AllView Soul X3 Plus – recenzja

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
04.11.2016

Model AllView Soul X3 Plus towarzyszył mi nieustannie przez pełne dwa tygodnie. Przez ten czas udało mi się poznać zarówno wady jak i zalety tego urządzenia. Czy warto zakupić ten sprzęt? W poniższej recenzji postaram się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Zawartość zestawu

AllView X3 Soul Plus przybywa do nas w dość dużym, jak na dzisiejsze standardy, pudełku. Jest to jednak w pełni uzasadnione, gdyż producent przygotował dla nas naprawdę bogaty zestaw. Oprócz ładowarki znajdziemy w nim, przejściówkę z USB Typu C, na standartowe USB. O użyteczności tego rozwiązania wielokrotnie się przekonałem. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób podłączyć do naszego smartfona np. pendrive’a i błyskawicznie przenieść na niego potrzebne dane. Szkoda, że wciąż niewielu producentów decyduje się na umieszczenie w zestawie takie dodatku.
Ponadto w pudełku znajdziemy słuchawki, które spisują się naprawdę bardzo dobrze. Świetnie wygłuszają odgłosy otoczenia, a wydobywającym się z nich dźwięk stoi na wysokim poziomie. W zestawie znajdziemy też folię ochronną oraz skróconą instrukcję obsługi.

z3

z2


Wygląd i wykonanie

Gdy po raz pierwszy wziąłem AllView X3 Soul Plus do ręki byłem przekonany, że już gdzieś widziałem to urządzenie. Nie bójmy się tego powiedzieć. Wygląd tego modelu nie jest w żaden sposób oryginalny. Przód urządzenia łudząco 4przypomina mi smartfony pewnego koreańskiego producenta. Kształt umieszczonego pod ekranem przycisku home oraz maskownica głośnika nasuwają skojarzenia z urządzeniami z serii Galaxy.
Powiedzmy sobie szczerze, wygląd tego modelu nie jest w żaden sposób oryginalny. Przód urządzenia łudząco przypomina mi smartfony pewnego koreańskiego producenta. Kształt umieszczonego pod ekranem przycisku home oraz maskownica głośnia nasuwają skojarzenia z urządzeniami z serii Galaxy.
Powiem szczerze, że mimo wszystko jestem zadowolony z umieszczenia czytnika linii papilarnych właśnie z przodu smartfona. Jest to moim zdaniem najlepsze i jedyne słuszne miejsce. Wolę, aby sprzęt był podobny do innego, obecnego już na rynku, niż silenie się producenta na oryginalność i umieszczanie czytnika linii papilarnych, w różnych niezbyt komfortowych miejscach.
Ponadto na froncie urządzenia znalazły się dwa dotykowe przyciski funkcyjne, których przeznaczenie możemy konfigurować. Smartfon został wyposażony w ekran o przekątnej 5,5 cala oraz rozdzielczości FullHD. Front urządzenia w całości pokryto szkłem 2,5D (Gorilla Glass 3), co daje naprawdę świetny efekt.
Mimo swoich niezbyt kompaktowych rozmiarów urządzenie bardzo wygodnie leży w dłoni. Jest to zasługa lekkiego zaokrąglenia tylnej części obudowy. Ponadto na pleckach smartfona, oprócz loga producenta, znajdziemy aparat wspierany przez diodę LED. Matryca bardzo delikatnie wystaje z urządzenia, jednak nie przeszkadza to w codziennej pracy. Kiedy smartfon leży na jakiejś płaskiej powierzchni, to nie buja się na różne strony, co było zmorą niektórych modeli od konkurencji.
Nad ekranem znajdziemy gniazdo słuchawkowe mini jack, a pod nim port USB Typu C. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem umieszczania obu portów po jednej stronie smartfona. Niestety producent nie zdecydował się na taki krok.
Gniazdu USB na dole urządzenia towarzyszy, także głośnik oraz mikrofon. Zostały one ukryte pod dwoma maskownicami, które przywodzą na myśl głośniki stereo. Niestety jest to tylko zabieg estetyczny.
Muszę zgłosić pewne zastrzeżenie co do umieszczenia głośnika. Podczas grania w gry lub oglądania filmów w pozycji horyzontalnej, jest on nieustannie zakrywany. Zdecydowanie lepiej byłoby umieścić go na froncie urządzenia.
Po lewej stronie smartfona umieszczono tackę na kartę sim oraz microSD. Warto wspomnieć, że smartfon jest hybrydowym dual simem. Oznacza to, że możemy korzystać z dwóch kart sim lub karty sim i karty microSD. Na przeciwległym boku znajdują się przyciski głośności oraz wybudzania telefonu. Mam pewne uwagi co do samych przycisków. Nie są one idealne spasowane z resztą obudowy i kołyszą się na różne strony.
Jak deklaruje producent, smartfon został wykonany w 97 procentach z metalu. Muszę przyznać, że po wzięciu urządzenia do ręki mamy wrażenie obcowania ze sprzętem z najwyższej półki. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że smartfon od AllView został wykonany lepiej niż część flagowców dostępnych na rynku.
Podsumowując, wykonanie AllView X3 Soul Plus przerosło moje oczekiwania. Pod tym względem ten smartfon prześciga większość produktów konkurencji ze średniej półki cenowej.

5

7

8

9

6

Wyświetlacz

Urządzenie została wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala oraz rozdzielczość Full HD. Matryca została wykonana w technologii IPS. Takie parametry możemy uznać za zadowalające, biorąc pod uwagę cenę smartfona. Niestety urządzenie zapewne nie będzie radzić sobie zbyt dobrze podczas korzystania z gogli do wirtualnej rzeczywistości. Warto wspomnieć, iż takie akcesorium znajduje się w ofercie producenta. Kąty widzenia oraz kontrast stoją na bardzo dobrym poziomie.
Jedyną uwagą jaką mogę zgłosić pod adresem wyświetlacza jest to, że mógłby być odrobinę jaśniejszy. Co prawda w jasnym słońcu produkt AllView radzi sobie przyzwoicie, jednak nieduża poprawa tego aspektu znacznie podwyższyłaby komfort korzystania z urządzenia.

Aparat

AllView Soul X3 Plus został wyposażony w aparat główny o rozdzielczości 13 Mpix oraz przedni o rozdzielczości 8 Mpix.
Tylna matryca radzi sobie naprawdę dobrze z przechwytywaniem obrazów. Tym smartfonem możemy zrobić ładne zdjęcia. Niestety, aby to osiągnąć, konieczne są bardzo dobre warunki oświetleniowe. Po zmroku smartfon nie radzi sobie już tak dobrze. Liczba szumów, które pojawiają się na fotografiach jest ogromna. Sytuacji nie zmienia w żaden sposób zastosowanie dedykowanego trybu nocnego. Zrobione zdjęcia nadal pozostają na niskim poziomie.
Niestety jeśli chcemy zrobić zdjęcie w formacie 16:9 to rozdzielczość spada do 10 Mpix. Jest to naprawdę duży minus, lecz podobną praktykę zaobserwowałem ostatnio, także u innych producentów.
Jakość zdjęć wykonanych przednim aparatem odpowiada klasie cenowej urządzenia. Nie ma tutaj powodów do zbytnich zachwytów, ani narzekań.
Urządzenie jest w stanie nagrywać filmy w maksymalnej rozdzielczości Full HD. Nagrania wykonane tym smartfonem są przyzwoite, jednak brak optycznej stabilizacji obrazu daje się we znaki.
Urządzenie posiada rozbudowany interfejs aparatu. Nie zabrakło w nim trybu profesjonalnego oraz HDR’u. Warto wspomnieć, że smartfon jest w stanie nagrywać wideo w zwolnionym tępie.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć wykonanych AllView Soul X3 Plus.

img_20160601_181115

img_20160601_181301

img_20160601_181421

img_20161013_114817

img_20161013_201801

img_20161016_165841

img_20161016_171819

img_20161017_155655

img_20161017_160350

img_20161017_161546

img_20161017_161819

img_20161017_201431

Bateria

Urządzenie zostało wyposażone w akumulator o pojemności 3130 mAh, która sprawdza się naprawdę dobrze. Smartfon w cyku mieszanym (WiFi oraz LTE) jest w stanie zapewnić nam 5 godzin pracy na ekranie. Po ograniczeniu transmisji danych tylko do WiFi, możemy korzystać z urządzenia przez ponad 6 godzin.
Takie wyniki są dla mnie w pełni zadowalające. Urządzenie wytrzymuje pełny dzień intensywnej pracy, co w dzisiejszych czasach niestety nie jest standardem.

screenshot_20161008-120647 screenshot_20161011-002215 screenshot_20161012-223041

Wydajność

AllView Soul X3 Plus pracuje na ośmiordzeniowym procesorze MediaTek Helio P10 (4×1.8 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53). Jest on wspierany przez 4 GB pamięci RAM. Taka specyfikacja jest w stanie zapewnić wysoki komfort pracy z urządzeniem. Liczba aplikacji, które mogą pracować w tle jest naprawdę duża. Przypuszczam, że to zasługa zastosowania, aż 4 gigabajtów pamięci operacyjnej.
Podczas dwóch tygodni korzystania, smartfon nie zawiesił się ani razu. Ponadto tylko raz spotkałem się z sytuacją, gdy aplikacja odmówiła współpracy.
Nowy produkt od AllView sprawdzi się, także w rękach graczy. Urządzenie bez problemu radzi sobie z takimi produkcjami jak Real Racing, czy Dead Trigger 2. Nie jest to oczywiście poziom prezentowany przez flagowce, jednak jeśli spojrzymy na cenę tego sprzętu, to z łatwością stwierdzimy, że wszystko jest tak jak powinno.

Poniżej wyniki testów syntetycznych.

screenshot_20161018-141619 screenshot_20161018-142803 screenshot_20161018-143146 screenshot_20161018-144033

Oprogramowanie

Smartfon pracuje na systemie operacyjnym Android 6.0 Marshmallow. Zapewne zapytacie, czy możemy spodziewać się aktualizacji do nowszej wersji systemu. Niestety nie jestem w stanie tego potwierdzić. Sprawdziłem jednak jak wyglądało to w przypadku poprzednich urządzeń od tego producenta. Niestety nie znalazłem informacji potwierdzających, że jakikolwiek smartfon od tego producenta został kiedykolwiek zaktualizowany. Nie wróży to dobrze na przyszłość i jeśli zdecydujecie się na zakup tego telefonu to musicie się liczyć, że już zawsze będziecie zmuszeni do korzystania z Androida w wersji 6.0.
Smartfon na chwilę obecną posiada wersję zabezpieczeń z dnia 1 czerwca 2016. Biorąc pod uwagę to, że mamy listopad, nie można stwierdzić, że producent wywiązuje się z deklaracji o wysokim poziomie bezpieczeństwa tego urządzenia.
Sam interfejs systemu z zielonym robotem został lekko zmodyfikowany. Mamy do dyspozycji kilka pulpitów, na których możemy swobodnie rozmieszczać skróty do aplikacji oraz widżety. Nie zabrakło również szuflady ze wszystkimi aplikacjami.
W przeciwieństwie do większości smartfonów konkurencji ściągniecie górnej belki daje nam dostęp tylko do powiadomień. Menu ze skrótami do różnych funkcji urządzenia wysuwa się z dołu ekranu, podobnie jak w smartfonach pracujących na systemie iOS. Mamy oczywiście dostęp do listy otwartych aplikacji. Cieszy, że możemy zamknąć je wszystkie za pomocą jednego przycisku.
Znajdujący się na froncie urządzenia przycisk home, posiada pewną dodatkową, niezwykle użyteczną funkcję. Przesunięcie po nim w lewo lub w prawo powoduje pojawienie się skrótów do wybranych aplikacji. Co ważne funkcja ta działa we wszystkich miejscach interfejsu smartfona. Pisząc maila możemy za jej pomocą błyskawicznie przeskoczyć do aplikacji aparatu, a potem równie szybko wrócić do pracy. Ta funkcja łudząco przypomina rozwiązanie zastosowane w smartfonach od Samsunga. Tam jednak skróty wywołujemy wykorzystując ekran krawędziowy.
Podczas dwóch tygodni bardzo przyzwyczaiłem się do tego rozwiązania i obecnie bardzo brakuje mi go w moim prywatnym smartfonie.

AllView dodaje też kilka aplikacji od siebie. Najbardziej zainteresował mnie swego rodzaju kącik dla dzieci. Możemy w nim umieścić aplikacje lub gry, z których będzie mogło korzystać dziecko lub inna osoba, która weźmie do ręki nasz smartfon. Opuszczenie go wymaga każdorazowego podania hasła lub użycia czytnika linii papilarnych.
Ponadto w urządzeniu znalazł się menadżer systemu. Z jego pomocą możemy optymalizować pracę naszego smartfona. Jest to bardzo przydatna aplikacja, która coraz częściej pojawia się w różnych urządzeniach pracujących na systemie operacyjnym Android.
AllView daje nam, także możliwość zmiany motywu. Niestety w urządzeniu są dostępne tylko cztery. W dodatku nie znalazłem, żadnego miejsca, skąd moglibyśmy pobrać kolejne.

Warto zwrócić uwagę, że interfejs urządzenia nie został w pełni przetłumaczony. Podczas korzystania ze smartfona możemy natrafić na liczne komunikaty w język angielskim. Przykładowo w aplikacji kalendarza nie zostały przetłumaczone dni tygodnia.
Muszę stwierdzić, że wypuszczenie takiego urządzenia na rynek to po prostu wstyd dla producenta.

Na pochwałę zasługuje działanie czytnika linii papilarnych. Pozwala on na błyskawiczne odblokowanie smartfona i bardzo rzadko ma problemy ze zeskanowaniem naszego odcisku palca. Warto wspomnieć, że nie jest on aktywny. Odblokowanie smartfona wymaga każdorazowego wciśnięcia przycisku home. Dopiero potem następuje skanowanie naszego odcisku palca.

screenshot_20161018-151722 screenshot_20161018-150943 screenshot_20161018-150815 screenshot_20161018-150117 screenshot_20161018-150033 screenshot_20161018-145503 screenshot_20161018-145612 screenshot_20161018-145650 screenshot_20161018-145721 screenshot_20161018-145801 screenshot_20161018-145954 screenshot_20161018-145457 screenshot_20161018-145446 screenshot_20161018-145430 screenshot_20161018-145352

Podsumowanie

AllView Soul X3 Plus możemy obecnie kupić za około 1500 zł. W tym przedziale cenowym to urządzenie posiada naprawdę silną konkurencje. Warto wspomnieć chociażby o Dteku 50 od Blackberry. Urządzenie jest oferowane w bardzo zbliżonej cenie, a kupując je mamy gwarancję solidnego wsparcia producenta oraz zabezpieczeń na najwyższym poziomie. Jednak musimy się liczyć, że w urządzeniu od Blackberry nie spotkamy tak bezkompromisowego wykonania, ekranu 5,5 cala oraz czytnika linii papilarnych.
Myślę, że nowy smartfon od AllView stanowi ciekawą alternatywę dla smartfonów bardziej renomowanych marek. Jeśli nie macie problemów z językiem angielskim oraz nie przeszkadza wam niskie wsparcie producenta to model AllView mogę wam z czystym sumieniem polecić.

Zalety:
– świetne wykonanie
– szybki czytnik lini papilarnych
– aż 4 GB pamięci RAM
– dobra jakość dźwięku na słuchawkach

Wady:
– nikłe wsparcie producenta
– braki w tłumaczeniu interfejsu
– słaba jakość zdjęć po zmroku