Żegnamy króla – BlackBerry kończy produkcję swojego klasyka

Artur Patnaik
Artur Patnaik
05.07.2016

Po dłuższej przerwie wracam z raczej smutnymi wieściami – akcje kanadyjskiej spółki spadły o 2,5% na wieść o rezygnacji z produkcji tak kluczowego modelu. Oczywiście BlackBerry Classic, który zadebiutował 17 grudnia 2014 roku już nie jest pierwszej nowości, ale z braku następcy legendarnej wręcz formy telefonu z belką nawigacyjną, touchpadem oraz fizyczną QWERTY fani z pewnością mogą czuć się zawiedzeni.

Classic to smartfon, który powstał na życzenie klientów po to, by dostarczyć to, czego brakowało po przesiadce na BlackBerry 10, a także by ulepszyć to za co pokochaliśmy tak bardzo serię Bold.

Wygodny touchpad, świetna klawiatura fizyczna, poręczne klawisze funkcyjne, a do tego spory, wysokiej jakości ekran to tylko pierwszy rzut oka na Classica. Pod maską kryła się większa bateria, lepszy aparat, 2-rdzeniowy procesor i 2GB pamięci RAM, które napędzały dopracowany system BlackBerry 10.3.1. Dla najbardziej wymagających nie zabrakło też wsparcia USB OTG, złącza Slimport z obsługą HDMI, a także miejsca na kartę microSD. Jeśli więc przesiadaliśmy się z Bolda 9900 to skok do przodu był ogromny i choć parametrami Classic nie wyróżniał się za bardzo względem innych telefonów z BlackBerry 10, a jak wiemy sporej ilości aplikacji tam też brakowało, to i tak tysiące osób nie wyobraża sobie przesiadki na inny smartfon.

classic_black-white2

Z pewnością ciężko będzie pożegnać ten model, ale wraz z zaprzestaniem produkcji w momencie gdy kanadyjskie przedsiębiorstwo wyprzeda ostatnie sztuki nie pozostanie nam nic innego. Kto wie – być może właśnie dlatego ostatnio mieliśmy sporo wycieków dotyczących nowych jeżyn?

„Czasami bardzo ciężko jest się pożegnać. Dla BlackBerry, a co ważniejsze – naszych klientów, najcięższa część pożegnania wiąże się z akceptacją, że zmiana toruje drogę do nowych, lepszych doświadczeń”

Takimi słowami zaczyna Ralph Pini swoje oświadczenie. COO i Dyrektor działu urządzeń wierzy, że kontynuacja spuścizny najbardziej produktywnych i bezpiecznych smartfonów musi wiązać się ze zmianami i choć BlackBerry wciąż wspiera i rozwija telefony oparte na BlackBerry 10 i Androidzie, to Classic musi ustąpić miejsca dla nowych, miejmy nadzieję lepszych urządzeń. „Jestem bardzo podekscytowany tym, co nadchodzi i nie mogę się doczekać by dostarczyć Wam nowszych i lepszych rozwiązań” podsumował Pini.

Co więcej, w oświadczeniu dowiedzieliśmy się, że firma robi wszystko aby aktualizacja systemu dla Classica do wersji 10.3.3 trafiła w przyszłym miesiącu, a w przyszłym roku mamy zobaczyć kolejną.

Czekamy więc na nowe BlackBerry z fizyczną klawiaturą i Androidem na pokładzie, czy pędzimy do sklepu kupić na zapas kilka egzemplarzy Classic’a? A może jednak wybrać coś innego? Tak czy inaczej – zapraszamy do zapoznania się z ofertą BBSklepu, gdzie znajdziecie nie tylko BlackBerry Classic, ale też inne smartfony, smartwatche i akcesoria od topowych producentów