Używacie SwiftKey lub Swype? Niedługo prawdopodobnie przestaniecie

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
12.05.2016

Założę się o przekonanie, że jedną z pierwszych rzeczy, jakie robicie uruchamiając nowy telefon, jest instalowanie aplikacji klawiatury*.

*Sytuacja nie dotyczy użytkowników BlackBerry, ponieważ oni otrzymują produkt gotowy do użycia, od razu po wyjęciu z pudełka.

Ile razy mieliście taką sytuację, że podczas rozmowy za pomocą SMS, czy Messengera lub BBM, potrzebowaliście szybko skorzystać z wyszukiwarki Google? Np. podczas rozmowy o jakimś sklepie, bądź restauracji znając jedynie ich nazwę, a nie adres. Wtedy zazwyczaj następuje gorąca dyskusja miłośników i zagorzałych fanów poszczególnych producentów telefonów, na temat wielozadaniowości systemu, któremu kibicują. Wkrótce problem, przynajmniej częściowo, sam się rozwiąże, dzięki najnowszej aplikacji z portfolio Google. Przed Wami, nowa klawiatura Gboard!

Jedyna klawiatura, która mnie przekonała do siebie, to ta od BlackBerry. Przesiadając się na iOS próbowałem dwóch chyba najbardziej popularnych tego typu aplikacji, czyli SwifKey oraz Swype i nie mogłem się do nich przekonać, więc po czasie lądowały w śmietniku. Oglądając powyższą prezentację Gboard, nie mogłem uwierzyć, że w końcu ktoś na to wpadł. Prosty trik, który ułatwi nam życie i który jest faktycznie praktyczny. Jakie daje możliwości Gboard?

Tak jak wcześniej wspomniałem, potrzebujecie coś wyszukać w wyszukiwarce, bo do tego zmusiła Was rozmowa, ale nie potrzebujecie już przełączać się między aplikacją z której piszecie, a przeglądarką, ponieważ odpowiedź znajdziecie z pozycji klawiatury, dzięki ikonce G.

gboard_gif

Po kliknięciu G pojawia się pole, w którym wpisujecie interesującą Was hasło, po wyszukaniu przytrzymujecie je, po czym następuje skopiowanie do schowka, a następnie wklejacie do okienka wiadomości. To samo tyczy filmików, gifów lub emotikon. Oprócz tego, możemy również pisać mażąc po ekranie, czyli tak jak w ww. alternatywnych klawiaturach.

Wszystko pięknie, ładnie, ale… jest mały problem. Po pierwsze, aplikacja nie jest dostępna w Polsce, po drugie, obsługuje wyłącznie język angielski i po trzecie… jest dostępna wyłącznie na iOS.

Co sądzicie o tego typu rozwiązaniu? Ułatwi Wam życie, czy przeżyjecie bez tego?

 

 • Paweł

  A w BB10 w ogóle da się doinstalować inną klawiaturę? W WP8.1 jak i W10M też raczej się nie da, wiec zostaje chyba tylko Android i IOS (?).

  • Linek

   W Classicu? Hmmm, może….:)8

 • MiloszI

  Odkąd pojawiła się nowa wersja klawiatury Google (5) odinstalowałem SwiftKey. Guzik Google fajny. Pewnie się pojawi w klawiaturze Google za jakiś czas 😉

 • Slawek

  Tak dla wyjaśnienia, dowolna aktywna subskrypcja (choćby Music) uniemożliwia zmianę regionu Apple ID, czyli nie zainstalujcie klawiatury z polskim ID. Anulowanie subskrypcji = czekanie do wygaśnięcia. Czyli każdy w PL + AM = zapomnij ?

  • pikut

   Dlatego trzeba czekać na aktualizację i liczyć, że będą sukcesywnie dodawać inne języki i regiony, w tym nasz.

 • Tyran1918

  Na Androidzie tylko Swiftkey.

  • MiloszI

   Też tak mówiłem, ale porzuciłem. Zostałem przy nowej klawiaturze Google.