Komputery Mac są tańsze, niż te z systemem Windows. Tak przynajmniej twierdzi IBM.

Dominik Jonatowski
Dominik Jonatowski
26.10.2016

Powszechnie wiadomo, że sprzęt Apple jest bardzo drogi, przez wielu uważany jest wręcz za nieopłacalnie drogi i przepłacony. Na zeszłotygodniowej konferencji użytkowników oprogramowania JAMF, dowiedzieliśmy się zupełnie czegoś innego. Komputery Apple są tanie i opłacalne.

Firma IBM od zeszłego roku zaczęła wprowadzać komputery Mac i początkowo zakładano, że będzie ich 50 tys. Obecnie jest już 90 tys. a w najbliższym czasie liczba ta wzrośnie do 100 tys. Powodem takiej zmiany są… oszczędności. Jak się okazuje komputery z OS X tudzież MacOS, są dużo tańsze niż te napędzanie Windowsem.

Nie chodzi o samą cenę jednego urządzenia, ale o wszystko, co za tym idzie, czyli o ich obsługę i wsparcie techniczne oraz niewielki spadek wartości tych komputerów. Według przedstawionych danych, IBM na 1 urządzeniu oszczędza 265$, a na niektórych modelach nawet 535$ przy założeniu, że dany komputer będzie w firmie 4 lata.

W firmie jest 217 tys. sprzętu z OS X/MacOS i iOS na 400 tys. pracowników, a do obsługi tego wystarcza 50 osób z pomocy technicznej. Dodatkowo dowiadujemy się, że tylko 3,5% pracowników zgłasza się z problemami.

Coraz więcej pracowników IBM chce, aby ich kolejny komputer był od Apple, a zgoła odmienna sytuacja miała miejsce w japońskim oddziale IBM, gdzie pracownik musiał przekonywać, że potrzebuje komputera z Windowsem.

Działa również magia Apple. Jak twierdzi firma, dzięki tej zmianie łatwiej utrzymać im lepszych pracowników u siebie oraz zatrudnić kolejnych. Oprócz tego zauważono wzrost produktywności. Jak sami twierdzą decyzja ta nie była prosta, ale opłaciło się. Dodatkowymi zaletami w sprzęcie Apple jest to, że nie wymagają antywirusów oraz mają opcję szyfrowania dysku podczas instalacji.

Dla przypomnienia, 2 lata temu IBM nawiązało współpracę z Apple dotyczącą dostosowania mobilnych rozwiązań biznesowych. Jak myślicie, miało to wpływ na decyzję IBM, czy po prostu w końcu docenili sprzęt z nadgryzionym jabłkiem w logo?