Samsung udostępnia ekran Edge Chińczykom, a sam pracuje nad całkowicie giętkim wyświetlaczem

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
27.05.2016

Wygląda na to, że zaokrąglone ekrany „Edge” to jeszcze nie wszystko, co Samsung zaoferuje swoim klientom. 
Zakrzywiony ekran to na dzień dzisiejszy najbardziej rozpoznawalny znak koreańskich flagowych urządzeń i wydawać się mogło, że oprócz BlackBerry, nie będzie innego producenta, który mógłby się posługiwać takimi wyświetlaczami. Jednak wychodzi na to, iż Samsungowi już nie zależy na tego typu technologii i postanowił udostępnić swoje dotychczasowe rozwiązanie Chińskim producentom.

Mimo wszystko jest to dziwny krok ze strony najpopularniejszego dostawcy smartfonów i wszystko wskazuje na to, że firma posiada coś jeszcze lepszego i ma czym się chwalić, bowiem przez ostatnie pięć dni trwania targów SID Display Week Samsung zaprezentował swój przyszły elastyczny ekran oparty na technologii FOLED (Flexible Organic Light Emitting Diode).

Takie rozwiązanie daje nowe możliwości, wykorzystując je nie tylko podczas projektowania smartfonów, lecz także do nowego rodzaju urządzeń wereables (noszonych) jak smartwatche czy smartbandy. Według plotek pierwszym takim urządzeniem ma być model zwany Galaxy X i jego największą cechą ma być właśnie elastyczny ekran, który będzie pracował wraz z rozdzielczością 4K – możliwe, że powstał już jakiś prototyp, lecz z nieoficjalnych informacji wynika, iż smartfon z tą technologią planowany jest na przyszły rok i kto wie, czy nie będzie to jeden z flagowych modeli.

Na wspomnianych targach SID Display Week również byli pretendenci na konkurentów wynalazku Samsunga, bowiem nad koncepcją elastycznych wyświetlaczy pracuje wiele naukowców jak i inżynierów. Mało znanej firmie BOE również udało się stworzyć w pełni odporny na zginanie ekran oparty na technologii AMOLED o przekątnej 4,35 cala, który również został zaprezentowany na tych targach.

Jedną z ciekawostek o tej firmie jest informacja o dostarczeniu ich produktów (głównie wyświetlaczy AMOLED) dla nowych urządzeń Apple oraz o planach dogonienia pozostałych producentów ekranów do 2018 roku i wydaje się, że mają spore szanse na sukces.

Źródło: knowyourmobile