Czas na zmiany. Koniec z wysyłaniem wiadomości bezpośrednio z Facebooka!

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
06.06.2016

CEO największego portalu społecznościowego tworząc swoje imperium stawia na kompleks aplikacji, które będą odpowiedzialne za różne funkcje, a zmiany zostaną wprowadzone już w lipcu – koniec z wysyłaniem wiadomości bezpośrednio z mobilnej webowej wersji Facebooka!

Nie zaprzeczam, że Facebook zrewolucjonizował wirtualne centrum społeczności i jest największym portalem zrzeszającym ogrom użytkowników nie tylko prywatnych, ale i Fanpage’ów. Teraz nie wyobrażam sobie dnia bez skorzystania z niego – mam na myśli łatwość komunikacji pomiędzy ludźmi. Nie potrzeba mieć numeru telefonu, by się z kimś skontaktować. Wystarczy włączyć Facebooka i zacząć konwersację.

Screenshot_2016-06-06-09-33-26Od lipca nastąpi wielka zmiana bowiem z mobilnej webowej strony zostanie usunięta/wyłączona możliwość konwersacji, także by napisać do kogoś wiadomość będziemy musieli mieć zainstalowanego Messengera. Komplikuje to niektórym szybkość porozumiewania się, lecz większości nie będzie to stanowiło większego problemu. W Google Play cały czas można pobrać Messengera, czyli osobny komunikator do szybkiej wymiany treści pomiędzy dwoma lub większą ilością użytkowników.

Większość nie znaczy wszyscy!

Popularność systemu Android i dostępu do masy aplikacji jest ogromna i cały czas się powiększa. Natomiast co się stanie z mniejszością, która nie posiada Androida? Ta wiadomość skłoniła mnie do dużej refleksji odnośnie autorskiego systemu BlackBerry 10, w którym nie dość, że aplikacja nie współpracuje z HUBem (oczywiście po aktualizacji, ponieważ wcześniejsza wersja dalej działa z HUBem) to dodatkowo wyświetlanie treści Facebooka odbywa się poprzez przeglądarkę. Moje pytanie brzmi „czy u nas też zniknie możliwość wysyłania wiadomości?!” Prawdopodobnie tak się stanie – API z którego korzysta BlackBerry znów zostanie przebudowane i Facebook na naszych urządzeniach zaś zostanie „ukrojony” z podstawowych funkcji.

Szczęście w nieszczęściu

Na naszych BlackBerry jest możliwość korzystania z komunikatora Messenger, lecz o wsparciu można zapomnieć. Jeżynki wyposażone są w Android Player’a i dzięki temu możemy w pewnym stopniu możemy zrekompensować sobie brak aplikacji, w które BlackBerry nas nie wyposażyło. Wracając do problemu z Facebookiem i Messengerem alternatyw jest kilka. Można zacząć korzystać z płatnej wersji Facebook Messenger for Blackberry 10 PRO lub instalacja bezpłatnej wersji Lite, które według recenzji działają „własnym życiem”, zainstalować Face10 for Blackberry, który umożliwia integrację z HUBem, zmienić ustawienia przeglądarki, by wyświetlała pełne strony internetowe (przeglądarka->ustawienia->narzędzia programistów->tryb desktop) co wiąże się z brakiem skalowania i dostosowania się treści do rozdzielczości ekranu,  bądź zainstalować oryginalną wersję Messengera od Facebooka z tego linku. Nie gwarantuję, że ostatnia propozycja będzie działać po zmianach Zukcerberga, gdyż jest to naprawdę stara wersja aplikacji i jedyna jaka działa na urządzeniach BlackBerry, lecz z drugiej strony jest to autorska wersja aplikacji więc powinna działać nawet i po zmianie API.

Źródło: techcrunch
Foto: theverge