Czy Apple zmniejszy produkcję iPhone’ów?

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
31.12.2016

Smartfony firmy Apple to niezwykle popularne urządzenia. Ostatnio na łamach BBNews pisałem, że w okresie świątecznym, iPhone’y stanowiły, aż 44% wszystkich sprzedanych smartfonów. Kolejne miejsce zajął koreański Samsung, który odpowiada za 21%. Kolejni producenci nie przekroczyli pułapu 3 procent.

Od kilku lat na portalach zajmujących się technologiami możemy przeczytać hasło „Apple się kończy”. Oczywiście to stwierdzenie zdecydowanie wyolbrzymia skalę problemu, ale od czasu do czasu docierają do nas informację o tym, że następuje schyłek hegemonii Apple.
Ostatnie plotki, pochodzące od japońskiej agencji Nikkei, mówią, że firma z Cupertino zmniejszy produkcję iPhone’ów o 10%, w pierwszym kwartale 2017 roku. Przyczyną takich działań jest prawdopodobnie to, że nowe smartfony sprzedają się gorzej niż przypuszczało Apple. Do tych rewelacji należy jednak podejść z rozwagą.
Jednocześnie agencja Nikkei informuje, że Apple ma problemy z dostarczaniem iPhone’ów 7 Plus ze względu na niedobór czujników podwójnego aparatu.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy hegemonia firmy Apple dobiega końca? Zapraszam do komentarzy.

źródło: venturebeat.com

 • Pafel

  BlackBerry, Palm, Nokia, Kodak, ze szczytu na same dno to czemu apple miało by nie upaść. Jest taka fajna piosenka „Nic nie może przecież wiecznie trwać „

  • BBfanfan

   Pewnie tak, tym bardziej że na rynek tech jest z natury bardzo dynamiczny. Natomiast w szerszym ujęciu to są ciekawe wyjątki. Najwięcej starych firm ciągle istniejących jest w Japonii.

   Kongō Gumi Co., Ltd. , ( http://www.kongogumi.co.jp/ ) istniało nieprzerwanie od 578 roku naszej ery (przez 1428 lat). Niestety wskutek długów zostało przejęte w 2006 roku ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Kong%C5%8D_Gumi ).

   Najstarszą ciagle działajacą firmą jest japoński hotel powstały w 705 roku ( http://www.keiunkan.co.jp/ ).

   A z polskich to Kopalnia Wieliczka ( 1250 rok ).

   Pełna lista najstarszych firm świata https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oldest_companies

   • Tyran1918

    Pewnie, gdyby nie rozbiory i okupacja sowiecka mielibyśmy więcej tak starych firm. Niestety w naszej historii było za dużo przekupnych ludzi, którzy swój interes przekładali nad dobro państw. Mi obecne zwracanie się błagalne w kierunku UE przypomina mi zdrady prowadzące do rozbiorów. Wówczas zwracało się do Rosji z prośbą o interwencję, bo swobody szlacheckie były gwałcone. Niestety ale mam wrażenie, że nam Polakom zbyt wielka swoboda typu demokracja nie wychodzi na dobre, bo kłócimy się między sobą, a część dba tylko o siebie i zdrada nie jest dla nich problemem. Tylko brakuje mądrych ludzi, którzy popchaliby ten kraj do przodu nie myśląc przy okazji o własnej sakwie jak obecni politycy.

  • karroryfer

   Faktycznie wszyscy zapomnieli o Palmie – a to był chyba bardziej spektakularny upadek niż Noki.
   Apple ma tak absurdalne wyceny że dla nich stagnacja sprzedaży ( i jej przesunięcie w kierunku „taniego” Iphone SE ) jest już bardzo groźne

 • Apple musi szybko znaleźć/stworzyć kolejny produkt, na punkcie którego zwariują miliony.

  • civil

   niestety podejrzewam że skończyło się to wraz ze śmiercią śp. Steve Jobsa – to on był kołem zamachowym i twórcą filozofii , a na chwilę obecną wracają czasy Johna Sculley’a

 • wania

  Jak się „wymyśla” brak wejścia na słuchawki i lansuje się to jako nowość to tak się później kończy …

 • Wodnik Szuwarek

  Czwarty kwartał jest zawsze najbardziej dochodowy, a pierwszy będzie jednym z gorszych i stąd zmniejszenie produkcji. Zamiast przepisywać kolejny truizm i robić z tego sensację, to lepiej chwilę pomyśleć.

 • pikut

  Ostatnio komentowałem z Tyran1918, ze Apple się nie kończy w ten sposób w jaki to przedstawiają niektórzy. Generalnie nie mam nic przeciwko temu, aby udoskonali swoje produkty, nie potrzebuje co roku rewolucji… ale fakt, to co czytam o laptopach jest niepokojące, aczkolwiek moze to rozdmuchana afera… poki co to nie moj problem 🙂

  • Tyran1918

   Za to ponoć nowy sprzęt od Microsoftu sprzedaje się powyżej założeń. Po prostu Apple trochę śpi i im jakość spada delikatnie rzecz ujmując, a ceny nawet w dolarach idą do góry. Nie wiem czy to przyszłość ale ewidentnie Microsoft chce jeden system na wszystko, w tym smartfony (odpalanie aplikacji WIN32 na procesorach ARM). Apple jak widać woli osobno iOS i Mac OS. Tak samo postanowiło Google nie łącząc Androida z Chrome OS. Teraz trzeba czekać kto na tym lepiej wyjdzie. Jeśli Microsoftowi się poszczęści może dużo zgarnąć, jeśli nie to mogą wycofać się ze smartfonów, a małe urządzenia mobilne na ARM to przyszłość.

 • LinekPark

  iPody się skończyły.
  iPady jak inne tablety schodzą w niszę.
  Dlaczego więc i na iPhone miałby nie przyjść czas i produkt nie miałby przestać być popularnym?

  • Tyran1918

   iPody skończyły się wraz z końcem odtwarzaczy MP4. iPady kończą się wraz z coraz mniejszą sprzedażą tabletów, które są zastępowane przez hybrydy z Windowsem. iPhone szybko się nie skończy, bo smartfony zyskują nadal popularność, chociaż coraz wolniej, a nie widać by coś miało je zastąpić w najbliższym czasie.

  • pikut

   Nie tyle iPody, co odtwarzacze mp3, nie tyle iPady co tablety, a iPhone jest niezagrożony bo to smartfon i wszystko ww. jest również w nim dostępne.

 • Hijinx

  Kupiłem córce 5s a żonie 6s. Po dwóch godzinach próby przegrania kontaktów z Lumii do 6s poddałem się. Patrząc na moją Xperię z5 pomyślałem. ..kuźwa jak dobrze, że mam jednak Androida. Moim zdanie nie tyle Apple się skończy ile skurczy.