Czy Samsung Galaxy S6 otrzyma Androida 8.0?

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
19.10.2016

Tytuł tego wpisu z pewnością wywołał zdziwienie na twarzach wielu czytelników. Niedawno miały premierę wersje systemu Android oznaczone numerkami 7 i 7.1, a ich obecny udział w rynku nadal pozostaje niezauważalny. Kto więc teraz myśli o kolejnej odsłonie systemu z zielonym robocikiem?

Znaczna część użytkowników smartfonów zupełnie nie interesuje się tym jaka wersja systemu jest zainstalowana na ich urządzeniu – w końcu dopóki sprzęt działa sprawnie i mogą na nim zainstalować potrzebne aplikacje to omijają ten temat szerokim łukiem.

Kolejna grupa użytkowników to osoby, którym zależy na posiadaniu najnowszej wersji systemu i często jest to jedno z podstawowych kryteriów przy wyborze urządzenia. Od lat ostoją zwolenników długiego wsparcia były modele z serii Nexus. Teraz, wraz z premierą smartfonów z linii Pixel, sytuacja zmieniła się diametralnie. Obecne na rynku Nexusy nie otrzymały jeszcze Androida w wersji 7.1 i będą musiały na niego poczekać jeszcze prawie dwa miesiące. W dodatku wiele funkcji zostało zarezerwowanych tylko dla smartfonów z serii Pixel i próżno ich będzie szukać na poprzednich urządzeniach od Google. Osoby, które zakupiły Nexusy mogą więc czuć się mocno zawiedzione, gdyż zapewne wybierając ten sprzęt, spodziewały się zupełnie innego podejścia ze strony giganta z Mountain View.

Przejdźmy jednak do meritum. Samsung Galaxy S6 jest zeszłorocznym flagowcem koreańskiego producenta i obecnie, głównie poprzez znaczne obniżki cen, stał się bardzo popularnym urządzeniem. Jest to nadal bardzo dobry sprzęt, wyposażony w świetne podzespoły oraz wzorowo wykonany. Niestety według kalendarza koreańskiego producenta nie jest już urządzeniem pierwszej młodości. Przeglądając różne fora dyskusyjne często trafiam na opinie, że Samsung Galaxy S6 nie będzie już wyborem na lata.
Poprzedni flagowiec od koreańskiego producenta, czyli Galaxy S5 był wspierany od wersji 4.4 do 6.0. Obecnie brak jest jakichkolwiek informacji, że aktualizacja do Nougata trafi na ten model. Jak więc będzie z Samsungiem Galaxy S6? Czy może liczyć na dłuższe wsparcie niż jego poprzednik?

z

(Samsung Galaxy S5)

Premiera Samsunga Galaxy S6 była dla koreańskiego producenta nowym otwarciem. Wreszcie ich flagowiec został świetnie wykonany, a lagująca nakładka odeszła w zapomnienie. Jednak czy tym zmianom będzie towarzyszyło dłuższe wsparcie?

Jakiś czas temu Samsung zmienił politykę w kwestii aktualizacji średnio-półkowych modeli ze swojej oferty. Modele Galaxy A3 2015 oraz A5 2015 debiutowały z Androidem w wersji 4.4 na pokładzie. Obecnie można na nich zainstalować wersję 6.0. Nie spodziewałbym się kolejnej aktualizacji dla tych urządzeń, ale biorąc pod uwagę, że są to modele ze średniej półki cenowej, stwierdzam, że koreański producent spisał się na medal. Udostępnianie dwóch kolejnych wersji sytemu dla urządzenia nie będącego flagowcem to zdecydowanie rzadkość w świecie Androida.
Skoro modele ze średniej półki cenowej otrzymują dwie duże aktualizacje to czy model flagowy nie powinien otrzymać ich więcej? Logika podpowiada, że tak. Jest więc nadzieja na to, że Samsung zmienia swoje podejście w kwestii wparcia i na pokładzie Galaxy S6 znajdzie się następca Nougata.

Są to jednak w tym momencie tylko moje przypuszczenia, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli zdecydujemy się teraz na ten model dostępny często w świetnych cenach promocyjnych, to być może już nigdy nie zobaczymy nowszej wersji systemu niż Android 7.1 Nougat.