Kontratak ze strony Samsunga, czyli ciąg dalszy walk o patenty z Huawei.

Adrian Wilczek
Adrian Wilczek
22.07.2016

Samsung Electronics Co. złożył pozew w Chinach przeciwko Huawei Technologies Co., oskarżając największego w tym kraju producenta smartfonów o naruszenie patentów dotyczących mobilnych technologii

Pozew powstał zaledwie kilka miesięcy po tym jak Huawei pozwał koreańską firmę w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Firmom nie udało się wypracować umowy licencyjnej nad wykorzystaniem fundamentu w technologii, jakim jest sieć komórkowa.

„Mamy wiernie uzgodnienia z innymi właścicielami patentów na targach licencjonowania technologii. Jednakże, pomimo naszych najlepszych starań, aby rozwiązać tę sprawę polubownie, zostaliśmy zmuszeni do podjęcia działań prawnych w celu ochrony naszej własności intelektualnej” – oświadczył Samsung w swojej wiadomości e-mailowej.

Koreańska firma oskarża Huawei o użycie ich patentów w modelach Mate 8, Honor oraz w innych smartfonach i tabletach. Patenty te obejmują komunikację bezprzewodową, aparaty cyfrowe i inne formy technologii, a wnosząc pozew do sądu własności intelektualnej w Pekinie Samsung rości sobie odszkodowanie w kwocie równej 161 mln juanów (24 mln dolarów) –  napisał sąd na swoim koncie oficjalnym mikroblogu Weibo.

Nic dziwnego, że obie firmy zaciekle ze sobą rywalizują, bowiem fakt, że Huawei stał się trzecim na świecie co do wielkości producentem smartfonów, zaraz za Samsungiem i firmą Apple, posiadając portfolio od niskiej półki aż po konkurencyjne flagowe modele, stwarza dla koreańczyków zagrożenie

Wcześniejszy pozew przeciwko Samsunowi, był bardzo dobrym ruchem dla chińskiej firmy, sygnalizując przy tym wzrost zaufania krajowych firm technologicznych w dochodzeniu ich praw do własności intelektualnej. Uzasadnione pozwy rosną jak chińskie przedsiębiorstwa – w tym Huawei i rywale jak Xiaomi czy Meizu – budując swe własności intelektualnej poprzez badania, transakcje i przejęcia. Xiaomi stosuje ponad własnych 3700 patentów w 2015 roku, a w tym roku dodatkowo wzbogaciło się o prawie 1500 patentów w ramach porozumienia z Microsoftem.

Huawei jeszcze nie otrzymało skargi Samsunga, ale i tak „będziemy przeglądać wszystkie dokumenty i bronić się w razie potrzeby, gdy zostaniemy do tego zmuszeni”, podało Huawei w e-mailowym oświadczeniu.

via: bloomberg.com