Blackberry DTEK 70. Podsumowanie plotek

Grzegorz Dudek
Grzegorz Dudek
08.12.2016

Premiera Blackberry DTEK 70 prawdopodobnie będzie miała miejsce w pierwszym kwartale 2017 roku. W związku z tym pojawia się coraz więcej plotek na temat nadchodzącego urządzenia. Pomyślałem, że warto byłoby zebrać w jednym miejscu, to co już wiemy.

Ostatnio do sieci trafiły zdjęcia, na których prawdopodobnie znajduje się DTEK 70. Design urządzenia przypomina trochę, dobrze wszystkim znanego, Passporta Silver Edition. Bezpośrednio pod ekranem umieszczono czterorzędową, fizyczną klawiaturę qwerty. Prawdopodobnie będzie obsługiwała ona gesty, podobnie jak w modelu Priv. Nowością ma być czytnik linii papilarnych umieszczony w przycisku spacji. Nad klawiaturą umieszczono dotykowe przyciski funkcyjne systemu Android. Co ciekawe nie są one wyświetlane bezpośrednio na ekranie, jak w modelu Blackberry Priv.
Na zdjęciu możemy również dostrzec przyciski znajdujące się na bokach urządzenia. Na lewej krawędzi zlokalizowano przycisk zasilania, a na prawej regulacji głośności oraz jeszcze jeden. Prawdopodobnie będzie to znany z poprzednich modeli z serii DTEK Convenience Key.

Zastosowany wyświetlacz prawdopodobnie będzie posiadał przekątną 4,5 cala oraz proporcje 3:2. Rozdzielczość ekranu to wciąż dyskusyjna sprawa, ale możliwe, że zobaczymy tu 1620×1080 pikseli. Na ekranie o takiej przekątnej, zastosowanie wyższej rozdzielczości, nie miałoby raczej większego sensu.

Według dostępnych informacji sercem urządzenia będzie procesor Qualcomm Snapdragon 625. Jest to ośmiordzeniowa jednostka, posiadająca osiem rdzeni taktowanych zegarem 2,02 GHz. Procesor będzie wspierany przez układ graficzny Adreno 506 oraz 3GB pamięci RAM. Urządzenie będzie posiadało 32 GB pamięci wewnętrznej.
Całość ma pracować pod kontrolą Androida 7.0 Nougat.
Specyfikacji urządzenia zdecydowanie nie możemy nazwać godną flagowca, jednak nowy model od Kanadyjczyków nie aspiruje do tej kategorii. W przypadku DTEK’a 70 będziemy mieć do czynienia z solidnym średniakiem.

Smartfon zostanie wyposażony w aparat główny o rozdzielczości 18 Mpx oraz przedni o rozdzielczości 8 Mpx. Bateria będzie miała pojemność 3400 mAh.

Jakiej ceny możemy się spodziewać? Urządzenie posiada lepszą specyfikację od DTEK’a 50. W dodatku znajdziemy tu fizyczną klawiaturę qwerty oraz czytnik linii papilarnych. Wydaje się więc oczywiste, że urządzenie przekroczy cenę 300 dolarów. Nowy klawiaturowiec będzie posiadał, jednak słabszą specyfikację techniczną, niż flagowy DTEK 60, który został wyceniony na 499 dolarów. Cena będzie więc prawdopodobnie niższa.
Przypuszczam, iż za DTEK’a 70 przyjdzie nam zapłacić w dniu premiery ok. 400 dolarów. Czy to cena adekwatna do oferowanego produktu? Myślę, że tak, jednak wciąż mam nadzieję, że Kanadyjczycy zdecydują się na zastosowanie odrobinę mocniejszego procesora.

źródło: the inquirer.net, qualcomm.com, forums.crackberry.com, crackberry.com