Fragmentacja trwa w najlepsze. Wiemy kiedy Nexusy otrzymają Androida 7.1.1

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
27.11.2016

Fragmentacja Androida to chyba największa bolączka tego systemu operacyjnego. Od lat towarzyszy nam sytuacja, w której z najnowsze wersji może korzystać jedynie garstka użytkowników. Jeśli już znajdziesz się w gronie szczęśliwców, którzy otrzymają aktualizację to prawdopodobnie będziesz musiał poczekać na jej udostępnienie długie miesiące. Zdarzają się sytuacje, w których przez większość roku urządzenia pracują na nieaktualnej wersji systemu. Niestety dotyczy to również urządzeń flagowych. Warto wspomnieć tutaj o Huawei’u P8, który w maju otrzymał aktualizację do Androida 6.0 Marshmallow. Od tego czasu pojawiły się już wersje 7.0 i 7.1, a wkrótce zobaczymy 7.1.1. Jaki płynie z tego wniosek? Huawei P8 pracował na aktualnej wersji systemu przez trzy miesiące bieżącego roku.

Dotychczas ostoją użytkowników, którym zależało na posiadaniu aktualnej wersji systemu, były smartfony z linii Nexus. Niestety po premierze smartfonów Google Pixel wszystko się zmieniło. Obecnie Nexusy pracują na Androidzie 7.0, a posiadacze smartfonów z linii Pixel mogą cieszyć się wersją 7.1, która zadebiutowała na ich pokładzie.
Powoli zaczynam tracić nadzieję, że problem fragmentacji systemu zostanie kiedykolwiek rozwiązany. Skoro nawet Nexusy nie pracują na najnowszej wersji systemu, to nie wróży to dobrze na przyszłość.

Niedawno Google poinformowało, że smartfony z serii Nexus otrzymają aktualizację do Androida 7.1 na początku grudnia. Jak twierdzi australijski oddział Vodafone, wersja 7.1.1 zostanie udostępniona 6 grudnia, dla posiadaczy Nexus’ów 6P. Zwiastuje to również rychłą aktualizację dla pozostałych modeli z tej linii.
Jeśli byłbym posiadaczem Nexusa to czułbym się mocno zawiedziony postępowaniem giganta z Mountain View. Od lat byliśmy przyzwyczajeni do szybkich aktualizacji smartfonów z tej linii. Coż… Najwyraźniej musimy zmienić przyzwyczajenia.

Oczywiście posiadacze Nexusów nie są w najgorszej sytuacji. Na flagowych Samsungach Galaxy S7 i S7 Edge możemy zainstalować betę systemu w wersji 7.0. Brak jest jakichkolwiek informacji kiedy Nougat będzie oficjalnie dostępny. Niestety nawet po aktualizacji urządzenia nie będą pracować na najnowszej wersji systemu. Na Androida 7.1 prawdopodobnie przyjdzie nam znów poczekać długie miesiące.

źródło: phonearena.com

 • pnefal

  aż musiałem sprawdzić adres witryny – ok, wciąż zaczyna się BB – warto, żeby autorzy czasem przypomnieli sobie, od czego ten skrót, bo wylewają tutaj łzy nad Huawei’ami, Nexus’ami, Samsungami (użytkownicy tych ostatnich mają tylko wersję beta, biedactwa) – ani cienia refleksji nt. BB, dla których wersja beta Nougat nie pojawia się nawet w plotkach! Normalnie głowa w piasek. Czy Wasza witryna ma jakiekolwiek wsparcie informacyjne ze strony BB, czy kalkujecie tylko Crackberry, phonearena itp? Zadajecie im pytania? Odpowiadają?

  • GrzegorzDudek

   BBNews – nowości ze świata technologii. Obecnie nie zajmujemy się już tylko Blackberry.
   Odpowiadając na Twoje pytanie to, tak jesteśmy w kontakcie z Blackberry. Obecnie nie ma żadnych informacji na temat terminu wydania Nougata dla BB. Jeśli będziemy coś wiedziec to napewno Was poinformujemy.
   Pozdrawiam 🙂

  • aastelix

   Masz rację, ale wolę tutaj coś poczytać czy napisać bo na Tabletowo jest taki spam, tak niski poziom kultury osobistej, że wszyscy piszący tutaj to aniołki.