Licencjonowane – druga szansa dla BlackBerry 10

Jakub Płuska
Jakub Płuska
06.10.2016

Ostatnimi czasy przyszłość systemu BlackBerry 10 zmieniła status na subtelnie to ujmując – niepewną, a oczekiwana przez wszystkich aktualizacja 10.3.3 jest w trakcie certyfikowania, więc to ostatni etap przed publikacją, to wciąż nie do końca możemy być pewni kiedy będzie ogólnodostępna, a tym bardziej czy możemy po niej oczekiwać czegoś więcej niż podstawowych łat zabezpieczeń.
Jednak pojawiło się małe światełko w tunelu dla tego rewelacyjnego systemu operacyjnego, gdyż w trakcie wywiadu z Alexem Thurber – VP działu sprzedaży powiedział :

„Będziemy kontynuować wsparcie dla BlackBerry 10. Pewne korporacje są zainteresowane licencjonowaniem systemu dla telefonów komórkowych, a jeżeli model biznesowy się sprawdzi to pójdziemy w tą stronę . Nadmieniam również, że nie jesteśmy na tyle blisko aby stwierdzić, że na pewno tak będzie. ”

W mojej opinii to bardzo dobra decyzja.  Do promocji systemu potrzebne są duże nakłady finansowe na które obecnie BlackBerry nie może sobie pozwolić, lecz przy wsparciu trzecich producentów BB10 może wrócić na rynek jako trzeci gracz zastępując Windows 10 który ma ostatnio podobne problemy jak platforma od Kanadyjczyków.
Podobny schemat jest wykorzystywany przy licencjonowaniu QNX ( na bazie którego jest oparty BB10)
Podejrzewam, że w tym wypadku powstaną dwie wersje BB10 – jedna na użytek BB z najlepszymi zabezpieczeniami, drugą dla producentów trzecich którzy będą go mogli konfigurować wg. własnych potrzeb.  Wynika to z tego,że BlackBerry ma aktywne umowy z rządami państw na wsparcie oraz zapewnienie bezpieczeństwa platformy BB10 do 2020 r.

bb10-1

Być może zobaczymy w przyszłości nowe tablety oraz telefony innych producentów z BB10 a przy tym nowe aplikacje których nam tak bardzo brakuje.
Jeżeli by była taka możliwość to skłonilibyście się do zakupu takie urządzenia bez logo jeżyny  ?

Źródło: The Register