BBM pojawi się na Tizen OS!

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
08.12.2016

Minęło już wiele lat od kiedy Blackberry Messenger stał się komunikatorem multiplatformowym. Obecnie mogą z niego korzystać użytkownicy autorskiego systemu Blackberry w różnych wersjach, a także Androida oraz iOS. Przez jakiś czas aplikacja była też obecna na mobilnym Windowsie. Obecnie nie jest już, jednak dostępna dla użytkowników tej platformy.

Już wkrótce Blackberry Messenger pojawi się na kolejnym systemie operacyjnym. Tym razem padło na Tizen OS. Ta platforma jest nieustannie rozwijana przez Samsunga, który być może w ten sposób, chce choć trochę uniezależnić się od Androida. Niestety dotychczas nie mieliśmy okazji zobaczyć zbyt wielu smartfonów pracujących na Tizenie. Były to głównie urządzenia z niskiej półki cenowej, niedostępne globalnie.
Informacja o pojawieniu się komunikatora od Kanadyjczyków na Tizenie pochodzi od CEO BBM, Matthew’a Talbot’a. W jednej z wypowiedzi stwierdził on, że ten system nie różni się zbytnio od Androida, więc przygotowanie aplikacji nie powinno być trudne. Zaznaczył, że nie powinniśmy być zaskoczeni jeśli aplikacja pojawi się na Tizenie, a jej udostępnienie to tylko kwestia czasu.

Blackberry Messenger, mimo silnej konkurencji, wciąż cieszy się dużą popularnością. Są także rynki gdzie wciąż znajduje się na szczycie. W tym miejscu warto wspomnieć o Indonezji, gdzie BBM stanowi 90% aplikacji do wysyłania wiadomości, używanych na smartfonach. 

źródło: phonearena.com

 • No to jeszcze Sailfish poproszę.

  • Bezpieczny komunikator na rybie? Putin już zaciera dłonie 😀

 • Paweł Górny

  Co z tego jesli sa notoryczne problemy z podlaczeniem do serwerow na wersjach IOS oraz android

 • OWC

  A moze by tak BBM Video miedzy BB10 i Android lub iOS?

 • Tyran1918

  Czyli jednak to nie plotki, że Samsung ma zamiar rozruszać Tizen OS w 2017 roku. Monoć mają wreszcie aktywnie wspierać deweloperów. Chyba podejmują próbę uniezależnienia od Androida.

 • Tizen nie ma praktycznie żadnych udziałów na rynku, więc szkoda, że na Win i Mac nie zrobili wcześniej wersji

  • OWC

   Może chcą isc w ślady starego WA że był nawet na Nokiach z Symbianem, S40 itd…jakby nie było- jaki procent ludzi która ma Tizena skorzysta akurat z BBMa hehe. Nie wiem kto tam planuje inwestycje w tej firmie ale dziwne ruchy tam robia.

  • Tyran1918

   Nie ma obecnie ale Samsung ma w nadchodzącym roku ruszyć temat tego systemu. Może BlackBerry nie chce wreszcie być tym razem ostatnie, bo może akurat Tizen OS zdobędzie kilka % rynku.

 • Żeby się nie okazało, że BBM poluje na nagrodę z Tizen Mobile App Incentive Program 😀
  Sklep tizena nie jest jakoś super bogaty w znane programy, więc siłą rzeczy, niewiele jest tam komunikatorów z prawdziwego zdarzenia. Także nie zdziwi mnie, jeśli BBM stanie się jedną z popularniejszych apek. Tym bardziej, że mowa o pełnym komunikatorze, a nie jakiejś protezie. Kanadyjczykom może się udać zawładnąć kawałkiem tamtejszego rynku, tym bardziej, że w krajach azjatyckich, gdzie kierowane są urządzenia mobilne z tizenem na pokładzie, jak np. Indie, BB jest bardzo dobrze postrzegane, a mowa o wielomilionowym zasobie użytkowników…

 • Tony Montana

  Whatsapp, Telegram, Signal, Viber – jest masa lepszych komunikatorów lepszych od BBM.

  • Itam

   Lepszych bo popularniejszych ? chyba mylisz pojęcia.
   Możliwościami BBM zjada je wszystkie.

   • Tony Montana

    Chyba w twojej głowie. Na iOS nawet nie można było udostępnić zdjęcia z poziomu systemu tylko z samej aplikacji. Wideo rozmowy w Whatsapp to bajka. Pomijam już to, że wcześniej wymienione przeze mnie komunikatory mają funkcję end to end encryption w standardzie. Weź chłopie się już nie kompromituj bo ja już mam wyrobione zdanie na twój temat fanboju.