Alibaba w przyszłym roku podbije Polskę

Artur Patnaik
Artur Patnaik
05.09.2016

Redakcja Komputer Świat podczas targów IFA 2016 w Berlinie dotarła do bardzo ciekawych wieści, bowiem wygląda na to, że już w przyszłym roku Chińczycy jak nigdy dotąd spróbują podbić nasz rynek.

Gigant światowego rynku e-commerce rozpocznie swoją działalność u nas od sklepu AliExpress, który przez ostatnie lata stał się w Polsce niesamowicie popularny. Tanie produkty przysyłane za gorsze z Chin kuszą każdego, kto nie chce wydawać na markowe produkty. Ruch na AliExpress jest obecnie tak duży, że Polska stała się dla koncernu Alibaba priorytetem we wschodniej Europie.

Do końca przyszłego roku zobaczymy u nas, w Niemczech i Holandii przynajmniej po jednym oficjalnym biurze.

Ta wiadomość to oczywiście ogromny cios dla grupy Allegro, która obecnie kompletnie zdominowała scenę e-commerce na naszym rynku. Należąca do południowoafrykańskiego koncernu Naspers firma będzie więc musiała stanąć na głowie aby nie stracić kontroli. Wszystko wskazuje jednak na to, że już od jakiegoś czasu zdawano sobie sprawę z nadciągającej konkurencji, gdyż kilka tygodni temu Reuters pisało o sprzedaży Allegro i ofertach przejęcia złożonych przez eBay, Alibabę i CVC. Allegro wyceniane jest na 2.2 – 3.3 miliarda euro, a wśród zainteresowanych zakupem wymienia się portale Onet i WP.

Alibaba Group świadczy usługi business-to-business oraz business-to-customer przez różne portale, a w kwietniu pierwszy raz stał się największym sprzedawcą na świecie. Założyciel holdingu, Jack Ma, został wyceniony na 34 miliardy dolarów, jest obecnie najbogatszym człowiekiem w Azji i 8 najbogatszym w świecie technologii.