Amnesty International nie pozostawia suchej nitki na BBM względem szyfrowania

Artur Patnaik
Artur Patnaik
29.10.2016

W związku z ostatnimi wiadomościami o wyprzedzeniu portali społecznościowych przez komunikatory mobilne pod względem liczby aktywnych użytkowników organizacja Amnesty International przygotowała ranking oceniający ochronę naszej prywatności przez najpopularniejsze messengery.

Najlepiej w zestawieniu wypadły WhatsApp, iMessage i Facetime od Apple, Line, Google Duo oraz Viber. Wszystkie te komunikatory obsługują domyślnie szyfrowanie end-to-end, więc niebywale ciężko jest odczytać wiadomości wysyłane przez te komunikatory. Na końcu zestawienia z kolei znalazły się Skype, Snapchat, Google Hangouts, Tencent Wechat i Go Messenger oraz BlackBerry Messenger. Te komunikatory są słabo szyfrowane, a Amnesty International apeluje o zmianę.

 • Paweł Dejko

  No to kolejny piękny strzał w kolano BlackBerry. Firmy produkującej mega rozwiązania dla klienta biznesowego, szukającego bezpieczeństwa i solidności.

  • Itam

   Dla klienta biznesowego jest w pełni szyfrowane BBM Enterprise.

   • OWC

    Ale wizerunek został nadszarpniety. Bo to ze Bbm istnieje w kilku wersjach to wiedzą nieliczni. Typ ktory szuka komunikatora do firmy spojrzy na zestawienie i raczej Bbma nie wybierze.

    • Tyran1918

     Ich wizerunek jest już rozszarpany.

     • Krzysztof Kałębasiak

      A co z waszymi wizerunkami? Wedlug mnie wygladaja, jak stare strachy na wroble.
      Popatrzcie, co sie dzieje w Polsce z sondazami wyborczymi. Kto placi, ten ma odpowiednie wyniki. A ta AI, to zwykla agncja wplywu bioraca kase za psucie wizerunku.
      BBM ma dzilac i dziala. WIara w to, ze inne komunikatory sa bezpieczne, to skutek podatnosci na reklame.
      BB zyje teraz ze sprzedazy softu i uslug. DLaczego maja darmo dawac swoje uslugi?

     • Paweł Dejko

      Nawet jeśli „biorą kasę”, to jakoś Apple, Google (dwaj najgroźniejsi rywale) i Facebook tę kasę dali. Skoro BB nie dało, znaczy, że popełnili strategiczny błąd. Brak odniesienia się do tych rewelacji przez BB, to kolejny błąd z ich strony.

      > WIara w to, ze inne komunikatory sa bezpieczne, to skutek podatnosci na reklame.

      Masz jakiś dowód na poparcie swoich tez?
      Raport nie mówi, że któreś są bezpieczne, tylko, że jedne są mniej bezpieczne od drugich. I BBM jest jednym z tych mniej bezpiecznych.

      > DLaczego maja darmo dawac swoje uslugi?

      Bo takie są wymogi rynku?
      Zresztą co za głupie pytanie?! Przecież dają za darmo i jak się okazuje, to „za darmo” jest kiepskiej jakości. Dlaczego mam wierzyć, że wobec tego, to za co zapłacę jest jakości lepszej? Jeśli firma pozycjonuje się na lidera w zakresie bezpieczeństwa danych użytkowników, to każda taka wpadka jest silnym, wizerunkowym ciosem.

     • Tyran1918

      Dzięki, że mnie wyręczyłeś i nie musiałem wchodzić w dalszą dyskusję 🙂

     • Krzysztof Kałębasiak

      Czekam z niecierpliwoscia na twoj darmowy wyrob. WIesz, wymogi rynku wymagaja dostosowania sie. Inaczej mozesz ucierpiec wizerunkowo i nikt nic od ciebie nie kupi. ALe sie zapedzilem. Przeciez ty i tak dajesz wszystko wszystkim bez oplat, prawda?

     • Krzysztof Kałębasiak

      Rozumiem. Jestes jednym z tych, dla ktorych wymog rynku, to otrzymywanie wszystkiego bez oplat.
      Wedlug ciebie wielkie firmy sa wielkie dlatego, ze nie usiluja zarabiac i wszystko daja darmo.
      Powinienes prowadzic wyklady dla polskich ekonomistow i graczy gieldowych.

     • Paweł Dejko

      > Rozumiem

      Właśnie o to chodzi, że nie rozumiesz. Ale jak masz rozumieć, skoro nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?!
      Wymóg rynku, to jest wymóg rynku. Jeśli rynek nie chce zapłacić za towar bez otrzymania darmowej, pełnoprawnej próbki, to albo się dostosujesz, albo nie sprzedasz towaru. Jeśli sprzedajesz towar którego nikt nie chce kupić, to znaczy, że jesteś niekonkurencyjny. Nie rób k***y z logiki. BBM nie wypadł kiepsko dlatego bo jest darmowy, tylko dlatego, że jest kiepski.

      Weź mi przypomnij kim ty jesteś i ile kasy zarobiłeś w ostatnim kwartale na stosowaniu zasad sprzecznych z wymogami rynku. Bo nie wiem czy masz kompetencje do tego, żeby oceniać co powinienem robić.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Darmowej, pelnoprawnej probki? Chcesz mnie uczyc? Dlaczego nie uczysz tych z BB? Wielu tu takich, ktorzy lepiej od Chena wiedza, jak zarzadzac duza firma. To ty uwazasz, ze wiesz lepiej od niego, co robic. A ja? Ja nie wiem o wszystkich warunkach ddzialania BB. Staram sie to zrozumiec. Nie atakuje, nie krytykuje. Wielka firma przestawia sie na zarabianie w inny sposob, czekam co bedzie, to wszystko. Twoje i nie tylko twoje reakcje, bez sensu emocjonalne, przypominaja mi reakcje dziewczynek ze starszakow. BB daje komunikator. Ciagle go poprawia (patrz inny nartykul na tej stronie), a ty wiesz to, co ci pokazali w tym artykule i nic wiecej. Nie zainteresowales sie, czym jest AI, skad bierze pieniadze, jaka jest opinia o tej organzacji. Sam sie domysl, co mozna myslec o takim ekspercie od rynku.

     • Kadafi Yaki

      Inni gracze potrafią dać za darmo a Blackberry nie? Whats App, Skype itd.. a Blackberry chce za to opłat chodz szczyci się że jest takie bezpieczne? Dla tego takimi irracjonalnymi decyzjami BBM jest gdzie jest a inni gracze wyprzedzili ten komunikator o lata świetlne chodź BBM jest dłużej na rynku od wielu graczy w tym artykule 🙂 ale wy nadal będziecie twierdzić że kałuża to jezioro i nawet jak Blackberry padnie to będziecie sobie tłumaczyli że tak musiało być nie widzac irracjonalnych decyzji tej firmy .

     • Krzysztof Kałębasiak

      Czego BB nie daje darmo?

     • Paweł Dejko

      To przecież ty od początku sugerujesz, że BB nie daje za darmo usług.
      Cytat:

      > BB zyje teraz ze sprzedazy softu i uslug. DLaczego maja darmo dawac swoje uslugi?

     • Kadafi Yaki

      Przeczytaj swoj komentarz bedziesz wiedzial co miałes na mysli ze BB nie daje za darmo 🙂

     • Paweł Dejko

      > Darmowej, pelnoprawnej probki? Chcesz mnie uczyc? Dlaczego nie uczysz tych z BB?

      „Uczę” każdego kto czyta to co piszę. Na to, że akurat ty się załapałeś, a nie Chen, nie mam żadnego wpływu. Nikt ci nie każe czytać.

      > Nie atakuje, nie krytykuje.

      Jeszcze raz przeczytaj swoje komentarze choćby pod tym artykułem. Właśnie atakujesz. Ale nie fakty, tylko użytkowników. Twoja odpowiedź pod moim komentarzem zaczęła się od: „A co z waszymi wizerunkami?”. Powiedz mi, czym się kierowałeś zadając to retoryczne pytanie? Bo rozumiem, że odróżniasz internautę od globalnej firmy?
      Jeśli firma pozycjonująca się na producenta bezpiecznych rozwiązań wydaje komunikator, ciągle go poprawia, a on ma podstawowe braki w zakresie bezpieczeństwa, jeśli przegrywa pod tym względem z firmami słynącymi z olewania danych użytkownika, to nawet jeśliby dopłacała do swojego komunikatora – dalej to będzie wizerunkowy strzał w kolano.

      > Nie zainteresowales sie, czym jest AI, skad bierze pieniadze, jaka jest opinia o tej organzacji. Sam sie domysl, co mozna myslec o takim ekspercie od rynku.

      Po pierwsze:
      Wskaż w którym punkcie w tym przypadku AI kłamie. Jest przecież tabelka. Podali kryteria i dodali opis.
      Po drugie:
      Wskaż inny, alternatywny test, w którym okazuje się, że wyniki wypadły odwrotnie.

      Mędrkujesz, a sam postępujesz nielogicznie. Fakt jest faktem, bez względu na to jaka organizacja o nim mówi. Tu mamy do czynienia z konkretnymi informacjami, które mogą być prawdziwe, lub nie prawdziwe. Ty zamiast skupić się na tych faktach, wyszukujesz „dziadków z Wehrmachtu” organizacji i stwierdzasz, że firma X mówi nie prawdę, bo wzięła dotację, a jej prezes odprawę. Brawo. Jestem pod wrażeniem dedukcji. Naprawdę jestem zaszczycony, że ktoś taki jak ty uczy mnie jak mam myśleć…

      > Wielka firma przestawia sie na zarabianie w inny sposob, czekam co bedzie, to wszystko.

      Ja rozumiem, że komuś może nie dawać do myślenia, brak nowych smartfonów (brand na chińczyki to nie nowe smartfony, to samo robi polski myPhone), porzucenia wsparcia dla użytkowników, czy ciągłe zmiany zdania i motanie się zarządu. Ale cena akcji mówi sama za siebie. No chyba, że uważasz, iż ceny akcji to spisek żydów i masonów, którzy biorą w łapę i ich celem jest zniszczenie kanadyjskiej marki. Wtedy już ci nie pomogę, ale mogę polecić ministra Macierewicza. On zna ponoć niezłego psychiatrę leczącego takie urojenia.

      PS. nie wiem co robisz na co dzień z dziewczynkami ze starszaków, ale chwalenie się o tym publicznie jest niezbyt rozważne. Ja wolę dziewczynki pełnoletnie. No ale każdy ma doświadczenia na swoim poziomie.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Taa. Bardzo merytoryczna wypowiedź. Spokojna, wyważona, bez ataku na inną osobę.
      Lecz się.
      To samo robi Apple. Znawco.

     • Paweł Dejko

      A gdzie masz jakieś zastrzeżenia do merytoryki? Ból dupy, bo wykazałem brak logiki w twoim rozumowaniu?
      Ty naprawdę liczysz, że będziesz atakował ludzi, a oni w zamian odpowiadać tobie z pełną kulturą i szacunkiem, ważąc każdą wypowiedź? Naprawdę… ręce mi opadają jak widzę kolejnego internautę, który robi chlew swoimi wypowiedziami, trolluje, zaczepia, atakuje, a potem płacze, bo jazdę dostał. Miejże ty honor i godność człowieka. Sprowadzasz dyskusję do poziomu szamba, a potem płaczesz, że musisz się w nim taplać.

      Rozumiem, że skoro skupiłeś się już tylko na dziecinnej pyskówce i wyzwiskach, to możemy uznać, że z powodu braku argumentów z twojej strony dyskusja jest zakończona. Wypowiem się tylko co do ostatniego zdania:

      > To samo robi Apple. Znawco.

      Co robi tak samo? A nawet jakby, to co z tego?!
      Widzę, że jesteś kucem od Korwin-Mikkiego. Tam u niego często powtarza się takie powiedzenie, mniej więcej, że nie należy kopiować firm które odniosły sukces, tylko kopiować te ich kroki, które pozwoliły im odnieść ten sukces. Sukces Apple oparty jest na modzie na ich urządzenia i genialnemu marketingowi jeszcze z czasów Jobsa. Sukces BlackBerry oparty był na dostarczaniu solidnych urządzeń i usług. Dlatego to co uchodzi firmie A, może nie ujść firmie B. Innymi słowy, nie wystarczy kopiować Apple, żeby być jak Apple.
      Wytłumaczę ci to na poziomie, który bardziej jesteś w stanie zrozumieć:
      – twoja sąsiadka, atrakcyjna blondynka, zakłada szpilki, skąpą kieckę i maluje usta. To pozwala jej wyjść wieczorem na disco, na którym w pięć minut znajdzie sobie sponsora, który zapłaci za jej wszystkie drinki po czym odwiezie ją do domu. Nie znaczy to oczywiście, że jak sam założysz kieckę, szpilki i pomalujesz usta to również znajdziesz sponsora, od którego wyciągniesz tyle samo.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Mam ci jeszcze przeslac skan dowodu osobistego? Spadaj na bambus. Pokrzykiwac możesz na twoją rodzinę.

     • Paweł Dejko

      Merytorycznej dyskusji ciąg dalszy. I tym samym stałeś się ofiarą (już nie losu) funkcji Disqus „blokuj użytkownika”. Życie jest zbyt krótkie, by marnować je na czytanie śmieciowych komentarzy produkowanych, przez jakichś troglodytów.

      PS. żeby mieć dowód osobisty, to wcześniej trzeba być pełnoletnim. A twoja legitymacja szkolna mnie nie interesuje.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Wiesz gdzie mam twoja opinie o mnie?
      Na szczęście, to tylko internet.

 • aastelix

  Jak to mówi mój znajomy „smuteczek”.

 • MiloszI

  Nie wiem, skąd te zdziwienie. Że BBM dla prywaciarzy nie jest szyfrowany jest przecież wiadomo od zawsze.

 • miroslaf

  Pięknie! Czyli czas w końcu całkowicie odstawić. Zaczynałem od modelu 9800, 9900 to była poezja, skończyłem na Passport. Android, nawet w ich wykonaniu, mi nie pasuje. Teraz, jak już wszedłem w iOS, czas porzucić BBM. Chociaż mam go jeszcze i działa na iOS OKi to po takich ocenach AI czas na niego. I tak oto Chen wbija ostatnie gwoździe do trumny. Wielka szkoda BB OS10. Przygoda się skończyła, niestety.

 • dingdongdong

  Brawo BB! Wszędzie, gdzie się udzielają pełno pierdo lamento o „security”, a tu taki babol… https://uploads.disquscdn.com/images/ad7521a320c763e14725d4b67ae670c5762ea8722887e395776f129133ba12e0.jpg

 • Kadafi Yaki

  I ja się zapytam wszystkich gdzie te bezpieczeństwo słynne Blackberry? Jak to powiedział Piotr. B. Ze słuchawki BB są tak samo bezpieczne jak inne telefony innych producentów czyli to jest tylko mit że Blackberry jest bezpieczniejsze od innych firm, niby łataja Android jak nasze poufne informacje uchodzą po przez BBM 🙂

  • civil

   Dla mnie bezpieczeństwo kończy się tam gdzie wyłącza się myślenie – a BlackBerasa wybieram m.in. dla intuicyjnej obsługi

   • Kadafi Yaki

    No ale to Blackberry szczyci się bezpieczeństwem ich produktu 🙂 Blackberry łatają Android gdy sam BBM nie jest bezpieczny więc gdzie tutaj jest jakieś działania logiczne?

    • dingdongdong

     Zdecyduj się, używasz polskich znaków czy nie? Nie widziałem latającego Androida.

     • Kadafi Yaki

      Teraz dobrze? 🙂

     • dingdongdong

      O niebo lepiej:) Pozdrawiam!

     • Kadafi Yaki

      No nie raz tak jest że słownik wie lepiej i nie raz głupoty wychodzą ale dzięki za dostrzeżenie błędu 🙂 też pozdrawiam.

  • Tyran1918

   No to mamy to cudowne bezpieczeństwo BB, za które trzeba dodatkowo płacić. To samo zapewne jest z ich bezpiecznym Androidem. Ściema na każdym kroku, a BB przecież szczyci się głównie bezpieczeństwem.

 • civil

  A dla mnie firmy pokroju Amntesty International są mało wiarygodne – za pieniądze zrobią wszystko a ludzie to łykną jak podnoszenie się wód w oceanach i efekt cieplarniany

  • Pomyliłeś AI z greenpeace 😛

   • civil

    Nie pomyliłem jedynie wrzuciłem do jednego worka – pod pozorem obawy o dobro obywateli tego globu trzepią kasę na poprawności politycznej – ot coś takiego jak ADAC robił zestawienia bezawaryjności przez pryzmat łapówki jaką dostali

    • OWC

     Racja, ale powinni BBMa szyfrowac domyslnie. No i PGP wlaczyc w BB10. Bo na razie niby mozna dzialac i pisac ale jednak nie dziala

    • Nie pamiętam afer AI z łapówkami, więc ja bym ich nie wsadzał do jednego worka 😉

     • civil

      Nie chodzi mi o łapówki lecz o etykę napiszą lub ogłoszą największe kłamstwo dla kasy / grantów – nie ma już czegoś takiego jak obiektywna informacja, natomiast jest coś takiego jak grupy wpływów

     • To pokaż mi jedno wielkie kłamstwo jakie opublikowali w takim razie…
      Druga sprawa skoro nie ma już czegoś takiego jak obiektywna informacja to po co w ogóle śledzisz media? Żeby zawsze negować wszystko co piszą ? 🙂

     • civil

      Skąd tyle agresji w Tobie?! Dlaczego nie uszanujesz mojego zdania na temat firm które tworząc zamieszanie robią to jedynie dla kasy – czy AI kiedykolwiek komukolwiek w czymkolwiek pomogło?! NIE!!! Oni tylko stworzyli raport, a po co nam jakieś raporty? Chyba tylko po to by mieć czyste sumienie no tak tak wszak coś z tym zrobiliśmy, pokazaliśmy światu – no i co z tego!?! Co AI robi np. w sprawie prześladowanych Chrześcijan w Arabii Saudyjskiej?!
      Zejdź na ziemię to wszystko jest hipokryzja a jak to mówi stare powiedzenie – obłuda mówi z ręką na sercu.

     • Ajnsztajn

      @disqus_OWRcvYVhQx:disqus
      Nie dostrzegam nigdzie agresji w wypowiedziach AP, za to dostrzegam w twojej. Po co nam „jakieś raporty”? Pierwszym krokiem do rozwiązania jakiegokolwiek problemu jest jego stwierdzenie i zdiagnozowanie, „jakiś raport” jest dobrym punktem wyjścia do dalszych działań.

     • civil

      A czy potraficie samodzielnie myśleć? Co wniósł raport AI na temat wykonywania kary śmierci w Chinach?! Nic! Zatem ten wasz pkt wyjścia można sobie wsadzić do….szuflady, to tak jak z tym malowaniem bruku kredą po zamachach w Europie Zachodniej – wskaż mi jeden efekt jakiegokolwiek raportu tej organizacji.

     • Ajnsztajn

      @disqus_OWRcvYVhQx:disqus Właśnie dlatego, że samodzielnie myślę mam opinię odmienną niż Ty i nie muszę tropić ukrytych spisków tam, gdzie moim zdaniem ich nie ma. Takie organizacje są potrzebne – po to, żeby nagłaśniać i naciskać, wywierać presję na rządy.

      Konkretne efekty? Na przykład zwolnienie z więzienia Alesia Bialackiego, białoruskiego więźnia politycznego, także Dr Tun Aung czy innych działaczy praw człowieka. Albo – zlikwidowanie kary śmierci w krajach bałtyckich – AI było tylko jednym z wielu naciskających, ale dziś kary śmierci tam nie uświadczysz. Albo to, o czym mowa w tym artykule – uświadamianie „normalnym ludziom”, że istnieje problem inwigilacji przez służby i że niektóre rozwiązania reklamujące się jako „bezpieczne” wcale bezpieczne nie są.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Wkraczasz na grząski grunt.
      Co dało zniesienie kary śmierci?
      Bezkarność morderców.
      Tylko tyle.
      Jednak nie kontynuujmy. To nie to forum.

     • Ajnsztajn

      @krzysztofkabasiak:disqus
      Zauważ, że (w przeciwieństwie do ciebie – nie bądźmy hipokrytami) nie wyraziłem opinii na temat kary śmieci – ponieważ nie zamierzałem wcale prowadzić tu dyskusji na ten temat. Przytoczyłem jedynie przykład skutecznego działania tej organizacji obalając tezę @civil, że w zasadzie nic nie robią. Przytoczyłem fakt, nie wyraziłem opinię.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Napisales, że zniesienie kary śmierci, to ich zasluga. Odpisałem, ze od chwili zniesienia tej kary, mordercy są bezkarni. Gdzie wiec dobro wynikające ze zniesienia tej kary?

     • Nie chciałem zabrzmiec agresywnie- po prostu nie kojarzę z ich udziałem większych afer, a tylko kilka mniejszych. Bo co światu wikileaks? Nic przecież – nikt z rządu czy armii USA za swoje grzechy nie odpowiadał, a wręcz wojskowy który ujawnił dokumenty poszedł siedzieć.
      Uważam że w niektórych sprawach uswiadamianie społeczeństwa o nieludzkim traktowaniu lub więzieniu ludzi już samo w sobie jest czynem godnym podziwu, a jak poczytasz o maratonie pisania listów w którym sam brałem udział to zobaczysz że akurat w tym przypadku sporo więźniów politycznych zwolniono po takich akcjach. BTW. Znajomy nawet dostał odpowiedź od ambasady rosyjskiej że dziękują za zaangażowanie w danej sprawie.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Wystarczy pamietac o kilkusettysiecznych (w funtach) odprawach dla odchodzacych pracownikow zarzadu.
      Nie badz naiwny. Ludzie nie pracuja darmo, a jak kasa leci, to „trzeba ja wziac”.
      Dlatego ja, owszem, podpisuje rozne petycje, ale nie daje zadnych pieniedzy.
      Poza tym, ta niby niezalezna organizacja bierze sporo dotacji od roznych rzadow. Sa jak „ekolodzy”. Za kase przywiaza sie do drzewa, czy do plotu, a jak nie trzeba, to za kase sie nie przywiaza.
      Te wszystkie amnestopodobne organizacje, to niezly biznes i organizacje wplywu w walce z konkurencja.
      Wiele z nich powstalo jeszcze za pierwszego socjalizmu, gdy ZSRR destabilizowalo Zachod. Byly marsze przeciwko broni nukleranej USA, ale nigdy nie bylo marszow przeciwko broni komunistow. Itd, itp.

     • Dotacje od rządów to nie łapówki od korporacji – nie mylmy jednego z drugim. Poza tym tak patrząc nie ma uczciwych organizacji i powinniśmy łykać wszystko co powiedzą cudowne korporacje?
      Każda instytucja ma grzechy na swoim koncie bo jest zarządzana przez ludzi, a nie istoty idealne, ale takich grzechów jest zdecydowanie mniej niż gdziekolwiek indziej. Dodatkowo porównując ich do takich „ekologów” myślę, że nie masz racji, bo z pewnością sytuacji skandalicznych u nich było o niebo mniej, a co więcej – nigdy nie słyszałem, żeby nie mieli racji w głoszonych przez nich sprawach.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Jesli biora pieniadze od rzadow, to myslisz, ze nie sa od nich zalezni? Ze beda krytykowac tych, ktorzy ich utrzymuja? Pamietasz sprawe oceny niemieckich samochodow przez niemiecka, „niezalezna” firme? A to nie jest wyjatek.

     • Sprawdziłem i przeczytałem że nie mogą być finansowani przez jakikolwiek rząd, a finansowanie przez korporacje ma sporo obostrzen.
      AI wydaje się być takie jak te wszystkie ‚ngo’, ale prawda jest taka że dużych afer żadnych nie mieli

     • Krzysztof Kałębasiak

      Nie mogą, ale są finansowani.

     • Dowody? 🙂

     • Krzysztof Kałębasiak

      Później. Teraz nie mogę.

  • RDF3

   Co nie zmienia faktu, że to dobrze, że ktoś patrzy korpo na ręce, nawet jeżeli czasem sam da ciała. 😉

 • Tyran1918

  Jak ta informacja ma się do faktu, że podczas zamieszek w Londynie ludzie korzystali głównie z BBM, bo był bezpieczny?

  • RDF3

   Bo to było za czasów starego, zamkniętego BBM. Teraz otworzyli się na wszystkie platformy i skończyła sie prywatność.

   • Poza tym przy BB7 był BIS, którego dane przesyłane były przez serwery BlackBerry, więc ciężej je było odszyfrować.
    Poza tym tutaj mowa o szyfrowaniu end-to-end własnie, a nie dowolnym

    • siekier

     w BIS były tylko kompresowane, nie szyfrowane. Oczywiście algorytm kompresji też trzeba „złamać”, ale łatwiej bo masz dane trochę zniekształcone wg jakiegos wzorca. BIS był już kilkukrotnie łamany, ale nie BES. W obu przypadkach natomiast dane przechodzą przez serwery blackberry ale to nie znaczy że trudniej je złamać, po prostu w whois masz kanadę wpisaną 🙂

   • Tyran1918

    Czyli nic nie jest wart w obecnej sytuacji.

    • RDF3

     Na to wygląda. 😉

   • civil

    Nie jestem tego pewien – to już była epoka BB10

  • OWC

   Chodzilo chyba o to ze korzystali z sieci BlackBerry(bo nawet w BB10 jak BIS wiadomosci z BBM raczej dalej przechodza przez ich serwery i widocznie siec) a mniej o bezpieczeństwo ogolnie siec GSM ‚padla’ i serwery bb dalej dzialaly i przesylaly dane. Inne, byly blokowane. Przynajmniej tak to kiedys przeczytalem gdzies 🙂

 • OWC

  Wizerunkowo BlackBerry i BBM się znowu nie pokazał 🙂

  • Mong

   Jeszcze chyba nie skomentowali tego.

   • Tyran1918

    Czekamy więc.

 • Tyran1918

  Chyba powyższe informacje zostały niemile przyjęte przez rynek, bo akcje BB systematycznie tracą na wartości w ostatnich dniach.

 • Krzysztof Kałębasiak

  AP napisał, że AI źle oceniła produkt BB .
  Paru nieustannych narzekaczy bardzo się ucieszyło z tego powodu.
  „Dowiedzieli się”, że komunikator BB „nie jest bezpieczny”. Hura!
  Kilka dni później, ,zamieszczono tu artykuł o „ograniczeniach”. I jak zwykle, żaden z narzekaczy nie skojarzył.
  Ale co się napisali, to się napisali.