Nowy Snapdragon 823 – nie zgadniecie, kto go zaprezentuje pierwsze urządzenie z tym SoC

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
07.06.2016

Ostatni wysokobudżetowy chipset Qualcomma jakim jest Snapdragon 820 to prawdopodobnie w tym momencie najlepszy procesor z układem graficznym, który jest montowany do większości flagowych smartfonów produkowanych przez różnych znanych producentów urządzeń mobilnych jednak szybko może się to zmienić.

Stary układ, szybszy układ

Snapdragon 823 jest podkręconym układem 820, lecz z lekko znaczącymi zmianami w parametrach i jego wykorzystaniu. Podstawowy SoC 820 posiada cztery rdzenie Kryo z czego dwa mocniejsze o taktowaniu 2,2 GHz, a dwa pozostałe 1,6 GHz z układem graficznym Adreno 530 i częstotliwości taktowania 624 MHz. Młodszy brat oznaczony jako 823 jest jego „podkręconą” wersją (pro?) z również czterema rdzeniami Kryo, lecz o zwiększonym taktowaniu rdzeni.  Dwa mocniejsze rdzenie będą pracowały z częstotliwością taktowania od 2,6 do 3 GHz w zależności od wymagań, natomiast kolejne dwa rdzenie będą taktowały po 2 GHz.

Nowy SoC powinien obsługiwać do 8 GB RAMu oraz moduły aparatu do 25 Mpix. Jeśli potwierdzi się ta specyfikacja to już niebawem zobaczymy urządzenie, które będzie mogło wspierać technologię Google Daydream. Małą ciekawostką jest zapowiedź kolejnego Nexusa od Huawei, który według nich będzie mógł wspierać wspomnianego Daydream’a, ale to nie potwierdzona wiadomość.

Nawiązując do nowego procesora od Qualcomm’a – prezentacja pierwszego urządzenia z tym SoC’kiem może nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Wcześniej nie oficjalne źródła typowały cztery nadchodzące smartfony i wymieniono między innymi Samsunga Galaxy Note 7, Xiaomi Mi Note 2, LG G Flex 3 oraz jedną Xperię bez określonego modelu, a tu niespodzianka – Qualcomm wybrał również firmę LeEco. Mało znacząca chińska firma wyposaży nowego smartfona Le Max Pro w Snapdragona 823, a dla ciekawskich specyfikacja tego urządzenia  przedstawia się następująco:

le-max-pro-02

  • 4 GB RAM,
  • 64 GB pamięci podręcznej,
  • podstawowy aparat 21 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu,
  • wtórny aparat 4 Mpix UltraPixel,
  • akumulator 3400 mAh,
  • USB Type-C z funkcją Qualcomm QuickCharge 2.0,
  • Android 6.0 Marshmallow

Wygląda na to, że między dawnym LeTV i firmą Qualcomm najwyraźniej jest nawiązana jakaś współpraca, ale i tak nie zmienia to faktu, że mało znacząca się w świecie smartfonów chińska marka będzie miała zaszczyt jako pierwsza firma pokazać swoje urządzenie z tym procesorem.

Źródło: GizmoChina