Nokia wraca do produkcji urządzeń mobilnych i wereables

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
20.05.2016

„Comeback” Nokii jest już od dawna wiadomy, lecz dopiero ostatnio zapowiedziano, że fińska firma będąca pozostałością po wielkiej korporacji oficjalnie wróci na rynek smartfonów, tabletów, a nawet zegarków czy urządzeń wirtualnej rzeczywistości.

Według umowy między Microsoftem a Nokią wynikało, że dopiero od 2016 roku może tworzyć urządzenia ze swoim logo firmy. Licencja na tworzenie urządzeń w najbliższych dziesięciu lat, znajduje się w rękach zarządcy firmy HDM Global Arto Nummela – byłego pracownika Nokii, który swą firmę również ulokował w Finlandii, także Nokia wypełnia jeden z najważniejszych punktów w swym powrocie na rynek.

W każdym razie Rajeev Suri, który jest szefem Nokii, zapowiedział powrót smartfonów i tabletów z Androidem, by szybko wejść na rynek i zostać przyjęty z otwartymi ramionami klientów. Wybór systemu operacyjnego to jeden z tych czynników, które mogą zadecydować o połowicznym sukcesie. W końcu najważniejsze będą same urządzenia Nokii a także jej aplikacje. Sama nazwa firmy daje przewagę, a ludzie pamiętający wspaniałe telefony od Nokii darzą je wielkim sentymentem.

A to mój sentyment 🙂

 

Wejście na rynek z Androidem może być dla nich kluczowe, ze względu na aplikacje oraz cenę urządzeń. Szef Nokii zapowiedział, że fińska firma ma zamiar walczyć z największymi ówczesnymi producentami smartfonów i innych przenośnych urządzeń więc spodziewajmy się mocnych podzespołów i wysokich cen.

Oprócz wspomnianych telefonów i tabletów, Nokia również ma plany wkroczyć w rynek urządzeń wereables. Ostatnio za 170 mln euro przejęli Withings, który produkował inteligentne wagi, zegarki, opaski, termometry i inne różne gadżety mierzące naszą fizyczną aktywność, a to pozwoli im stworzyć sobie podstawy w budowie ich autorskie smartwatche.

Mam nadzieję, że niegdyś fiński gigant telefonów komórkowych znów będzie jedną z najlepszych firm oferujących telefony przystosowane dla każdego użytkownika, a chcąc nadrobić stracony czas muszą zainwestować nie tylko dużą liczbę pieniędzy, ale przede wszystkim swój czas i wiedzę i z całego serca im kibicuję.
gsmarena_002Informacje na temat ich pierwszego smartfonu wyciekły już w tamtym roku i rzekomy render ma przedstawiać Nokię C1 z 5-calowym ekranem, aparacie 8 i 5 MP wraz z procesorem od Intela wspomaganego 2 GB pamięcią RAM. Czy faktycznie tak się będzie nazywać i posiadać taką specyfikację – na dzień dzisiejszy nie wiadomo, gdyż przed Nokią i HDM Global jeszcze sporo pracy, także nie prędko oficjalnie usłyszymy o jakimkolwiek urządzeniu.

Źródło: gazeta.pl
Fot. gsmarena