Jak z tą baterią w DTEK60? Dane i porównanie z konkurencją

Artur Patnaik
Artur Patnaik
07.10.2016

Owszem – DTEK60 jako bardzo cienki smartfon nie będzie wyposażony w monstrualną baterię, ale choć zawsze znajdą się tacy, którzy będą narzekać, że telefon, który nie trzyma 2-3 dni na jednym ładowaniu nie nadaje się do korzystania, to dla zdecydowanej większości użytkowników najważniejsze, by można było swobodnie korzystać z telefonu od świtu do momentu powrotu do łóżka.

Czy takie założenia będzie w stanie spełnić DTEK60 i jego 3000 mAh bateria? W końcu przy podobnym ekranie Google Pixel XL oferuje 3450mAh, Samsung S7 edge 3600mAh, minimalnie większy LG V20 (5,7″) 3200mAh, a iPhone 7 Plus 2900mAh, przy jak wiadomo o wiele bardziej zoptymalizowanym systemie operacyjnym. 

Nie wiem czy pamiętacie, ale jeszcze kilka lat temu sytuacja nie wyglądała tak kolorowo – producenci w pogoni za jak najcieńszym urządzeniem najczęściej poświęcali pojemność akumulatorów, które zajmują najwięcej miejsca „pod maską” nowoczesnych słuchawek. Doszło do tego, że iPhone 5S potrafił się rozładować w 4 godziny, a nawet na początku szóstka czasem pracy nie powalała – wtedy Apple zaczęło optymalizować zużycie energii telefonu w tle i nagle tak prostym zabiegiem udało się sprawić, że ich smartfony pozwoliły na bardziej swobodne korzystanie.

Po drugiej stronie obozu technologicznego, 7mm Galaxy S6 edge przez swoje kosmiczne w tamtych czasach podzespoły, łącznie z ekranem QHD, przy baterii 2600 mAh tak samo wymagał podładowania w środku dnia, a czasem nawet 2 razy dziennie, dla bardziej wymagających użytkowników. Choć w teorii nie wiele się w tej kwestii zmieniło, to tutaj Google wprowadzając opcję Doze wraz z Androidem Marshmallow także zapewniło użytkownikom kilka cennych godzin więcej na jednym ładowaniu. Najłatwiej zmiany zaobserwować w nocy – kiedyś telefon z Androidem lub iOS po 8 godzinach snu tracił nawet 20-30% akumulatora, a teraz w przypadku iOS jest to ok.1-2%, a w przypadku Androida 3-5%. Zmiana jest więc jak najbardziej na korzyść użytkowników.

galaxy-s7-s7-iphone-6s-battery-life-tests

LCD IPS, czyli rodzaj wyświetlacza, który (najprawdopodobniej) ma być użyty w DTEK60 to nie Super AMOLED od Samsunga, więc odpadają takie zabiegi jak ciemna tapeta, czy tryb superoszczędnościowy, który zmienia motyw na skalę szarości (znany z serii Galaxy), zawsze to kilka chwil więcej w awaryjnej sytuacji. Galaxy S7 edge w ogólnym zestawieniu przegrywa minimalnie z najnowszym produktem Apple, więc widać jak wiele daje optymalizacja oprogramowania przy oszczędzaniu baterii (tak ma też ekran „tylko” FHD, ale za to o 700mAh mniejszą baterię).

Na GSM Arena przeczytamy, że szacunkowe zużycie baterii dla DTEK60 to:

Stand-by Up to 336 h (3G)
Talk time Up to 26 h (3G)
Music play Up to 88 h

Google Pixel XL

Stand-by Up to 552 h (3G)
Talk time Up to 32 h (3G)
Music play Up to 130 h

Galaxy S7 edge 

Talk time Up to 27 h (3G)
Music play Up to 74 h

iPhone 7 Plus

Stand-by Up to 384 h (3G)
Talk time Up to 21 h (3G)
Music play Up to 60 h

iPhone 6S Plus

Stand-by Up to 384 h (3G)
Talk time Up to 24 h (3G)
Music play Up to 80 h

Jeśli powyższe dane są prawidłowe, to jak widać najważniejszy czynnik – talk time przy sieci 3G przegrywa tylko z Pixel XL, a w porównaniu do całej reszty nie ma ogromnej różnicy. Choć 3000 mAh to nie bardzo dużo to pamiętajmy, że to tylko 10-15% różnicy w porównaniu do większości innych smartfonów z Androidem.

image

Jak widać powyżej, DTEK50 pozwala mi zwykle na 10 godzin użytkowania bez włączania w ogóle trybu oszczędzania energii, a więc myślę, że DTEK60 będzie mieć minimalnie lepsze wyniki. Nie będą więc one odbiegać od osiągnięć flagowców innych producentów.

Jest za to wsparcie technologii szybkiego ładowania QuickCharge 3.0, które pozwala na naładowanie telefonu do 83% w 30 min.

Pamiętajmy, że w zamian otrzymujemy duży ekran QHD, 4GB RAM i topowy procesor, więc pozostaje pytanie, czy te ok. 550 euro będą stanowić atrakcyjną ofertę dla potencjalnych klientów. O tym zapewne przekonamy się już wkrótce, gdyż na początku przyszłego tygodnia BlackBerry ostatecznie powinno zaprezentować DTEK60.