[Poradnik] Jak pozbyć się zablokowanego BlackBerry Protecta

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
05.05.2016

W związku z wieloma pytaniami odnośnie zablokowanego Protecta w stylu „Nie da się jakoś tego odblokować? Panie, ja zapłace”, przedstawiam działającą metodę do „usunięcia” zabezpieczającej funkcji anti-thief  jaką BlackBerry zaimplementowało w system BB10 od wersji 10.3.2.

Co prawda sposób ten nie usuwa do końca wcześniej włączonego Protecta, lecz unieważnia jego działanie. Nie mogę do końca tego rozgryźć, chociaż z drugiej strony telefon działa, można zalogować się na inne BlackBerry ID i to powinno wystarczyć.

STEP I

Pobieramy wybrane przez nas wybrane oprogramowanie w wersji 10.3.1 ze strony developer.blackberry.com Każdy wie lepiej jaką posiada wersję telefonu, więc nie będę ich przedstawiał. Dla ułatwienia i poprawności wersji OSu polecam sobie sprawdzić wersję telefonu na pudełku lub w informacjach o urządzeniu.

Dla modeli Classic oraz Leap posiadam osobne oprogramowanie. Do pobrania z tego linku (Mega)

STEP II

Uruchamiamy pobrany Autoloader, podłączamy urządzenie i czekamy, aż skończy się proces ładowania systemu do telefonu.

Po skończonym wgrywaniu OSu, przechodzimy wstępnie konfigurację, by móc dostać się do logowania do BlackBerry ID. Tam wpisujemy nowe BBID i przechodzimy do opcji BlackBerry Protect, którą należy włączyć, inaczej całe starania na nic się nie zdadzą!

Logowanie zakończone. Czas na bardziej żmudną część zadania…

STEP III

Przechodzimy do finalnej aktualizacji urządzenia. Można to zrobić poprzez Autoloader, program BlackBerry Link lub w telefonie. Po zainstalowaniu się naszej aktualizacji sprawdzamy, czy funkcja Protect jest włączona. Jeśli nie, włączamy i wszystko gotowe.

 • Konrad Adamowicz

  Dzięki, zaraz będę testował 🙂

  • Adrian Wilczek

   W tamtym tygodniu udało się Classica odblokować i tylko z Classiciem i Leapem były problemy, bo nie mogłem połączyć softów (niby jakie same jak w Z30, ale inaczej podpisane kodowo), ale jednak znalazłem od kogoś innego. Te od „developer.blackberry” idą na 100%

   • Konrad Adamowicz

    No Panie Adrianie, uratowałeś Classica od kąpieli w rozgrzanej coca coli 😉 Well done! Dziękuje!

    • Adrian Wilczek

     Żaden „PAN”. Wystarczy Adrian 😀

     • Linek

      Takie pytanko z ciekawości: dawniej moja, teraz twoja Z10 też to przeszła? 🙂

     • Adrian Wilczek

      Akurat nie 🙂 Z10 ma dziewczyna. Żadnych modyfikacji. Na składanej Q10 i Passporcie się tym bawiłem, żeby zobaczyć czy u mnie też to działa. W dodatku chciałem sobie zrobić czarny HUB ale nie mogłem wgrać nadpisanego bar’a bo wszystko jest zakodowane gdzieś głębiej a nie chciało mi się szperać w plikach.

     • BB_WN

      Czy analogiczna metoda istnieje dla oprogramowania 10.2.1 na Q10?

     • Matt Dabrowsky

      Witam Panie Adrianie,
      Mam problem ,ponieważ nie mogę uruchomić tego oprogramowania nam moim laptopie.Być może coś robię źle.
      Mam Passporta i ściągnąłem owe oprogramowanie i się nie uruchamia.
      Ma pan jakiś pomysł?

      Wersja SQW100-1

      Pozdrawiam M.

     • Matt Dabrowsky

      Dodatkowo wyskakuje blad :could not connect to BLACKBERRY DEVICE

    • ha. on demand

     Dlaczego twoje BB było zablokowane? Najczęściej są to egzemplarze pochodzące z kradzieży i sprzedawane na aukcjach.

     • Konrad Adamowicz

      Szczerze powiedziawszy nie wiem dlaczego. Kupiłem go na zagranicznym portalu aukcyjnym, jako praktycznie nówkę, z pudełkiem, z zawartością i pełną dokumentacją. Kobieta, od której go kupiłem przestała odpowiadać na telefony, smsy, maile. Dziwna sprawa, wygląda jakby nie znała/zapomniała danych zabezpieczających i nie potrafiła ich odzyskać.

     • ha. on demand

      Może zemsta na byłym narzeczonym . 😉

     • Konrad Adamowicz

      No może 😉 Swoją drogą to zabezpieczenie jest daremne, już myślałem że będę miał ekskluzywny przycisk do papieru (ew fajny filmik na yt), a tu godzina i telefon złamany.

 • Zibski

  Bardzo dobry poradnik.

 • Michał

  Całe działanie Protecta a już szczególnie wyłączanie go, w porównaniu np. do tego co zrobiło Apple, jest mocno uciążliwe. Sam byłem zmuszony oddać Z30 do serwisu z tego powodu bo pominąłem jeden krok i telefon prawie został cegłą. Teraz jak dobrze rozumiem można całkiem ominąć zabezpieczenie antykradzieżowe i korzystać z telefonu? Jeżeli tak, to jaki jest sens istnienia tego zabezpieczenia?

  • Adrian Wilczek

   Po prostu nie ma rzeczy niemożliwych… Wszystko da się obejść tylko potrzeba czasu albo wiedzy. Ja akurat metodą prób i błędów to znalazłem, gdy klient chciał „jakoś” korzystać z Z3. Żadnego pełnego 10.3.1 już nie dało się przywrócić ze względu na Protecta, ale za to soft deweloperski owszem można zainstalować każdą wersję i z niej korzystać, a z tego, że bawiłem się nimi, zapamiętałem, że podczas konfiguracji nie był wymagany BlackBerry ID i jakoś tak wyszło.

   Byłem skory nawet poinformować o tym BB, ale chyba nie byli tym zainteresowani – liczyłem na bug bounty xD

   • Andrius Sobolevas

    Proszę o pomoc. Jaki poradnik? Jak odblokować blackberry passport z tego protectu.? BŁAGAM.
    Kontakt pumakotgps@list.ru

  • Itam

   Protect nie jest żadnym zabezpieczeniem antykradziezowym!
   Ani też w absolutnie żaden sposób, nie zabezpiecza smartfona przed odblokowaniem go!
   Tyle było artykułów na ten temat, ale widzę że mało kto ogarnia temat.

   • Michał

    To czym w takim razie jest? Cytując stronę pomocy BlackBerry:
    „Program BlackBerry Protect zawiera funkcje pozwalające odnaleźć urządzenie BlackBerry i chronić zapisane w nim dane, jeśli urządzenie zostanie skradzione lub zgubione.”

    Czy możliwość zdalnego blokowania urządzenia i wyczyszczenia jego pamięci nie może być traktowane jako zabezpieczenie antykradzieżowe? I czy sposób opisany w artykule w dalszym ciągu pozwala mi zdalnie zablokować telefon?

    • Itam

     No właśnie doczytałem że teraz już pozwala na zdalne zablokowanie smartfona. Czyli jednak masz rację, w jakimś stopniu chroni smartfona. Zwracam honor w takim razie.

     Miałem na mysli taką sytuację, że nie miałeś ustawionego hasła na telefonie. Gubisz smartfona, a miałeś tylko włączonego protecta. To znalazca normalnie uruchamia go, bez żadnych problemów i kopiuje twoje dane do siebie na dysk.

     No ale ponoć w najnowszej wersji można juz zdalnie włączyć hasło i zablokować smartfona.
     A to zmienia postać rzeczy. Dlatego przyznaję ci rację. Choc jakby się uczepić, to nadal smartfona chroni hasło, a nie sam protect. Protect tylko pozwala to hasło włączyć zdalnie.
     Tak samo namierzanie smartfona na mapie. Choć rzeczywiście jest to jakaś forma zabezpieczenia i odstraszania złodzieii, to znowu jak by się uczepić, fizycznie Protect nic nie chroni. On tylko włącza lokalizację smartfona i ją wykrywa. Mimo wszystko , ogólnie rzecz biorąc prawdą jest to co piszą, bo w bardzo pokręcony sposób, ale pozwala w jakimś stopniu zabezpieczyć naszego smartfona. Bardzo dociekliwi powiedzą znowu że sam protect niczego nie zabezpiecza. On tylko pozwala włączyć inne usługi zdalnie, i to dopiero te inne usługi (hasło, blokada, lokalizacja, czyszczenie) zabezpieczają smartfona.

     • Michał

      Zgadzam się, że funkcją zabezpieczającą dane jest hasło, odcisk palca, itp., jednak Protect, tak jak piszesz, ma pomóc w przypadku zgubienia tego telefonu, tak samo jak Find my iPhone. Dodatkowo w iOS musisz po przywróceniu danych do ustawień fabrycznych podać Apple ID i hasło, które było wcześniej. To samo dzieje się w BB OS jeżeli masz włączonego Protecta. Ciekawe natomiast co się stanie, jeżeli obejdziesz zabezpieczenia w sposób opisany w artykule i zainstalujesz na czysto soft deweloperski – czy w dalszym ciągu da się to urządzenie zablokować zdalnie?

     • Itam

      Samego Protecta chyba zdalnie włączyć nie można.

     • Adrian Wilczek

      Dziwne jest to, że stary Protect się tak jakby unieważnia i wszystkie funkcje, które są dostępne po zalogowaniu na protect.blackberry.com, stają się bezużyteczne.

 • aastelix

  Czy to nie jest obejście zabezpieczeń BlackBerry?

  • Adrian Wilczek

   Owszem

   • aastelix

    Czyli można powiedzieć, że to jest luka w bezpieczeństwie. Ciekawe czy o tym wiedzą?

  • Itam

   Nie, bo BB Protect samo w sobie nie jest zabezpieczniem.
   To usługa pozwalająca ci zlokalizować skradziony, lub zgubiony smartfon i ewentualnie wykonać na nim pewne czynności. Np. skasować zawartość, wyświetlić powiadomienie i inne.
   Generalnie usługa ta nie ma za zadanie „zabezpieczać”.
   Ona ma za zadanie pomóc ci w przypadku zgubienia lub kradzieży.

   http://www.bbnews.pl/2013/08/poznajemy-sie-z-blackberry-10-blackberry-protect/

 • Mong
  • aastelix

   Takie kierunki działań są nieuniknione.

 • ha. on demand

  Czyli zabezpieczenia BB są bezużyteczne. Zablokowanego iPhona można tylko wyrzucić.

  • Itam

   Bo przede wszystkim trzeba wiedzieć co to jest „BB Protect”.
   To nie jest typowe zabezpiecznie smartfona przed odblokowaniem.
   To jest usługa pozwalająca wykonać ci kilka ważnych rzeczy na twoim smartfonie gdy go zgubisz, przez przeglądakrę internetową. Czyli możesz np:
   -zablokować zdanie smartfon
   -wykasować zdanie z niego dane
   -zobaczyć na mapie gdzie aktualnie znajduje się twój zgubiony smarton
   -wyświetlić wiadomość na ekranie
   -zczytać dane karty sim
   -włączyć synał dźwiękowy.
   Wystarczy że zalogujesz się w przeglądrce na swoije BB ID, no i oczywiście w smartfonie musiała być przed zgubą włączona usługa BB Protect.
   Nie pamiętam już, czy przypadkiem nie doszło jeszcze jedno zabezpieczenie, przed downgrade’em.
   Ale generalnie usługa ma za zadanie pomóc ci w przypadku kradzieży twojego smartfona.
   Nie jest jej zadaniem zabezpieczenie smartfona przed odblokowaniem.

   Zdejmuje się ją na znalezionych (nie zabezpieczonych w żaden sposób) lub kupionych używanych smartfonach, aby poprzedni właściciel nie mógł nam robić psikusów i podglądać gdzie się przemieszczamy.

   Zabezpieczenia przed odblokowaniem smartfona to zupełnie co innego.

   • ha. on demand

    To raczej ty nie wiesz o czym piszesz.

    To jest dokładnie takie samo zabezpieczenie antykradzieżowe, jak w iPhonie. Zresztą wymagane prawem „kill switch.”
    IPhona też możesz zdalnie wykasować i obserwować na mapie itd. Tylko, że apple zrobiło to DOBRZE i nie ma sensu kraść iPhonów, bo NIE DA SIĘ ich odblokować wgrywając jakiś soft i są tylko przyciskami do papieru.

    • Itam

     No a gdzie to niby nie wiem o czym piszę ?
     BB Protect nie zabezpiecza w żaden sposób smartfona PRZED ODBLOKOWANIEM.

     http://www.bbnews.pl/2013/08/poznajemy-sie-z-blackberry-10-blackberry-protect/

     • ha. on demand

      Chyba nie przeczytałeś dokładnie mojej odpowiedzi. Wszystko jest wyjaśnione.

     • Itam

      „Czyli zabezpieczenia BB są bezużyteczne.”…..
      BB Protect nie zabezpiecza smartfona w żaden sposób PRZED ODBLOKWANIEM.

      Co innego jak zablokujesz smartfona hasłem. Wtedy też możesz go wyrzucić. Bo nie ma sposobu pominięcia hasła. Z tego co pamiętam jest chyba 10 prób wpisania hasła, potem jest chyba blokowany. Nie ma też możliwości zainstalowanie innej wersji systemu, ani jego przywrócenia. Wtedy też mozna smartfona wyżucić, bo tez jesta kartką do papieru.

      Artykuł powstał dla osób które np. kupią używanego smartfona od kogoś i mają to włączone w smartfonie. Wtedy sprzedający mógłby robić im różne psikusy na smartfonie. A aby móc wyłączyć BB Protect (już w opcjach w telefonie) to trzeba się zalogować do swojego BB ID.
      Jeżeli kupujesz używany smartfon to poprzedni właściciel raczej nie poda ci swojego BB ID. Wtedy „opisany sposób” pomaga to wyłączyć (ALE JUZ W OPCJACH SYSTEMU, gdy już się do niego dostaniemy), czyli de facto „przełączyć przycisk” w menu. (ten przcisk na ciemnym zdjęciu).

      Zabezpieczenie smartfona przed nieautoryzowanym ODBLOKOWANIEM GO, to zupełnie co innego.
      Zablokowanego hasłem BB też mozesz wyrzycić, bo jest bezuzyteczny. Nie ominiesz hasła, nawet przez reinstalacje softu.

     • ha. on demand

      Odpowiem jutro, bo teraz idę na imprezę. 😉

     • ha. on demand

      W skrócie – nie rozumiesz tematu.

     • ha. on demand

      Ok, wróciłem.
      Mylisz sprawy i piszesz do mnie rzeczy oczywiste.

      Mi nie chodzi o zabezpieczenie przeciwko odczytaniu danych znajdujących się w telefonie, tylko o „kill switch”, czyli zabezpieczenie antykradzieżowe.

      Okazało się, że to zrobione przez BB jest BEZUŻYTECZNE, o czym napisałem w pierwszym zdaniu.
      Wyraźnie dodałem o co chodzi pisząc:”Zablokowanego iPhona można tylko wyrzucić.”
      Nie ma słowa o odczytaniu czegokolwiek z telefonu.

      Skradzionego BB złodziej może używać.
      O to chodzi w tym zabezpieczeniu, żeby nie opłacało się kraść telefonów.
      Nie ma to nic wspólnego z zabezpieczeniem danych.
      .

   • Andrius Sobolevas

    Możesz mi Pan pomóc odblokować blackberry passport i tego protect? Błagam. Z góry dziękuje.
    Mój email pumakotgps@list.ru.
    Andrzej

  • Itam
   • ha. on demand

    Musisz mieć włączoną SIRI i niezaktualizowany telefon, żeby dostać się do galerii zdjęć (podobno – bo ja próbowałem tych sposób i nigdy nie udało mi się osiągnąć podobnego efektu). Rzeczywiscie problem.

    • Linek

     U mnie działa(nie ma problemu).Klasyka. A inne przypadki?

     • ha. on demand

      Próbowałem dla zabawy sprawdzić, jak to działą i nie było możliwości powtórzenia tego co widziałem na filmikach. Mam kłamać, że było inaczej?

 • Itam

  Oj ludziska, ludziska….
  Tyle było artykułów na temat BB Protect, ale widzę że większość nie ogarnia kompletnie tematu. To że coś ma w nazwie „protect”, nie oznacza wcale że cokolwiek ochrania. BB Protect absolutnie nie jest żadnym zabezpieczeniem!
  Jeśli ktoś tego nie rozumie, to niech sobie włączy go na chwilę w ustawieniach i zrestartuje smartfona. Czy nastąpiły jakiekolwiek zmiany w sposobie logowania się do systemu? Żadne.

  Ta usługa ma w nazwie „protect” i jest myląco przez wielu nazywana zabezpieczeniem przed kradzieżą, tylko dlatego że może trochę zniechęcić złodzieja. Można po prostu zlokalizować taki smartfon i zrobić wjazd z policją na chatę. Dlatego kradzionego BB z włączonym protectem złodzieje pozbywają się bardzo szybko, aby nie być namierzonym.
  Ale usługa ta w żaden sposób nie zabezpiecza logowania sie do smartfona. Od tego jest hasło. Jeśli hasła nie było, to złodziej normalnie może przeglądać nasz smartfon bez jakichkolwiek problemów.

  Usługa BB Protect może nam trochę pomóc wykonać kilka rzeczy na smartfonie, gdy go zgubimy. Wykasowac zdanie system, wyświetlić komunikat, włączyć sygnał dźwiękowy, zlokalizować smartfona na mapie. Czyli może nam pomóc odnaleźć go. Tylko tyle.
  Nie zabezpieczy go w żaden sposób.

  Złodziej musi tylko wyłączyć to w opcjach. Ale do tego musiał by znać nasze BB ID. Sposób opisany w artykule ułatwia mu wyłączenie tej funkcji, czyli lokalizacji smartfona. To wszystko.

  Zabezpieczyć smartfona przed nieautoryzowanym odblokowaniem można jedynie ustawiając logowanie się za pomocą hasła. Wtedy złodziej ma 10 prób. Po 10tej smartfon jest zablokowywany.

  Protect nic nie zablokowuje, niczego nie chroni, niczego nie zabezpiecza.
  On tylko pomaga nam zlokalizować smartfona na mapie i ewentualnie wykonać zdalnie kilka rzeczy na tym smartfonie.

 • maciek

  witam niewiem czy jest jeszcze forum aktualne mam problem robie wszystko tak jak napisane gosc nie podal mi hasla do konta usuna swoj telefon na bb protect ale ja nie moge sie zalogowac na swoje konto tylko wychodzi zebym zalogowal sie na konto w ktorym jest wlaczone bb protect pomocy

 • maciek

  itam czy masz jakas rade dla mnie ??????

 • maciek

  udalo mi sie ale jak zalanczam protecta i wychodze z niego to sam sie wylancza ale jak chce go wylaczyc sam to prosi o haslo

  • Adrian Wilczek

   mogę pomóc?

   • maciek

    Bardzo proszę o pomoc pozdrawiam

   • maciek

    Tak proszę o pomoc bo bez tel jak bez ręki mam jakiegoś pascia co używam go teraz a bb leży jako przycisk do papieru

   • maciek

    Jak bedzie pan dostepny prosze o jak najszybsza pomoc

   • maciek

    Panie adriane już wszystko się udało poradziłem sobie i telefon już śmiga jak nowy poradnik pomógł ale ja źle coś robiłem pozdrawiam i dzięki za chęci pomocy

    • Andrius Sobolevas

     Błagam proszę mi pomóc odblokować blackberry passport i tego protect. Z góry dziękuje.
     Mój email pumakotgps@list.ru.
     Andrzej

 • maciek

  Tak panie adrianie proszę o pomoc

 • Michał

  Witam, mam problem, kupiłem używanego BB Z30, i problem polega na tym że uruchomiłem czyszczenie danych po tym działaniu telefon nie chcę się włączyć ponieważ muszę wpisać BB ID którego nie posiadam. Pytanie brzmi czy da się to jakoś naprawić czy jedyna opcja to odesłanie telefonu? Pozdrawiam.

 • Mariusz

  Witam,
  Kupiłem ze sklepu internetowego telefon BB Classic, odesłałem go z powrotem ponieważ nie był nowy, jak deklarował sprzedawca.
  Problem jest w tym, że wyczyściłem telefon w opcji bezpieczne czyszczenie, odesłałem telefon i sprzedawca prosi o podanie Loginu i hasła do BB ID, nie chciałem podać mu, ponieważ nie wiedziałem, do jakich danych moich może się dostać. A więc usunąłem konto na BB ID, czy wówczas nadal może być jakaś blokada do telefonu?
  Pozdrawiam.

 • Marcin

  mozna prosic o udostepnienia oprogramowania dla Classica i Leapa ?

  • aastelix

   Co konkretnie masz na myśli?
   Jeśli chodzi Ci o oprogramowanie to wszelkie linki są dostępne na bbforum.

   • Marcin

    ok – poszukam. Link w artykule do oprogramowania dla Classica i Leapa nie dziala, stad prosba o udostepnienie.

 • qba

  Czyli można się wrócić z 10.3.3???

 • elf

  wszystko robię tak jak w opisie i w moim black bery z10 nadal jak chce się zalogować pokazuje mi ze funkcja antykradzieżowa jest włączona zaloguj sie za pomocą bbm id żeby kontynuować a nie znam loginu poprzednika 🙁

  • Janusz

   Mam taki sam problem udało Ci się jakos to obejsc?

 • Marcin sinu

  Witam zrobiłem ta metoda swojego q5 ,lecz nie mogę dodać nowego bb id,na ten który miałem utworzony wcześniej też nie mogę się zalogować ,cały czas wywala uzyj bb id na którym wczesniej zostało skonfigurowane urzadzenie. Czy mozna jeszcze coś zrobić zeby dodac poprawnie bb id?

 • Marcin sinu

  Telefon oczywiscie kupiony ,przelezal on u gościa od ktorego kupilem ze 2 lata i nie pamiętaja haseł.

 • Greg81

  Link dla clasica nie działa …

 • Andrius Sobolevas

  Proszę mi pomóc odblokować blackberry passport i tego protect. Z góry dziękuje.
  Mój email pumakotgps@list.ru.
  Andrzej S

  • Itam

   Musisz zrobić tak jak w poradniku, tylko musisz pobrać soft odpowiedni do twojego Passporta. Paszporty mają symbol: SQW
   Aby wiedzieć dokładnie który ma twój Passport, sprawdź na pudełku. Tam powinno być napisane. Mój Passport ma akurat SQW100-1.
   Na tej stronie do pobierania softu co jest podany link w artykule, masz podaną instrukcje jak go zainstalować na Passporta. Dalej postępuj tak jak jest w tym poradniku napisane.
   Generalnie ja już nie pamiętam jak to się robiło, bo niestety już nie używam Passporta .
   Ale w artykule jest napisane jak to zrobić.
   Powinieneś sobie poradzić .
   Pobierz tylko właściwy soft z tej strony co kolega podał.

   • Andrius Sobolevas

    Tylko o jaki poradnik chodzi? Ja już instalowałem autoloaderem wszystkie wersje 10.3 i 10.2 dla swojej wersji też SQW100-1 ale dochodzi do miejsca gdzie wpisuje swoje dane ID i hasło a on pisze że podaj te co były w telefonie i nic więcej. Jak to obejść by odpalić telefon? Jakaś specjalna wersja softu ma być czy co? Bardzo prosze o pomoc. Odwdzięczę się dobrym prezentem który wyślę na swój koszt. Dziękuje z góry

    W dniu 23 czerwca 2018 14:07 użytkownik Disqus napisał:

    • aastelix

     Najprościej poprosić poprzedniego użytkownika o odblokowanie, zwrócić telefon, zastanowić się czy telefon nie był kradziony.

    • Itam

     Chyba powinien być soft developerski. Ale nie wiem dobrze, bo tak jak mówił już nie miałem nigdy takiej potrzeby aby Protect obchodzić. Czy nie łatwiej będzie ci przypomnieć sobie hasło? Na kompie, na website możesz próbować . Postaraj się sobie BB ID przypomnieć .

  • Itam
 • smakija91

  Nie mogę zainstalować BlackBerry Link na swoim komputerze . Windows 7 Profesjonal . Proszę o jakieś namiary jak to zrobić