Urządzenia z Androidem bardzo powoli przechodzą na Marshmallow’a

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
07.05.2016

Od premiery Androida 6.0 na Nexusach minęło sporo czasu. Jak teraz wygląda jego dostępność na urządzeniach producentów?

Wiele urządzeń oferowanych przez Samsunga, LG, Huawei czy inne marki próbują swoje urządzenia zaktualizować do najnowszej dostępnej wersji Androida opublikowanego przez Google. Przejście z wysłużonego Lollipopa, który wniósł ze sobą dużo nowości względem Kitkata na Marshmallowa ciągle jest opóźniany przez producentów smartfonów. W marcu tego roku Android 6.0  znajdował się na zaledwie 2,5 procentach wszystkich telefonów z zielonym robotem – to trochę mało zwłaszcza, że użytkownicy długo czekali na jedną z najważniejszych nowości w tym wydaniu, jakim jest możliwość zmiany uprawnień aplikacji i wygląda na to, że sobie jeszcze poczekają jeśli nie mają planów zakupu nowego smartfona.

Pół roku po premierze wersji 5.0 urządzenia, które miały szansę na tą aktualizację, posiadło je niecałe 10% wszystkich telefonów. Z Marshmallow widocznie jest nieco gorzej.

Nieco gorzej tylko na tle Androida. Porównując do iOS to przepaść!

iOS w wersji 9 już w dzień po premierze znalazł się na 11% wszystkich smartfonów od Apple także różnica jest ogromna, a wszystko za sprawą modyfikacji. Wiadomo, że każdy producent, wypuszczając nowe aktualizacje dla swoich urządzeń chce się prezentować lepiej od konkurencji i modyfikuje oprogramowanie. W końcu największą zaletą, ale też bólem Androida jest fakt, że jest to otwarta platforma, gdyż wiąże się to z wielce nierównymi wrażeniami z użytkowania na telefonach od różnych producentów. Pierwsze aktualizacje od Samsunga trafiły do flagowych urządzeń Galaxy S6 i S6 Edge w lutym, a to szmat czasu. Jak teraz wygląda procent udziału Marshmallow na urządzeniach z Androidem? Android 6.0 to teraz już 7,5% rynku. NARRBqS211ruNLHriJgc

 

Źródło: chip.pl Foto: android.pl
 • Zibski

  iOS znajduje się na sprzęcie jednego producenta a Android na urządzeniach wielu producentów. Nie można tego porównywać ponieważ gdyby iOS znajdował się na sprzęcie wielu producentów to sytuacja wygladałaby tak samo jak u Androida. Nie zawsze aktualizacje dla starszych modeli są dobre. Przykładem jest iPhone 4S, który po aktualizacji do iOS 9 zwolnił. Kwestia dobrej optymalizacji ale widocznie było to za trudne do zrobienia, nawet dla Apple.

 • Zibski

  Nie można tego porównywać… iOS znajduje się na sprzęcie jednego producenta a Android na wielu urządzeniach różnych producentów. Gdyby iOS znajdował się na sprzęcie u wielu różnych producentów to też aktualizacje nie dotyczyłyby wszystkich urządzeń. Poza tym nie zawsze aktualizowanie starszych modeli jest opłacalne. Przykładem jest iPhone 4S, który po aktualizacji do iOS 9 zaczął wolniej działać. To jest opinia wielu użytkowników a materiały na YouTube są dodatkowym dowodem. Apple widocznie bardziej obchodzą statystyki a nie poprawna optymalizacja systemu dla starszych modeli.

  • AdamoS!

   Albo celowe zagranie. Firma wymusza w ten sposób zakup kolejnego iPhone`a.