J.P. Morgan pozwane w związku z przejęciem Good Technology przez BlackBerry

Artur Patnaik
Artur Patnaik
03.09.2016

BlackBerry zrobiło niezły interes wykupując jednego ze swoich największych konkurentów, czyli Good Technology, za 425 milionów dolarów. Z takiej wyceny jednego z największych dostawców rozwiązań MDM nie byli zachwyceni udziałowcy i inwestorzy, a teraz przełożyło się to na pozew J.P. Morgan.

Powodowie twierdzą, że bank inwestycyjny doradzając zarządowi Good sprzedaż firmy działało we własnym interesie, co przełożyło się na cenę tzw. „fire-sale”, czyli wyprzedażową.

Doradzając w zarządzaniu Good Technology, zespół JP Morgan został też wynajęty przez BlackBerry, co przełożyło się na konflikt interesów. The Times podkreśliło, że przejęta spółka była wtedy warta ok. 1 miliarda dolarów, a sprzedała się za połowę ceny nawet pomimo wyższych ofert od innych potencjalnych nabywców. W pozwie przeczytamy także, że celem JP Morgan było zapewnienie sobie w BlackBerry wieloletniego klienta. Powodowie zarzucają także, że w 2014 i 2015 roku główny bankier JP Morgan i jego współpracownicy, którzy doradzali Good byli także zaangażowani w pozyskanie klienta w BlackBerry, włącznie z licznymi spotkaniami z członkami zarządu kanadyjskiej korporacji. Nawet kiedy stało się jasne, że BlackBerry jest zainteresowane przejęciem Good Technology.

Pozew został złożony w sądzie Chancery Court, w stanie Delaware i z pewnością będzie to bardzo ciekawy proces. JP Morgan Chase to w końcu jeden z najpotężniejszych holdingów finansowych na świecie, z aktywami wartymi blisko 250 miliardów dolarów, więc nie wiadomo czy ktokolwiek jest im w stanie zagrozić.