BlackBerry sprawdza dane Bloomberg nt. przejęcia pracowników QNX przez Apple

Artur Patnaik
Artur Patnaik
30.10.2016

Apple Car to jeden z gorętszych tematów w kwestii przyszłości amerykańskiego giganta technologicznego. Rynek motoryzacyjny nie jest łatwym kawałkiem chleba, ale prawda jest taka, że jeśli któraś firma z doliny krzemowej będzie w stanie go wprowadzić w erę mobilnej rewolucji to będzie to właśnie Apple. Nie tylko ze względu na w zasadzie nieograniczone zasoby finansowe, ale także na perfekcjonizm widoczny przy każdych ich rozwiązaniach. 

Ostatnio sporo mówiło się o przejęciach przez Apple ekipy odpowiedzialnej za prace nad QNX, czyli wiodącego dostawcy oprogramowania w branży automotive, a po ostatniej publikacji przez Bloomberg artykułu „Apple celuje w pracowników QNX” COO BlackBerry Marty Bread postanowił wyjaśnić kilka kwestii w tym temacie. Tak oto powstała krótka notka o tym które stwierdzenia analityków największej na świecie agencji prasowej są prawdziwe, a którym do prawdy trochę daleko.

Twierdzenie: „Działania Apple to cios dla BlackBerry.”

FAŁSZ: Bynajmniej! QNX BlackBerry to wiodący system oprogramowania w przemyśle motoryzacyjnym od ponad 20 lat. Można znaleźć nasze oprogramowanie w 60 mln pojazdów takich jak Audi, Bentley, BMW, Buick, Chevrolet, Chrysler, Ford, GMC, Honda, Hyundai, Jaguar, Kia, Land Rover, Maserati, Mercedes-Benz, Porsche Toyota i Volkswagen.

Nasz zespół sładający się z najbardziej elitarnych i doświadczonych inżynierów z całego świata wzrósł o 30% w ciągu ostatnich dwóch lat. Posiadamy ponad 80 niezależnych certyfikatów, a kolejni pracownicy chętnie dołączają do naszej ekipy ponieważ oferujemy możliwość uczestniczenia w najbardziej wymagających projektach w branży.

Twierdzenie: „Najbardziej zauważalnym ruchem z QNX do Apple było przejście CEO, Dana Dodge.”

FAŁSZ: Dan Dodge przeszedł na emeryturę z BlackBerry QNX, a nie przeszedł bezpośrednio do Apple.

Twierdzenie: „Innym godnym uwagi przykładem jest Derrick Keefe, który opuścił QNX rok temu po 10 latach spędzonych jako starszy inżynier.”

FAŁSZ: Derrick Keefe był menedżerem, a nie starszym inżynierem.

Twierdzenie: „W sumie 24 osób opuściło QNX Software Systems Group przechodząc do Apple.”

PRAWDA: Jednak tylko troje z nich było odpowiedzialne za rozwój jądra systemu. Odejście z tych osób nie miało wpływu na naszą działalność.

BlackBerry w swoim oświadczeniu podsumowuje:

Technologia BlackBerry QNX umożliwia wysoki poziom niezawodności i bezpieczeństwa, co sprawia, że jest czołowym wyborem dla systemów o znaczeniu krytycznym i kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Ta własność intelektualna została wypracowana przez dziesięciolecia i nie może być łatwo powielona w krótkim okresie czasu. Bez dostępu do naszego własnego know-how, nowy gracz musiałby poświęcić ogromny wkład wysiłku i czasu, aby osiągnąć taki poziom niezawodności, bezpieczeństwa i zaufania.

Najważniejsze z ostatnich doniesień jest jednak najprostsze przesłanie – mamy najlepsze oprogramowanie i inżynierów w kwestiach bezpieczeństwa na świecie, a Kanada jest wielka!

Via: Inside BlackBerry