Chyba nikt nie ma tak niespójnej wizji przyszłości jak Google

Artur Patnaik
Artur Patnaik
05.09.2016
Trzeba wyłożyć kawę: Google jest jedną z najbardziej wpływowych firm na świecie, ale coraz częściej pokazują, że z realizacją projektów jest u nich różnie, a zanim spróbują innego podejścia aby je ożywić, to te trafiają do piachu. Począwszy mnóstwa usług w chmurze, czy na telefonach z Androidem, przez brak perspektyw dla „rewolucyjnego” Google Glass (od 19 stycznia 2015 sprzedaż została zakończona), po najnowsze doniesienia, czyli uśmiercenie marki Nexus (od teraz zobaczymy telefony Pixel) i zawieszenie projektu Ara.
tmobile_g1
W przeszłości przewidywano już kres marki Nexus, ale jak Google przejęło Motorola Mobility to wszyscy myśleli, że to pod tym szyldem nabierze sensu linia „czystego” Androida. Motorola trafiła jednak w ręce Lenovo, a najnowsze Nexusy stworzyło Huawei i LG. Teraz zdecydowano jednak o odświeżeniu podejścia do smartfonów. Nazwa Pixel z kolei kojarzona jest z Chrome OS, a to może nasuwać myśl, że gigant będzie dążył do ujednolicenia możliwości swoich systemów operacyjnych. Ponoć 4 października zobaczymy modele Pixel i jego wersję XL, o ekranach 5 i 5,5 cali. Nad nowymi smartfonami ma pracować od kilku miesięcy HTC.
Na dalsze postępy z Project Ara także nie powinniśmy liczyć.
Projekt modularnego smartfona z pewnością prezentował się ciekawie, ale ostatnie doniesienia wskazują, że porządki w projektach Google nie ominą i tej wizji nowatorskiego podejścia do telefonów. Gigant z Mountain View otwiera i zabija nowe projekty w mgnieniu oka, więc chyba woli skupić się na tym, co najszybciej przyniesie zyski. Szkoda, bo w końcu motto „Don’t be evil” przekładało się zwykle na produkty ciekawe i przyjazne dla użytkowników. Miejmy nadzieję, że ekipa Larry’ego Page’a już wkrótce bardziej ujednolici portfolio i będzie się trzymać swoich wizji, a marka Pixel będzie szła w dobrym kierunku.