Kanadyjski sędzia ujawia zaszyfrowane wiadomości 20 000 użytkowników BlackBerry

Artur Patnaik
Artur Patnaik
16.09.2016

Kanadyjski sędzia zadecydował o udostępnieniu holenderskiej policji wiadomości blisko 20 000 użytkowników, którzy podejrzewani są o wykorzystywanie telefonów BlackBerry do prowadzenia działalności przestępczej, w tym rabunków, przewozu narkotyków i organizowania zabójstw. 

Jak podaje kanadyjski dziennik wyrok zastrzega, że dane pozostają pod kontrolą ich wymiaru sprawiedliwości, celem uniknięcia nadużyć ze strony holenderskich służb. Dzięki temu osoby, które są niewinne mają uniknąć naruszenia prywatności tylko ze względu na wykorzystywanie szyfrowanych urządzeń BlackBerry. Sędzia Ian Nordheimer podsumował swoją decyzję słowami: „Kanada pozostaje domem dla tych danych”.

W najeździe policji na kryjówkę mafii odnaleziono karabiny szturmowe, maszynowe, granaty, kradzione pojazdy, urządzenia namierzające i ogromną ilość gotówki. Wśród przedmiotów zabezpieczono także terminale BlackBerry, które zostały tak zmodyfikowane by wysyłać tylko zaszyfrowane wiadomości poza oficjalną siecią operatora. Co więcej były to wersje z których nie można wykonywać rozmów, a aparat i mikrofon zostały z nich usunięte.

Taką modyfikację smartfonów oferuje holenderska firma Ennetcom, która sprzedaje specjalną wersję w cenie 1500 euro i umożliwia zdalne wyczyszczenie urządzeń. Motto Ennetcom to „ochrona przeciwko wszelkim formom cyberprzestępczości”. Wspomniane 20 000 osób to podejrzani o prowadzenie zorganizowanej działalności przestępczej lub współpracę z kryminalistami, ale wielu z nich to prawdopodobnie zwykli klienci firmy Ennetcom.

Śledztwo wykazało także, że urządzenia wykorzystywały adres IP, który pozwolił namierzyć firmę hostingową, Bitflow Technologies z siedzibą w Toronto, ale prawnik firmy już oświadczył, że nie sprawdzają co znajduje się na ich serwerach, a udostępniają oni tylko przestrzeń na dane.

 • OWC

  Że cooo
  Czyli że jednak BES lub cokolwiek wykorzystywali nie taki super bezpieczny skoro wiadomości były zaszyfrowane na zdalnych serwerach a i tak trafiają (‚na szczescie’….oO) do swojego ‚domu’ zwanym Kanada!
  Nie wiem czy dobrze myślęm ale dla mnie to znaczy że obojetnie gdzie sie ma serwer, kopia wiadomości i tak ląduje w domu BB!

  • Nigdzie nie było informacji, że korzystali z BES- tylko ze zmodyfikowanych BB 😛

   • OWC

    Mysle że tutaj najważniejsze że dane tak i tak są w domu w kanadzie :/ Czy to BES czy cokolwiek.
    A skoro mieli specjalne fony nawet bez mikrofonów to wydaje mi się że byli lepiej przygotowani do oprogramowania niż tylko zwykly BES, który właśnie jak widać i tak jest bezsensu bo BB jest w posiadaniu wiadomości.

    • Tak, ale szyfrowanie wiadomości najprawdopodobniej nie szło przez infrastrukturę BlackBerry, tylko przez prywatną postawioną na serwerach kanadyjskiej firmy hostingowej 😛 Przynajmniej ja tak to zrozumiałem, bo dokładnie o tym nie pisali

     • OWC

      Zgadzam się. Ale ja też wyczytałem z tego że skoro dadza 20k użytkowników +wiadomości to już zapewne odszyfrowanych…i to pewnie przy pomocy prawilnego Chena! Przynajmniej tak to wygląda na zewnatrz i nie jeden portal to chetnie podłapie żeby znów zeszmacic BB!

     • LinekPark

      Szkoda mi ich…
      Od pewnego czasu walą dynką w ścianę i się dziwią, że ich ona boli.

     • TweedleMB

      Panowie, a czy ktorys z Was wszedl na te strone https://www.ennetcom.com/ i przeczytal oswiadczenie firmy i zapoznal sie z systemem dzialania? Maile byly szyfrowane PGP, przechodzily przez serwery BES-a firmy enetcom :), ktora oswiadcza ze wszystkie wiadomosci sa kasowane po 24h od momentu ich przeslania. Wszystkie wiadomosci przechodza przez serwery BlackBerry na całym świecie w zależności gdzie wskazuje serwer BES (tzw serwer SRP). Serwery te jedynie sluza do routingu wiadomosci (dla korporacji), ale dla zwyklego kowalskiego przeciez zakladane kiedys byly skrzynki na serwerach BIS (dlatego wiadomosci byly do przechwycenia tak sądze).

 • kukinda

  Kiedy DTEK50 w sklepie ponownie się pojawi?