Jaka fragmentacja? Nexus 6 już z Androidem 7.0

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
06.10.2016

Każda kolejna konferencja Google napełnia mnie nadzieją, że kwestia fragmentacji Androida zostanie w końcu w jakiś sposób rozwiązana. Tak samo było w przypadku prezencji kolejnej wersji mobilnego systemu giganta z Mountain View oznaczonego cyferką 7. Pojawiła się lista kompatybilnych urządzeń z serii Nexus i… Rozpoczęliśmy oczekiwania. System miał w pierwszej kolejności trafić na ubiegłoroczne modele 5x i 6p. Niestety wielu użytkowników tych urządzeń musiała poczekać dość długo. Tłumaczono to tym, iż system jest udostępniany falami i można byłoby przyjąć ten argumenty gdybyśmy na chwilę zapomnieli o Apple. Firma z Cupertino jest w stanie w jednej chwili udostępnić nową wersję iOS dla większej ilości urządzeń i robi to z powodzeniem od kilku lat.

m2

(Nexus 6)

Dziś po ponad miesiącu oczekiwania aktualizacja jest już dostępna dla modelu Nexus 6. Zdecydowanie nie na to liczyli użytkownicy kupujący urządzenie od Google, gdyż szybkie aktualizacje miały być jednym z jego nadrzędnych atutów. Aktualizacja jest już dostępna do pobrania poprzez OTA, lecz nie byłbym pewny czy znów wszyscy użytkownicy tego modelu dostąpili tego zaszczytu. Jeśli jesteście posiadaczami tego sprzętu to odezwijcie się w komentarzach.

Poniżej ostatnie statystki fragmentacji systemu Android (z dnia 5 września).

m1

(źródło: developer.android.com)

Jak widzimy wersja 7.0 nie została uwzględniona, czyli jej udział oscyluje poniżej 0,1%.

Czy wczoraj zaprezentowane urządzenia z linii Pixel spowodują zmianę sytuacji? Szczerze w to wątpię. Debiutująca wraz z nimi wersja systemu oznaczona numerem 7.1 będzie w chwili obecnej dostępna tylko dla Pixeli. Google nie wspomina też nic o rychłej aktualizacji dla Nexusów. Najwidoczniej na wczorajszej konferencji odegrano dla nich marsz żałobny.

Przyglądając się ostatnim wydarzeniom dochodzę do wniosku, iż rozwiązanie problemu fragmentacji wcale nie należy do głównych celów Google. Najwyraźniej obecnym priorytetem jest rozwijanie nowej linii smartfonów sygnowanych logiem giganta z Mountain View.

A co Wy myślicie o ostatnich poczynaniach Google? Czy jest jeszcze szansa na rozwiązanie problemu fragmentacji, czy raczej powinniśmy przyzwyczaić się do obecnego stanu rzeczy? Jak zawsze zapraszam do komentarzy.

źródło: androidcentral.com, developer.android.com