Ok Google – czyli jak programiści podbijają świat

Artur Patnaik
Artur Patnaik
18.05.2016

Dzisiejszy dzień zdecydowanie należy do twórców najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie. Obecnie jedna z największych firm podczas konferencji dla deweloperów zaprezentowała właśnie bogatszą wersję swojego asystenta, który wkracza do naszych domów, odświeżone komunikatory, nowe doświadczenia z VR, rozszerzone możliwości kolejnej wersji Androida i Android Wear.

Zapraszamy na krótkie podsumowanie kierunku w którym rozwija swoją firmę Sundar Pichai. 

Google zaczęło od prezentacji Assistant, czyli mocno spersonalizowanego asystenta, który to co poznaliśmy na BlackBerry 10 rozszerza o możliwości Google i Google Now. Assistant to przede wszystkim nacisk na rozmowę – alternatywa dla Siri została stworzona by prowadzić dialog z użytkownikiem i nawet jest w stanie zrozumieć kontekst konwersacji, dzięki czemu wyszukując przykładowo reżysera, czy aktora możemy pytać o „jego nagrody”, czy pytając o repertuar pobliskich kin przefiltrować wyniki hasłem: „idziemy z dziećmi”.

Google Assistant współpracował będzie ze wszystkimi smart urządzeniami, włącznie z Google Home, czyli rozszerzoną przystawką dla naszego domu. O Google Home już wkrótce więcej w osobnym artykule.

Konferencja I/O to także nowe komunikatory – Allo i Duo:

„W praktyce Allo prezentuje się jak zwyczajny komunikator, jednak kluczem do poszerzenia jego możliwości jest integracja nie tylko z innymi usługami Google, ale także z tymi oferowanymi przez partnerów w formie „asystenta”, czyli bota. Można dzięki niemu zamówić usługę, obsłużyć kalendarz czy… pobawić się w odgadywanie tytułu filmu na podstawie wyświetlanych emoji.”

Duo z kolei służy do wideorozmów i jego kluczowe cechy to wysoka jakość obrazu i podgląd osoby dzwoniącej zanim zdecydujemy się odebrać.

Zrzut ekranu (72)

Oczywiście nie mogło zabraknąć podsumowania możliwości nowej wersji Androida. Nie posiadający jeszcze nazwy zwyczajowej system (zgłoszenia można wysyłać na tej stronie) to większa wydajność w grach, lepsza kompresja plików i czasów instalacji, usprawnione aktualizacje (bez potrzeby potwierdzania przez użytkownika), szyfrowanie systemu i pamięci, a przede wszystkim ulepszony multitasking i tryb podzielonego ekranu (oraz picture-in-picture w Android TV).

Zrzut ekranu (74)Zrzut ekranu (76)Zrzut ekranu (79)Zrzut ekranu (81)Zrzut ekranu (82)Zrzut ekranu (83)Zrzut ekranu (87)

Dla fanów wirtualnej rzeczywistości firma z Mountain View przygotowała nową jakość VR – Daydream. Daydream to nie tylko odpowiednia wydajność, ale także kontroler za pomocą którego będziemy mogli grać w gry podobnie jak to miało miejsce kiedyś w Nintendo Wii, czy PS Move.

Zrzut ekranu (92)

Dodatkowo przygotowano mnóstwo nowych narzędzi dla programistów, ale aby nie zanudzać szczegółami technicznymi zainteresowanych zapraszam na stronę dla deweloperów, gdzie dowiecie się więcej o nowej, szybszej wersji Android Studio, chmurze do tworzenia aplikacji oraz Firebase.

Choć bardzo podoba mi się kierunek w którym zmierza gigant z Mountain View, szczególnie, że firma kładzie coraz większy nacisk na bezpieczeństwo, to po konferencji Google I/O 2016 doszedłem do jednego wniosku – oni są jeszcze bardziej niezdecydowani, jak BlackBerry. 

Co mam na myśli? Google ma bardzo ambitne plany i rozwija wiele świetnych projektów, ale ich niespójność strasznie bije po oczach. Co chwile wprowadzają nowe bardzo podobne aplikacje, a potem uśmiercają stare (często dobre) usługi…Przykładowo Google Talk, zmienione na Google Hangouts, a teraz Google Allo i Duo. Google Cardboard nagle także już nie wystracza i wchodzi na wyższy poziom, czyli Daydream. Dlaczego nie można sukcesywnie rozwijać jednej kategorii projektu pod jedną nazwą, jak z Android Wear 2.0?