Dlaczego Apple pozbyło się uniwersalnego wejścia Jack

Artur Patnaik
Artur Patnaik
25.09.2016

Apple nie bez powodu stało się jedną z najbardziej potężnych firm na świecie – korporacja ta jak mało która potrafi wpłynąć na wybór klienta i przekonać ich, że to co dla Apple lepsze, będzie także lepsze dla klientów.

Od lat firma z Cupertino decydowała się na blokowanie różnych rozwiązań, które ich zdaniem były użytkownikom zbędne – na początku przecież nawet nie można było instalować aplikacji od innych deweloperów, a dopiero zniesienie tego ograniczenia sprawiło przecież, że iPhone zrewolucjonizował sposób w jaki korzystamy z urządzeń mobilnych. Teraz Apple zdecydowało, że złącze Jack jest nam nie potrzebne i skoro oni tak postanowili – to tak musi być.

Nie wykluczone, że podobnie jak z wystającym aparatem, który w mojej opinii jest jednym z najbrzydszych zabiegów jakich można dokonać dla telefonu (dlaczego iPad Pro taki ma??), tak teraz wszyscy inni producenci zdecydują, że skoro Apple tak robi- to my też musimy i pójdą za ciosem. 

Dlaczego jednak firma z Cupertino zdecydowała się na wyrzucenie tak istotnego i uniwersalnego gniazda? Aby zyskać więcej miejsca? A może by zapewnić wodoszczelność? Chyba, że to była najwyższa pora i Apple jako jedyne ma odwagę się tego pozbyć! Być może niektórych klientów będą w stanie takimi powodami omamić, ale prawda jest o wiele prostsza: dla pieniędzy.

Głównym powodem dla którego pozbyto się standardowego Jacka jest autorskie złącze Apple – port Lightning.

apple-lightening-cable

Apple opracowało i oczywiście opatentowało port Lightning, a oznacza to, że za każdym razem jak ktoś chce wydać produkt z tym złączem zmuszony jest zapłacić firmie z Cupertino tantiemy. Nie ma znaczenia czy to stacja dokująca, czy ładowarka samochodowa – produkt musi zostać opracowany po uzyskaniu płatnej licencji od Apple. Jeśli tylko ktoś zdecyduje się na wydanie takiego akcesorium bez licencji to może liczyć na bardzo szybki i bardzo bolesny pozew od sztabu prawników twórców iPhone’a. Publicznie podane jest, że na każdym takim produkcie Apple zgarnia 10%, ale ponieważ firma wie jak się zabezpieczyć to każdy twórca akcesoriów ma podpisane NDA, czyli umowę poufności. Ostatnie doniesienia mówią jednak o stałej, 550$ opłacie za wydanie produktu z końcówką Lightning, gdyż taką kwotę łatwiej kontrolować.

Dla porównania, certyfikowany kabel HDMI, który także musi uzyskać specjalną licencję, kosztuje producenta tylko 0,05$ od sprzedanego kabla. 

Apple oczywiście nie opracowało złącza Jack, więc na każdych sprzedanych słuchawkach nie zarabiają…nic. Teraz z kolei za każdy sprzedany adapter lub słuchawki z takim gniazdem będą otrzymywać dodatkowe dolary, a biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych iPhone’ów to za rok, może dwa takich dodatkowych dolarów z akcesoriów, których Apple nie projektuje, nie produkuje, ani nie sprzedaje zapewne uzbierałoby się na wykupienie BlackBerry 😉

earpods_macgyver_2

Oczywiście nie ma w tym nic złego, że Apple broni swojego interesu i własności intelektualnej – na tym polega biznes i firma na takim poziomie musi dbać o swoje przychody – szkoda tylko, że w tym celu zlikwidowano tak uniwersalne wejście, które od lat nikomu nie przeszkadzało.

Dla wszystkich, którzy wierzą, że zdecydowano o tym aby uszczelnić telefon – Samsung w ich najnowszych smartfonach, które wciąż posiadają tradycyjne złącze audio uzyskał jeszcze wyższy poziom wodoszczelności, czyli IP68, więc jedyny powód dla którego to może być prawdą to tylko jeśli twórcom iPhone’a 7 nie chciało się popracować nad uszczelnieniem tej dziurki w telefonie, bo po co wydawać pieniądze na uszczelnienie czegoś co i tak nie przynosi żadnych zysków. Warto też zobaczyć co czyni model 7 wodoszczelnym.

open-iphone7

Jeśli zastanawiacie się czy to jedyny dowód na to, że dla Apple kasa spływająca za akcesoria jest równie ważna jak każda inna, to jest jeszcze jedna kwestia – ładowanie bezprzewodowe. Jest prawie pewne, że za rok zobaczymy ich autorskie rozwiązanie na ładowarki bezprzewodowe do iPhone’a. Nie zobaczyliśmy tego do tej pory, gdyż nowy projekt trzeba opracować i opatentować, a dopiero wtedy będzie można czerpać zyski ze sprzedaży licencjonowanych akcesoriów.

pdp_feature_04_1280

Pamiętajcie, że nie ma w tym nic złego, że Apple działa na swoją korzyść – w końcu dlaczego to wszyscy inni mają czerpać zyski z ich pomysłów? Szkoda tylko, że pozbywają się tak ważnego gniazda i nie podają przy tym prawdziwej przyczyny swojej decyzji. Czy zgadzacie się z moją opinią? A może chcecie coś dodać od siebie? Jak zwykle, zapraszam do podzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

 • aastelix

  Cóż więcej można dodać, skok na kasę wydaje się jedynym logicznym wytłumaczeniem tego „incydentu”.
  Nie podoba mi się ten krok. między innym z tego powodu nie kupiłem 7 tylko 6s+. Oczywiście za rok nic się nie zmieni bo złącze jack z pewnością już nie wróci. Ciekawe ile w przyszłości będą kosztować słuchawki JBL ze złączem lightning za które ze złączem jack zapłaciłem 300zł. Pewnie + 100 zł.
  Biznes to biznes. Teraz może Samsung coś opatentuje i zacznie trzepać kasę na licencjach.
  Z drugiej strony ruch Apple jest anty globalny i pokazuje, że nie wszystko musi być takie same i jedne do drugiego pasować.

 • stz

  Artur Patnaik bardziej prawidłowo byłoby WYJŚCIA jack.

  • To gniazdo to było wejście i wyjście w jednym, ale też fakt 😉

   • Paweł Dejko

    Dlatego lepiej posługiwać się określeniami gniazdo i wtyczka bez wgłębiania się w to czy jest ono wejściowe czy wyjściowe.

 • Bartosz

  osobiście nie przeszkadza mi brak wyjścia jack gdyż nie pamiętam kiedy podłączyłem słuchawki do telefonu 🙂 więc jak dla mnie nawet słuchawek też mogłoby nie być w zestawach z telefonem 🙂

 • t.a.s.

  A ja nie wyobrażam sobie życia bez słuchawek podłączonych do telefonu i prowadzenia rozmów. Serio. Żadnych bezprzewodowych. Dużo rozmawiam, dzięki nim mam wolne ręce i złącze USB w telefonie więc w trakcie jakby co mogę ładować telefon czy przerzucić pliki z pen driva. Oczywiście mowa o BlackBerry Passport 🙂

  Uważam że w tym posunięciu apple o nic innego jak kasa nie chodziło. Kto chce to dofinansuje firmie ten ruch 🙂

  • LinekPark

   Ja do tego wykorzystuję zestaw głośnomówiący. 😀

   • t.a.s.

    A ja lubię gdy tylko ja słyszę rozmówcę 🙂

    • LinekPark

     Spoko. Ja i tak jeżdżę sam lub z 1/2 pasażerów.

  • Tyran1918

   HTC idzie w ślad za Apple, więc pewnie za jakiś czas będzie to niemiły standard.

   • t.a.s.

    Na owczy pęd nic nie poradzimy…

 • t.a.s.

  Jeszcze taka refleksja mnie naszła: generalnie to popyt na produkt sprawia, że firma albo utrzymuje się na rynku albo znika, wybory klientów dają życie firmom lub je odbierają. Tymczasem Apple (niezależnie czy je lubię czy nie, a zwłaszcza ich politykę) umiało sprawić, że ludzie „się ubezwlasnowolnili” = wezmą to, co daje firma, bo to TA FIRMA daje. Firma mówi „złącze jack jest niepotrzebne”, klient myśli „rzeczywiście jest niepotrzebne” i będzie gotów w zaparte bronić posunięć firmy. Naprawdę nie mam nic przeciwko miłośnikom jabłek, ani samym jabłkom. Jeżeli czegoś chcę w telefonie, to szukam producenta, który mi to da. Gdy kolejny model nie spełnia moich oczekiwań, zmieniam producenta. Ja decyduję. A tu producent decyduje, a rzesza ładnie potakuje i zachwala i cieszy się nowym kolorem i chóralnie twierdzi lub twierdzić będzie, że nowe jabłko to i tak cudo.

 • Apple pewnie w przyszłym roku też coś zlikwiduje z urządzenia i nazwie to innowacyjnością.

  • aastelix

   Ósemka podobno nie będzie mieć opcji dzwonienia bo potrzebny jest większy aparat do selfie.

   • t.a.s.

    Ha ha ha udał Ci się komentarz!

   • LinekPark

    I do tego super przejsciówka na „lajfing” za 99$.

  • Peter

   Jak wszystko u nich 🙂 dotykowy telefon to ja miałem zanim powstał iphone. A by to niejaki LG Prada I to był dopiero design 🙂 apple to jest moda I marketing. Ale ludzie I tak kupią jak kanapki w MC donaldzie 🙂

 • Paweł Dejko

  A fanboje z rezerwatu nazywają to „postępem”.
  Postęp w postaci gniazda własnościowego i zestawu przejściówek to ja przerabiałem w smartfonach 10 lat temu. Potem ktoś wpadł na pomysł standardu microUSB, microSD i miniJack, dzięki czemu nie musiałem nosić ze sobą dodatkowych łączy celem podłączenia słuchawek lub zaspokajać się jakością plastikowego badziewia dołączanego do zestawu. Jeśli w normalnym świecie postęp oznacza przejście od niższego do wyższego etapu, rozwój czy udoskonalenie, to w rezerwacie rozumie się to na odwrót.
  Co gorsze kiedyś producenci potrafili popukać się w głowę i stać przy swoim, lepszym. Obecnie potrafią jedynie kopiować, co spowoduje, że za chwilę wszyscy wrócimy do problemów znanych 10 lat temu.

 • Itam

  Właśnie za takie „zagrania” nienawidzę Appla.

  • Wodnik Szuwarek

   Ty nienawidzisz Apple, ale za coś zupełnie innego. To właśnie Apple wykończyło zacofane, przestarzałe i nienadążające za nowymi technologiami BlackBerry.

   • Itam

    Nie. Nienawidzę apple dokładnie za to co napisałem. Co do smartfonów bb, to każdy ma swoje zdanie. Ja nadal codziennie używam passporta i jestem zadowolony. Jakimś cudem omijają mnie problemy z nim. Może dlatego że nie instaluje dużo aplikacji portowanych z androida. I ie wiem. W sumie to wystarcza mi to co natywne. Tak jakoś już mam.
    W apple wkurza mnie niemiłosiernie właśnie ich polityka wyzysku, chciwość na kasę, to że współpracują z NSA, no i ich ograniczenia. Bo co by nie mówić o BB, to ja od tych ograniczeń się już odzwyczailem. Może dlatego bliżej mi już do androida niż do iOS’a.
    No i może jestem staroswiecki, ale bezpieczeństwo też jest dla mnie bardzo ważne. Po prostu.

    • Wodnik Szuwarek

     Bezpieczeństwo jest dla ciebie ważne i bliżej ci do Androida? Dobre.
     http://telepolis.pl/wiadomosci/niebezpieczne-trojany-android-xiny,2,3,37120.html

     • Peter

      Dotyczy androida jako systemu ale wierzę, że Blackberry to ogarnelo I nie dotyczy to smartfonow blackbery z androidem.

     • Itam

      Nawet jeśli, to BB szybko wypuści łatkę. Szybciej niż większość firm konkurencji.

     • Peter

      Myślę, że Blackberry nie ma z tym problemu bo oni zabezpieczają system od jądra systemu I przy każdym uruchomieniu telefonu jest sprawdzane każde pole I każdy aspekt. Choć bb10 I tak jest mega I wolę to co od lat nie zostało złamane 🙂

     • Itam

      Dokładnie.

     • Wodnik Szuwarek

      Przecież BB10 nie ma nawet 0,1%. Po co ktoś ma to łamać? Bez sensu.

     • Peter

      Skąd przekonanie, że mityczne? Skoro wydali androida to musieli coś z tym zrobić. Jakoś cała reszta nic w tym kierunku nie zrobiła bo nawet im się nie chciało. Większość ludzi ma to gdzieś wiem o tym. A po co miałby ktoś łamać bb10 ? No właśnie po co? I bardzo dobrze, że nikt nie chce. Wiara nie ma tu nic do rzeczy czy wierzę ślepo czy nie. Korzystam z różnych systemów I jednak ni są one tak bezpieczne.

     • Paweł Dejko

      Chłopie, poczytałbyś trochę, to byś nie pierdzielił takich głupot.
      Zapewne nie zdajesz sobie sprawy, że Cellebrite oferuje usługę odblokowywania zabezpieczonych telefonów z iOS, włącznie z najnowszą wersją systemu. Usługa dotyczy telefonów iPhone 5 i starszych. Dlaczego? Bo iPhone 6 ma dodatkowe, sprzętowe zabezpieczenia. A więc jak widzisz nie jest tu kluczowy system operacyjny, a dodatkowe hardwarowe zabezpieczenia w telefonie.

      > wierzysz w mityczne zabezpieczenia BB

      Jakie mityczne? Fakt jest taki, że nawet gdy BB miało 20% udziału w rynku, jego zabezpieczenia nie zostały przełamane. Dzieje się tak zresztą do tej pory i nie ma możliwości przełamania zabezpieczeń, ani wykonania pozyskania fizycznego z urządzeń z OS10. Weź też pod uwagę, że klienci BB to w dużej mierze klienci biznesowi, a nawet rządowi. To nie iPhone, który służy do robienia selfie pryszczatym nastolatkom, nagrywania pierdów i wykładania na blat w Starbucksie. Więc przełamanie zabezpieczeń BB byłoby korzystne dla przestępców, a jednak jakoś skutecznie zrobić im się tego nie udało.

     • Wodnik Szuwarek

      Chłopie, najpierw zapoznaj się z faktami. Klienci rządowi i biznesowi używają iPhonów.

     • Paweł Dejko

      Teraz używają (słownie: teraz), bo Blackberry od co najmniej roku przestało być wiarygodne. Poczytaj czego używał dotychczas prezydent USA czy kanclerz Niemiec.
      Klienci biznesowi poszukiwali rozwiązań biznesowych, których Apple nie oferowało lub było z nimi niekompatybilne. W czasach kiedy smartfon nie był domeną idioty ganiającego Pokemony po mieście, każdy szanujący się telefon biznesowy musiał być kompatybilny z BES. Zapominasz chyba, że premiera OS10 nie odbyła się w zeszłym roku, a od tamtej premiery BB nie zaprezentowało nic nowego. Ostatnie modele z Androidem to już w ogóle śmiech na sali. Trudno aby służby i agencje rządowe używały telefonów sprzed 3, w których system operacyjny olany został przez producenta.
      Ale dopóki robili to w czym byli dobrzy, rynek klientów poważnych należał właśnie do nich. Uparcie analizujesz co się wydarzyło w ostatnim kwartale, zamiast zdjąć klapki z oczu i na sprawę popatrzeć nieco szerzej.

     • Wodnik Szuwarek

      Być może 10 lat temu tak było, ale 3 lata temu zdecydowali się na urządzenia Apple.
      http://appleinsider.com/articles/13/05/17/pentagon-officially-grants-security-clearance-to-apples-iphone-and-ipad

     • Paweł Dejko

      Ty czytasz w ogóle to co linkujesz? Z artykułu wynika przyznanie poświadczeń przez Pentagon dla urządzeń z iOS 6, a nie, że iPhone stały się służbowymi telefonami rządowymi w USA. Co więcej, wystarczy przeczytać dalej niż sam tytuł by dowiedzieć się, że przed Apple poświadczenia otrzymały Samsung Galaxy (Android) i Blackberry 10 (BB OS 10).

      W czerwcu media informowały o wymianie służbowego telefonu przez prezydenta USA. Dotychczas korzystał z przygotowanego przez NSA modelu BlackBerry. Śmieszność sytuacji jest taka, że o tym z czego korzystali najbardziej wpływowi ludzie na ziemi, dowiedzieć się można dopiero jak wymienili to na nowe. Ze względów bezpieczeństwa nikt nie chwali się, że prezydent czy rząd korzystał będzie z takiego i takiego telefonu, pracującego pod kontrolą takiego i takiego systemu operacyjnego. To co dociera do mediów to przecieki, spekulacje, teorie spiskowe i dezinformacja służb.

     • Wodnik Szuwarek

      Ale stały się potem. Kupili genialne applowskie urządzenia i żyli długo i szczęśliwie.

     • Paweł Dejko

      Źródło jakieś, że się stały? Ale nie jakieś Apple World czy inny szajs, tylko źródła rządowe.
      Obama co prawda twierdził, że zamiast prawdziwego telefonu dostał jakąś zabawkę z ikonkami jak dla dzieci, ale mnie to jednak do końca nie przekonuje, że to właśnie iPhone teraz używa.

     • Wodnik Szuwarek
     • Paweł Dejko

      Dobra, bo widzę lansujesz dwie wersje:
      1. Babmus dostał genialne applowskie urządzenie i żyje długo, i szczęśliwie.
      2. Bambus dostał zabaweczkę dla dzieci.
      Które jest twoim zdaniem prawdziwe, 1 czy 2? Chyba, że zabaweczka dla dzieci, to to genialne applowskie urządzenie…

     • LinekPark
     • OWC

      Czy ten taptik Engine nad którym sie tutaj ludzie kłócą to nie działa czasem tak jakw Motoroli ekran powiadomień klikajać w kłódkę i szybki podgląd? (Taka chwilowa i precyzyjna wibracja?)

     • LinekPark

      Nie wiem, nie testowałem. Ale to, co w Motce jest genialne, tym bardziej, że zastępuję te klawisze po prawej, którymi w BB sterowało się muzyką.

     • Wodnik Szuwarek

      Wiara nie ma tu nic do rzeczy.

     • Itam

      W zupełności wystarczy mi ten poziom bezpieczeństwa który jest na Dtec’ach i w Priv’ie. Wiecej nie potrzebuje.

     • Wodnik Szuwarek

      Czyli ślepo wierzysz, że w ciągu kilku miesięcy mała firemka BB zrobiła z tego sera szwajcarskiego bezpieczny system, a Google nie dało rady przez 8 lat mimo że mają znacznie większe i lepsze zasoby? Kozak jesteś.

     • Itam

      Nie jestem kozak.
      A BB ma ponad 20 lat doświadczenia w dziedzinie bezpieczeństwa. Nikt w tej branży nie zna się tak na bezpieczeństwie mobilnym, jak BlackBerry.
      Dlatego właśnie Samsung współpracuje z BB przy Knoxie, a Google przy zabezpieczaniu androida (android for work). Żadna firma z tej branży nie ma tylu certyfikatów bezpieczeństwa co BB. To tez o czymś świadczy.
      Poczytaj czym jest GRsecurity.
      Poczytaj też to, polecam: https://uploads.disquscdn.com/images/17d5444109fd96f479db2160b6d461ba0c2e28469a07b9b18ef97064ba5c952c.png
      (tylko ponad 100 stron, szybko pójdzie)

     • LinekPark

      „(tylko ponad 100 stron, szybko pójdzie)”
      Nie wiem, czy szybko, bo w tym roku matura i M.42, więc czasem trzeba rozsądnie zarządzać. 🙂

    • Peter

     U mnie tak samo… piateczka 🙂

   • Tak – ale apple zapoczątkowało erę Selfie, Snapchata i NSA w spodniach każdego obywatela – dziękujemy bardzo 😛

   • Krzysztof Kałębasiak

    Idź na forum Apple i tam zawracaj … głowy innym.

 • Wodnik Szuwarek

  Smartfon nie jest urządzeniem audiofilskim i pozbycie się tego przestarzałego złącza jack jest genialnym ruchem ze strony Apple. Rozruszają rynek słuchawek bezprzewodowych, który prawie nie istnieje. Sami zarobią na swoich słuchawkach i dadzą zarobić innym producentom. Do smartfona w zupełności wystarczają słuchawki BT. Używam od 2 lat i problem pałętającego się kabla nie istnieje. Jak ktoś tego nie rozumie to niech wraca do dyskietek i internetu przez 02122.

  • BBfanfan

   Jeśli chcą być tacy bezprzewodowi dziwnym wydaje się brak np. możliwości bezprzewodowego ładowania telefonu. W końcu pewnie się pojawi jako coś „Really Awesome” 😀

   • Wodnik Szuwarek

    Póki co, to ładowanie bezprzewodowe oraz szybkie ładowanie przez kabel znacznie skraca żywotność baterii. Miałem Samsunga i wiem o czym piszę. Czekam na technologię od Apple. Oni chłamu nie wprowadzają do użytku. Zauważ, że nad 3D Touch z Taptic Engine pracowali 4 lata zanim wprowadzili to do użytku. Ktoś to skopiował? Nikt. Nawet Samsung jeszcze nie dał rady, ale to tylko kwestia czasu.

    • BBfanfan

     Oczywiście że skopiował. A było to Apple 🙂

     „Ultimately, while BlackBerry was the first to market with a mobile phone touchscreen with haptic feedback features”

     http://www.cantechletter.com/2015/09/apples-force-touch-is-already-patented-by-blackberry/

     • Wodnik Szuwarek

      Nie rozśmieszaj mnie. Tak to jest jak się czyta teorię. Poużywaj 6s lub 7 i potem wskaż jakikolwiek smartfon z innym systemem i technologią od Apple. Nawet gimbusy od Androida twierdzą, że 3D Touch z Taptic Engine najpierw było w Androidzie. Jak zapytasz w którym smartfonie to już nie potrafią odpowiedzieć. 3DT z TE to softwarowa technologia w połączenie z hardwarowym sprzężeniem zwrotnym w postaci wibracji. Żaden zacofany smartfon BB nie miał tego typu technologii, ani żaden inny.

     • BBfanfan

      Dokładnie opisałeś jak działał BlackBerry Storm. Softwareowo naciskałeś klawisz i dostawałeś hardwareowy feedback w postaci wibracji symulującej fizyczny klik 🙂

     • Wodnik Szuwarek

      Jaki klawisz? To nie te czasy. Tutaj chodzi o ekran pojemnościowy z czujnikami.

     • BBfanfan
     • Wodnik Szuwarek

      To nie to samo. Najpierw poużywaj 6s lub 7 i sam się o tym przekonasz.

     • Potwierdzam – miałem Storma 1 i 2 i w 2 działało to genialnie i każdy znajomy byl zachwycony jak to działa. OS był słaby, ale nie o tym piszemy. Korzystałem trochę z 6S i byłem pozytywnie nastawiony szczegolnie do opcji kursora w pisaniu klawiaturą, ale musze przyznac ze mocno sie zwiodlem – ekran trzeba wcisnąć naprawdę mocno, przez co w 6S Plus zachwialo mi to rownowage telefonu jak nie trzymalem porzadnie. Z kolei tez działa to z delikatnym opoznieniem, przez co wciaz gest np widgeta z DTEKa nawet wydaje mi sie szybszy od wcisniecia w iP… pewnie tu i tu kwestia przyzwyczajen, nie mniej nei zmienia to faktu, ze BB miało to pierwsze, ale iPhone jak zwykle wynajduje coś na nowo, ale robi to lepiej (nie dobrze, ale lepiej niz bylo) 😉

     • Wodnik Szuwarek

      Najpierw piszesz, że technologia w Stormie sprzed 8 lat działała lepiej, a potem, że to jednak Apple zrobiło to lepiej. Zdecyduj się.

     • Gdzie napisałem, że działało lepiej w Stormie? Napisałem, że działało to wtedy genialnie, bo tak było, ale służyło do kompletnie innego celu – tam się wciskało ekran jakby się klikało klawisze, a w iPhone jest bardziej precyzyjne, ale wciskasz ekran tylko żeby mieć dodatkowe opcje.

     • civil

      Faktycznie nawet nie skojarzyłem ale tak jest naciskam i mi się pojawia ” wnętrze” naciskam powrót lub dowolne pole poza i….działa

     • LinekPark

      Te widgety z przesunięcia są genialne! Mam launcher, bo go wreszcie na gp dali i czuję, że zostanie u mnie na długo. Bardzo mogę go polecić!

     • Itam
     • BBfanfan

      Ekran pojemnościowy który w całości był „klikalny” . Wybierając dowolny element menu po dotknięciu pokazywała się funkcja a „wciśnięcie” ekranu zatwierdzało ją. Idea działania identyczna.

     • Itam

      Mylisz się I to bardzo. Pierwsze było BlackBerry z SurePress. Mogłeś nawet ustawić sobie czułość tego. I to było w smartfonach bb (storm) w 2007 roku!!!
      Gdzie wtedy było Apple?
      Prawda jest taka że jest to tylko kolejna skopiowana technologia, którą wymyślił najpierw ktoś inny.

     • Wodnik Szuwarek

      Bzdury piszesz jak zwykle. Weź w końcu kup tego iPhona i szybko zmienisz zdanie. Na razie jesteś tylko teoretykiem.

     • Itam
     • Wodnik Szuwarek

      No widzisz. Z tobą nie da się rozmawiać. Mówię żebyś najpierw sprawdził technologię Apple, a ty wolisz mi tutaj wklejać jakieś ryciny.

     • Itam

      Bawiłem się iphonem z 3D touch w pracy wielokrotnie.
      Nawet się smialismy z kumplami jak właścicielowi tego iPhona pokazałem że uzyskam bardzo podobny efekt na passporcie. Aby wcisnąć 3D touch na ihone w praktyce trwa to trochę dłużej czasu niż zwykle kliknięcie. Otworzyłem więc przeglądarkę zdjęć na bb10. Tapnolem raz – otworzyło się zdjęcie. Ale gdy to tapniecie było ułamek sekundy dłuższe, to otwierało się menu co do tego zdjęcia. Wiem że technologia tego jest zupełnie inna. Ale dla kogoś kto ma w dupie technologiczne zawiłości, efekt był dokładnie taki sam jak na iPhone. Wystarczy na bb10 udać że naciskasz silniej (w rzeczywistości przytrzymujesz ułamek dłużej palec) i efekt masz dokładnie taki sam jak na apple, dla zwykłych, niezaznajomionych technologią użytkowników. U nas finał był taki ze anglik z iphonem był cały czerowny że wstydu. A koledzy się śmiali że takie to właśnie ficzery wymyśla apple.
      A jak im pokazałem SURE PRESS w smartfonie BlackBerry z 2007 roku, to myślałem że ten anglik szczęką podłogę porysuje.
      Takie jest właśnie Apple.
      Dla kogoś kto się nie zna na technologiach będzie firmą bogiem, która coraz to wymyśla unowoczesnienia i technologiczne nowości.
      A prawda jest taka, że Apple wszystko zgapia i kradnie technologie i pomysły od innych. Nie ma własnych ciekawych pomysłów. Bo zawsze wmówi użytkownikom że „przecież ty tego nie potrzebujesz”. Apple jest mistrzem świata w trzepaniu kasy na naiwnych ludziach.

     • Wodnik Szuwarek

      O masakra. Ty naprawdę jesteś nawiedzony. Takich bzdur już dawno nie czytałem. Widziałem posty rasowych fanbojów Apple, ale ty ich przebijasz. Twoje uwielbienie dla BB sięga zenitu. Ja tam się cieszę, że zdychają. Nie ma miejsca na rynku dla technologicznych analfabetów. Pozdro.

     • Itam

      Widzisz…
      To co ty nazywasz fanbojstwem, to po prostu WIEDZA, której tobie brakuje. 😀

      A historia jest autentyczna.
      Jeśli chcesz to mogę udowodnić, nie ma problemu.

     • civil

      Banialuk- zdaje się powinno być
      A co do Apple za wyjątkiem pierwszego i drugiego Apple reszta to modyfikowanie i rozwijanie pomysłów innych ludzi – w genialnie często prosty sposób i….to była wielkość Apple za czasów S. Jobsa a teraz bez urazy wróciły czasy Saleta czy jak on się tam pisze – nie ma magii jest kasa

     • Itam

      https://uploads.disquscdn.com/images/6a3c27705036b278a01ae6562a12286b5dac55f414bbe1a6b307958cb72ec02f.png
      2007 rok 😀
      Najpierw ty się doucz a dopiero później pouczaj innych.

     • civil

      W zacofanym smartfonie BlackBerry liczył się system i w nim jakiś 3d touch byłby potrzebny jak łysemu grzebień

    • civil

     Bez urazy to że długo pracują nie oznacza że chłamu nie wprowadzą

    • Szemot

     Jakiś włam na konto masz? Nie poznaję 😉

  • Itam

   Jeśli miały by to być słuchawki bluetooth to jak najbardziej tak. Jednak jeśli ma to być Airplay, to już odpada. Bo to kolejne związanie się z firmą. I jest to kolejna rzecz ukierunkowana na wyzysk. I to mi się właśnie nie podoba.

  • Dobrze, że Apple wyznaczyło trend na wodoszczelność, stereo głośniki w telefonie, kozacki aparat, dopasiony wyświetlacz i słuchawki BT…a nie czekaj – wszystkie nowości z iPhone’a 7 miały już telefony z Androidem (i Samsung wygrywa z Apple pod tym względem ze wszystkim/może oprócz głośników) 😛

   Apple dalej ma ogromny wplyw na rynek, ale tylko przez markę jaką sobie wyrobili. iPhone 5S maksymalnie był ostatnim innowacyjnym smartfonem dzieki szybkiemu touchID, a prawda taka, ze potem tylko udoskonalali co zrobili, a nie wymyślili nic a nic innowacyjnego. 3d touch to coś bez czego bez problemu można się obejść, bo jak inaczej żyją posiadacze 6stek i SE? 🙂

 • BBfanfan

  Na pewno nie usunięto wyjścia audio z powodu wodoszczelności. W miejscu gdzie był Jack wywiercono otwory wyglądające jak drugi głośnik i wstawiono wewnątrz kawałek plastiku. Czyli zrobiono więcej dziur 🙂

  Apple tłumaczy że to jakiś sensor barometryczny który musi być tam z powodu wodoszczelności IPhone..

  http://static6.uk.businessinsider.com/image/57dbf42ddd08956b5e8b4824-538/no-headphone-jack.png

  A tak było wcześniej.

  http://static4.uk.businessinsider.com/image/57dbf42ddd08956b5e8b4825-538/iphone-6s-headphone-jack.png

  http://uk.businessinsider.com/apple-iphone-7-teardown-shows-plastic-where-headphone-jack-used-to-be-2016-9

  • LinekPark

   Ten „sensorek” to by się czasem po lewej lub prawej od tego czegos pod baterią nie zmieścił? Tam miejsce na 3 tiry jest.

   • BBfanfan

    Musieli czymś wypełnić pustkę, a te niby otwory pseudo stereo głośnika to po to żeby symetrię zachować 🙂

    • LinekPark

     A dawniej symetrii nie trzeba było?? 😉

 • Peter

  Usunięto aby robić kasę na naiwności ludzi, którzy jak stado baranów pójdzie I kupi nowe słuchawki bezprzewodowe, I będzie się im wmawiać że jakość muzyki jest co najmniej taka sama jak na kablu albo lepsza 🙂 tak się robi kasę właśnie 🙂

  • Itam

   Używam od 2 lat słuchawki bezprzewodowe, na bluetooth z codekiem „Aptx”, i różnicy między „kabelkiem” nie znajdziesz nawet z wyczulonym słuchem.
   Rzeczy w tym że Apple nie użyło uniwersalnej technologii Bluetooth, tylko własną opatentowaną, Airplay.
   Czyli znowu, producenci słuchawek będą bulić za licencję.
   A jako użytkownik mimo iż masz w domu np. Słuchawki bluetooth to ich nie połączysz. Bo nie mają Airplay.
   Kolejne uzależnienie się i uwiazanie z firmą.
   Kolejny chwyt Appla, ukierunkowany na nabijanie kasy.
   Kupisz słuchawki z Airplay i nie sparujesz ich z żadnym innym smartfonem na rynku. Jesteś w czarnej dupie, jak z wszystkimi innymi akcesoriami, w przypadku zmiany iPhone na jakiś inny smartfon.

   • @winmaciek

    AirPlay to jest coś zupełnie innego niż Bluetooth. Bluetooth u Apple jest taki jak wszędzie indziej (nie ma jedynie Aptx, pozostałe standardy zarówno do przesyłu rozmów jak i do muzyki są zachowane). AirPlay ma inne zastosowanie. Jest wykorzystywany w głośnikach stacjonarnych, aplitunerach i Apple TV. Dane są przesyłane przez wifi, a nie Bluetooth. Dźwięk jest bezstratny.

  • civil

   Nie ukrywam że zastanawiam się nad 🎧 bt do DTEK a tylko jeszcze nie zdecydowałem czy na uszne czy dokanałowe

   • Krzysztof Kałębasiak

    Ty decydujesz na co wydajesz pieniadze, ale ja wolalbym nauszne.

    • civil

     Trochę się obawiam jakości mam Focale ( jakość wykonania i dźwięku high end -wg mnie)ale na zewnątrz są za duże, młodemu kupiłem SMS y zajebie ie grają ale pałąk się złamał po trzech niechcący urzytkowania (delikatnego-bez śniadania na nich :D) i trochę się boję kupię a potem kasa poszła w diabły

 • MiloszI

  Problemem tego rozwiązania jest jakość dźwięku w słuchawkach przewodowych. DAC jest bowiem w przejściówce. Test firmowej przejściówki niestety rozczarowuje. Jakość dźwięku jest gorsza niż w starszych iPhone: http://bgr.com/2016/09/20/iphone-7-headphones-jack-sound-test/

 • civil

  Szczerze – bez urazy ale kogo to interesuje w dzisiejszych czasach standardem stają się 🎧 bt , a Apple poszło udostępniając emaizing 🎧 bt w kierunku kasy za słuchawki bez kabla a ta 🔌 jest tylko na otarcie łez zwłaszcza przy jej cenie prościej jest kupić słuchawki bezprzewodowe niż tonąć w kablach zwłaszcza że pierwsze ładowanie wraz z chęcią słuchania muzyki użytkowników do tego przekona 🙂

  • Mong

   To nie jest standardowy BT.

   • LinekPark

    Wiadomo, $$$.

 • Kovaristo

  A ja wolę słuchawki na kablu, bo nie trzeba ich regularnie ładować, a poza tym nie mruga na nich wkurzająca niebieska dioda, jak na niektórych słuchawkach BT.

  Rezygnacja ze standardowego złącza jack na rzecz niestandardowego złącza to cofanie się o jakieś 10-12 lat, gdzie każdy producent miał swój typ złącza.

 • pikut

  Czytając wasze komentarze można zrozumieć, ze do iPhone połączymy wyłącznie słuchawki bezprzewodowe od Apple. Jaki to skok na kasę, jak można połączyć inne słuchawki przez BT. No i nie martwcie się o skok na kasę, nikt tego nie kupi przecież. Zreszta zweryfikuje wszystko jak zwykle wolny rynek <3

 • aastelix

  Jest sposób na gniazdo jack w iPhone 7!!!!!!!!!!!!!!!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=5tqH-Un9SFU