Google kończy wsparcie dla Androida 2.3 Gingerbread

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
22.11.2016

Niektórzy z Was zapewne pamiętają, że nie zawsze Google numerowało kolejne wersje Androida w taki sposób jak robi to obecnie. Teraz co roku pojawia się kolejna duża aktualizacja oznaczona pełną cyfrą i posiadająca swoją indywidualną nazwę. Tym sposobem zobaczyliśmy już Androida 5.0 Lollipop, 6.0 Marshmallow oraz 7.0 Nougat. Aktualizacje z numerkiem po przecinku wprowadzają tylko nieznaczne zmiany choć w przypadku 7.1 stało się trochę inaczej. Ta wersja systemu wprowadziła znacznie więcej niż poprawki do Marshmallow czy Lollipop.

Przed premierą Androida oznaczonego numerem 5.o Google prezentowało kolejne wersje dużo częściej. W 2010 roku zobaczyliśmy aż 3 odsłony systemu z logo zielonego robota. Były to kolejno 2.1 (Eclair), 2.2 (Froyo), 2.3 (Gingerbread). W tamtych czasach po zakupie urządzenia z systemem Android mogliśmy być pewni, że już po kilku miesiącach nasze urządzenie przestanie być aktualne.

Wróćmy jednak do wspomnianego Androida 2.3 Gingerbread. Otóż według najnowszych informacji wsparcie dla niego zostanie porzucone w 2017 roku. Według oficjalnych danych z tej wersji systemu korzysta obecnie 1,3% użytkowników Androida. Jednak co właściwie oznacza porzucenie wsparcia dla Gingerbreada?
Otóż ten system nie będzie już kompatybilny z Google Play Services. Oznacza to, że użytkownicy tej wersji systemu nie będą mogli korzystać ze sklepu z aplikacjami. Utracą także dostęp do Gmail’a, Youtube’a oraz pozostałych usług giganta z Mountain View.
Jednocześnie wsparcia zostanie pozbawiony Android 3.0 Honeycomb, czyli wersja przeznaczona dla tabletów.

Jeżeli w Waszych rękach wciąż znajduje się pierwszy Samsung z serii Galaxy S lub HTC Desire HD to chyba nadszedł już najwyższy czas na zmianę urządzenia.

źródło: androidpolice.com, developers.google.com