Jak stracić zaufanie klientów? Przepis Made by Microsoft

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
26.10.2016

Mobilny Windows umiera, nie bójmy się tego powiedzieć. Od jakiegoś czasu po sieci krążą plotki, iż już nigdy nie zobaczymy kolejnych urządzeń z serii Lumia. Wiele osób oczekuje nadal na premierę mitycznego Surface Phone’a, jednak pojawienie się tego urządzenia staje się coraz mniej prawdopodobne. Istnieje duża szansa, iż po wygaszeniu serii Lumia, na rynku zabraknie właściwie urządzeń pracujących pod kontrolą mobilnych okienek. W sprzedaży pozostaną tylko modele niszowe, takie jak HP Elite X3, o którym ostatnio pisaliśmy na naszym portalu.

Gigant z Redmond potrafił zadbać o utratę zaufania klientów. Pierwsze problemy zaczęły się wiele lat temu kiedy Microsoft obiecywał, że wszystkie urządzenia z Windows Phone 7 otrzymają aktualizację do ósmej odsłony systemu. Niestety firma złamała obietnicę i nie zaktualizowano, ani jednego smartfona. Gigant z Redmond obiecał, że wersja oznaczona numerkiem 7 wciąż będzie wspierana, ale skończyło się na tym, że wszystkie aplikacje były przygotowywane pod Windows Phone 8, a użytkownicy poprzedniej odsłony zostali pozostawieni sami sobie. To był pierwszy zgrzyt na linii klienci – Microsoft.

Wiele osób przebaczyło gigantowi z Redmond to zagranie. Firma tłumaczyła, że nowy system będzie potrzebował znacznie większej mocy obliczeniowej, której modele z Windows Phone 7, działające głównie w oparciu o jednordzeniowe procesory, nie mogły zapewnić.
Wiele osób zaakceptowała te wyjaśnienia i zakupiła urządzenia działające w oparciu o Windows Phone 8.

f3

(Nokia Lumia 800 – na zawsze z Windows Phone 7)

Kiedy na horyzoncie pojawiła się dziesiąta odsłona mobilnych okienek, Microsoft szybko obiecał, iż otrzymają ją wszystkie urządzenia pracujące na ósmej odsłonie systemu. Szybko udostępniono też użytkownikom wszystkich modeli możliwość testowania Windowsa 10 Mobile. Wszystko wskazywało na to, że gigant z Redmond tym razem dotrzyma obietnicy i zaktualizuje modele z ósmą odsłoną systemu na pokładzie.

Niestety Microsoft po raz kolejny zakpił sobie z użytkowników. Krótko przed premierą Windowsa 10 Mobile okazało się, że jednak nie wszystkie urządzenia otrzymają aktualizację. Zignorowano wiele popularnych urządzeń m. in. starsze flagowce.
Obecnie na Windows Phone 8.1 pracuje prawie 80 % urządzeń z mobilnymi okienkami. Najnowsza odsłona, czyli Windows 10 Mobile, gości jedynie na ok. 10 % urządzeń.

*** integrated with RunKeeper's HealthGraph *** The fast and fluid running app for windows phone. Inspired by the best phone UI designed by Microsoft and Nokia, Caledos Runner gives you a unique and smooth experience on your windows phone. Track your fitness activities, get motivated, and have fun doing it. - See detailed stats around your pace, distance, and time, on a big, bold and easy to read interface. - Get stats and progress through your headphones with built-in audio cues in English, French, German, Spanish and Italian. - Listen and control your music while you work out. Burn calories and measure your performance over time. - View a detailed history of your activities to see how you are doing. Share with friends - Join the more than 10 million people who are using RunKeeper and his Healthgraph, to turn their phone into a personal trainer in their pocket! Track your runs, walks, bike rides, hikes, ski runs, and more using the GPS in your Windows Phone! - Post your activities to Facebook, Twitter and your friends via RunKeeper.com. Get a broader picture of your health at RunKeeper.com - Integrate your activity data with hundreds of 3th party apps and services including Fitbit, Withings, Zeo, Garmin and many more, to get deeper insight into your overall health. Caledos Runner is built using Healthgraph public API. It is developed solely by the CaledosLab team and is NOT affiliated with FitnessKeeper inc. Main features: - big bold and easy to read interface - integration with RunKeeper HealtGraph - share your activity on main social networks - keep a copy of your data on RunKeeper.com - interface in English - audio cue in English, French, German, Spanish and Italian - stats dashboard with burned calories, distance, #activities over time graphs - create read modify delete activities via UI - track and display distance, calories, time, pace, speed, position etc. - background music http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/caledos-runner/0509fec7-2044-44

( Nokia Lumia 920 – na zawsze z Windows Phone 8.1)

Mimo to gigant z Redmond postanowił pozbawić wszystkich użytkowników, za wyjątkiem tych korzystających z najnowszej wersji systemu, dostępu do Skype’a. Aplikacja zniknęła już ze sklepu, jednak możemy liczyć, iż na urządzeniach, na których jest obecnie zainstalowana, podziała jeszcze przez kilka miesięcy.

Pozbawienie większości użytkowników mobilnych okienek, dostępu do sztandarowej usługi giganta z Redmond brzmi kuriozalnie. Wyobrażacie sobie, że nagle Google postanowiłoby ograniczyć dostępność aplikacji Gmail tylko do Androida w wersji 6.0 i 7.0?

Zupełnie nie potrafię zrozumieć działania Microsoftu. Jeśli gigantowi z Redmond przyświeca idea pozbycia się resztek zaufania klientów to jest na bardzo dobrej drodze by to osiągnąć.

źródło: mspoweruser.com

 • aastelix

  Wyczułem sprawę i szybko pozbyłem się Lumii 950xl. Generalnie ten system nie przypadł mi do gustu. Może bym go przebolał ale ciągłe informacje z sieci, że nie będzie nowych telefonów trochę mnie zaniepokoiła i nie pomagały wciąż udostępniane nowe bety systemu z rozgałęzienia Redstone1 i obiecanki do Redstone2 a wraz z nią tegoż właśnie mitycznego Surface Phone.
  Stwierdziłem, że jak już mam mieć „trupa” to niech to będzie BB10.

  • LinekPark

   Normalnie to działało? Bo nie raz słyszałem narzekania i to zadeklarowanych fanów platformy…

  • Tyran1918

   Redstone 2 do tej pory nie wniósł praktycznie żadnych nowości. Coś słabo to wygląda, ale ostatni fani mocno wierzą w odrodzenie mobilnego Windowsa za sprawą Surface Phone.

 • Mong

  Ślizgania powinni uczyć się od Chena 😉

 • Paweł Dejko

  Zmienić kilka danych i jakbym historię BlackBerry czytał.

  • PS

   W roku 2012 gdy Apple wypuściło iPhone 5 BlackBerry miało 80 milionów użytkowników, a w roku 2014 już tylko 46 milionów….a w 2014 sprzedali 1,9 mln telefonów a w 2015 już tylko 700 tys…

   • Co więcej Vivek Bhardway odszedł do Apple… Mimo wszystko w ostatnim czasie wróciłem do BlackBerry Z10.

 • Cyrylo

  Telefon to nie system lustrzankowy, że wszystko do wszystkiego musi pasować. Producent padnie, to masz problem z korpusami, obiektywami czy lampami.
  Komórka jest jedna i brak aplikacji jedynie martwi. Telefon żyje i w nosi mam to czy produkują inne czy nie, czy będzie miał następców czy nie. Mój telefon padnie to kupię nowy. Ze starym nie musi mieć nic wspólnego.

 • Która sytuacja lepiej wygląda: Apple, które wydało źle zoptymalizowaną aktualizację systemu do wersji iOS 9.3.2 dla iPhone 4S czy Microsoft, który nie wydał aktualizacji? (Pytanie retoryczne).

 • Mobilny Windows nie padnie, póki promowane i rozwijane będzie Continuum, a z tego MS szybko nie zrezygnuje, także wstrzymałbym się z tym zdaniem o „umieraniu” do czasu, aż jakiekolwiek prognozy się sprawdzą… O ile (w najbliższym czasie) się sprawdzą, w co wątpię.