W lipcu kolejne informacje o nowych urządzeniach BlackBerry

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
24.06.2016

Spadek sprzedaży o ponad 50% to dotychczasowy wynik firmy z Waterloo. BlackBerry straciło 670 milionów dolarów netto, ale według CEO Johna Chena jeszcze jest szansa. Tylko na co?

Po opublikowaniu wyników finansowych pierwszego kwartału, sprzedaż urządzeń a dokładniej modelu PRIV to w zaokrągleniu 500.000 sztuk, które przy średniej cenie za egzemplarz wynosi około 290 $ (ciekawe skąd wzięli te liczby). Według nich, firma poczyniła postępy w swoim bilansie przez zawarcie nowych, korzystniejszych umów z partnerami produkcyjnymi, ale czy faktycznie BlackBerry będzie w stanie nie generować strat w dziale mobilnym?

Przypominając ostatnie wiadomości ze świata BlackBerry, szykują się dwa modele urządzeń z systemem Android, lekko podkręconym i połatanym przez kanadyjskich programistów i inżynierów. Podczas publikacji 1Q 2017 John Chen został poproszony o szczegóły oficjalnej publikacji przyszłego BlackBerry Hamburga i Rome, ale niestety nie pisnął ani słówka, a to źle rokuje przyszłym smartfonom z logiem jeżynki oraz ich klientom, którzy nie mają na co zamienić swoje wysłużone aparaty komórkowe. Wiemy jedynie, że co nieco usłyszymy w przyszłym miesiącu.

“I’m not really prepared to unveil that. I guess, I was thinking about doing that more in July timeframe. I have spoken about having two of them in between now and the end of this fiscal year, and they usually they both of them more in the mid range and mid to high, not going to be a high end phone,” said Chen.”

Jedynym pocieszeniem tak długiego oczekiwania na jakiekolwiek informacje czy przecieki dotyczące Hamburga i Rome, które mają się pokazać jeszcze w tym roku fiskalnym, jest zapewnienie w miarę szybkie i regularne aktualizacje urządzeń z systemem Android. Na tle innych producentów, BlackBerry można sklasyfikować na drugim miejscu zaraz za Google, który jako pierwszy wypuszcza uaktualnienia dla tego systemu operacyjnego.

“We are the only vendor that has kept pace with Google in delivering timely Android security patches at the start of every month. And our releases have been ahead of Samsung, HTC, LG, Sony and other Android-based players,” said Chen. “This means that BlackBerry Android users enjoy the highest level of protection from cyber security threat among all Android devices.”

Czas jeszcze wspomnieć o naszym największym bólu, niedowierzaniu i ogólnie idiotycznym posunięciu producenta w sprawie BlackBerry10 OS. Według CEO jego „zaangażowanie w BlackBerry 10 i programistów się nie zmieniło” cokolwiek miało to znaczyć. Jak mogliśmy się domyśleć, aktualizacja urządzeń BlackBerry Z3, Z10, Z30, Q5, Q10, Leap, Classic i Passport (wraz z SE) do OS’u 10.3.3 została po raz kolejny przesunięta, a wytłumaczeniem jest certyfikacja NIAP przez osoby trzecie, także po tej certyfikacji, która nie wiadomo ile będzie trwała, w ciągu dwóch tygodni powinniśmy ją otrzymać.