absurd, ale również uważam że to nie jest najlepszy pomysł.

   Aplikacje na system desktop’owy wszyscy wiemy jakie są. Jednak nijak się one mają na ekranie wielkości do 5 cali. Developerzy musieli by takie aplikacje napisać od nowa. A wątpię aby się na to zdecydowali, tylko dla jednej firmy. Gdyby tak było, Microsoft już dawno miałby sklep pełen aplikacji. A wiemy przecież że tak nie jest, mimo iż Microsoft zainwestował w to gigantyczne pieniądze.

   Microsoft od lat obiecuje ten sam system na smartfonach co desktopach. Jednak z wielu przyczyn to im nie wychodzi. I nie wiem czy ktokolwiek im po raz kolejny miałby uwierzyć. Tymbardziej że problem jest też w procesorach. Nie wiem , czy jakiemu kolwiek producentowi opłacało się bedzie pukać procki tylko i wyłącznie dla jednej firmy, w małych ilościach.

   Kolejną przeszkodą była by zapewne obsługa systemu. Bo zapewne musiał by się on różnić od tej deskoptowej. A z doświadczeń z BB10 wiadomo, że ludzie raczej nie są skorzy do nauki obsługi nowych systemów. Choćby nie wiem jaka prosta i intuicyjna ona była. Wątpię czy Microsoftowi udało by się namówić do tego użytkowników.

   Już nawet nie wspomnę o takiej sytuacji, że Microsoft próbował by po raz kolejny wcisnąć W10 z tym samym UI co WM7/8, czyli tymi swoimi kafelkami. Bo kogo kolwiek ze znajomych bym się nie zapytał, to każdy mój znajomy twierdzi że ten system, jest tak wstrętny, że aż odpycha. Nie wiem, może jakimś jego projektantom on przypadł do gustu, ale no sorry, większości raczej nie przekonał. Dokładnie tak samo jak było z METRO i kafelkami w windowsie. Ludzie tego nie potrzebują i nie chcą.

   No i ważne jest też podstawowe pytanie. Czy użytkownicy tego na prawdę potrzebują ?
   Śmiem w to wątpić.

 • civil

  Qrna Chenowi się nie opłaca a Microsoft wchodzi w telefony dla biznesu matko ale te korporacyjne szczury są daremne a co wyżej na stolcu siedzi tym bardziej daremny (w obawie o koryto zapewne)

  • Itam

   A gdzie przeczyałeś że Chenowi się nie opłaca ?
   Własnie że mu się opłaca, tylko korporacje teraz najczęściej rezygnują wogóle z zakupu telefonów firmowych , a w zamian za to pozwalają uzywac prywatnych smartfonów. Słysząłeś o czymś takim jak „BYOD” ? https://en.wikipedia.org/wiki/Bring_your_own_device Niestety ten trend jest obecnie coraz popularniejszy. Dlatego BB stawia na usługi i zarządzanie smartfonami z wszystkich platform. A jeśli firma rzeczywiście potrzebuje zakupić smartfony dla pracowników, to Chen może zaoferować swoje smartfony i Priva, a wkrótce też tańsze androidy. Najczęściej na zakup smartfonów dla pracowników decydują się firmy w których ważne jest bezpieczeństwo danych. Dlatego też BB tak pracuje i inwestuje w bezpieczeństwo.

   Ale w rynek korporacyjny wpychają się też inni producenci. I to tez nie powinno dziwić. Akurat Microsoft ma tyle kasy, że stać go na zaproponowanie korporacjom bardzo niskich cen swoich smartfonów. Na granicy opłacalności, a często nawet, do nich dopłacając. BB nie stać na zaproponowanie tak nieskich cen smartfonów. Dlatego główny nacisk kładą na usługi. Bo tutaj mogą powalczyć z każdym.

   Microsoft próbuje wbić się w ten rynek, w którym BB jest liderem od lat.I nikt im tego nie zabroni. Zawsze mogą zaoferować tak niską cenę lumii , że konkurencja będzie bez szans. Microsoft na to stać, aby nie zarabiać. To indywidualna decyzja każdej korporacji na jakie rozwiązania, jakiej firmy, się zdecyduje.

 • qba

  Jak tylko mój Passport przestanie ze mną współpracować.. to właśnie ta platforma będzie jego następca.. a coś podejrzewam, że jeszcze dużo czasu mają na dopracowanie WP10.. 🙂

 • aastelix

  Surface Phone to chyba największy telefon widmo.

  • Tyran1918

   Wymyślony w dużej mierze przez samych fanów Windowsa.

   • OWC

    Tak jak te nasze ‚Privy’ z BB10 i Androidem przy uruchamianiu 😀